Basketball Champions League 2017-18
(From 19-09-2017 to 6-05-2018)
COMPETITION SYSTEM
· 56 teams from countries affiliated to FIBA Europe are eligible to participate in the competition. · 32 teams enter a Qualifying Stage, divided into three rounds played on a home and away basis: 16 teams in a First Qualifying Round, 8 more in a Second Qualifying Round and another 8 teams in a Third Qualifying Round. · The 8 winners after the Qualifying Stage join other 24 teams in a Regular Season, divided into four groups of eight teams each playing a round-robin. The 24 losers after the Qualifying Stage are transferred to FIBA Europe Cup 2017-18. · The top four teams in each Regular Season group access the Playoffs, comprising two successive knock-out stages―Round of 16 and 1/4 Finals―played on a home and away basis. The teams qualified in places 5 and 6 will be transferred to the Round of 16 of FIBA Europe Cup. · The four winners of the Playoffs qualify for the Final Stage (Final Four), played at a predetermined venue. |
PARTICIPANTS |
|
CB Iberostar Tenerife [La Laguna] (SPA) CB UCAM Murcia (SPA) CB Movistar Estudiantes [Madrid] (SPA) Divina Seguros Joventut de Badalona (SPA) Beşiktaş JK [İstanbul] (TUR) Banvit BK [Bandırma] (TUR) Gaziantep Basketbol (TUR) Pınar Karşıyaka SK [İzmir] (TUR) SS Umana Reyer Venezia (ITA) SS Sidigas Avellino (ITA) Dinamo Basket Sassari (ITA) Orlandina Basket [Capo d’Orlando] (ITA) SIG Basket [Strasbourg] (FRA) Elan Sportif Chalonnais [Chalon-sur-Saône] (FRA) AS Monaco Basket (FRA) Nanterre 92 (FRA) EWE Baskets [Oldenburg] (GER) BBC Medi Bayreuth (GER) Telekom Baskets Bonn (GER) MHP Riesen Ludwigsburg (GER) BK Enisej [Krasnojarsk] (RUS) BK Nizhnij Novgorod (RUS) BK Avtodor [Saratov] (RUS) PAOK BC [Thessaloníkê] (GRE) AEK BC [Athína] (GRE) Áris BC [Thessaloníkê] (GRE) KK Neptūnas [Klaipėda] (LIT) KK Juventus [Utena] (LIT) |
KK Vytautas [Prienai] (LIT) BC Oostende (BEL) Basic-Fit Excelsior Brussels (BEL) Telenet Antwerp Giants (BEL) KS Stelmet Zielona Góra (POL) KS Rosa Radom (POL) Hapoel Holon BC (ISR) KK Petrol Olimpija [Ljubljana] (SVN) SB Donar [Groningen] (NED) BK Ventspils (LAT) ČEZ Basketball Nymburk (CZR) Alba Fehérvár KK [Székesfehérvár] (HUN) Kataja BC [Joensuu] (FIN) KK Mornar [Bar] (MON) PBK Lukoil Akademik [Sofija] (BUL) CS U-BT Cluj-Napoca (ROM) Bakken Bears [Århus] (DEN) BK Budivel’nyk [Kyïv] (UKR) GSS Keravnós [Levkosía] (CYP) BC Luleå (SWE) ECE Bulls [Kapfenberg] (AUT) KK Bosna [Sarajevo] (BIH) SK Dinamo [Tbilisi] (GEO) KK Karpoš Sokoli [Skopje] (MAC) SL Benfica [Lisboa] (POR) BC Kalev/Cramo [Tallinn] (EST) BK Tsmoki Minsk (BLR) KB Sigal Prishtina (KOS) |
FIRST QUALIFYING ROUND
(19-09-2017 / 21-09-2017) |
||
SK Dinamo - DS Joventut de Badalona |
60-72 (29-30) |
86-66 (33-36) |
GSS Keravnós - BK Avtodor |
72-83 (43-45) |
63-67 (31-35) |
KK Bosna - MHP Riesen Ludwigsburg |
59-85 (23-40) |
102-59 (54-21) |
KK Karpoš Sokoli - BC Kalev/Cramo |
79-87 (39-42) |
78-81 (36-35) |
SB Donar - KK Vytautas |
75-77 (36-39) |
61-84 (24-51) |
KB Sigal Prishtina - BK Tsmoki Minsk |
50-57 (26-36) |
89-74 (40-39) |
ECE Bulls - SL Benfica |
72-75 (24-38) |
67-62 (33-36) |
BC Luleå - Telenet Antwerp Giants |
79-81 (46-41) |
83-74 (42-37) |
SECOND QUALIFYING ROUND
(24-09-2017 / 26-09-2017) |
||
BC Kalev/Cramo - Alba Fehérvár KK |
78-71 (40-42) |
79-64 (36-35) |
DS Joventut de Badalona - Kataja BC |
75-79 (36-34) |
71-71 (30-35) (a) |
Telenet Antwerp Giants - BK Nizhnij Novgorod |
90-87 (45-54) |
62-66 (33-33) |
BK Avtodor - KK Mornar |
88-70 (47-31) |
62-70 (29-41) |
SL Benfica - PBK Lukoil Akademik |
82-91 (44-53) |
87-71 (45-27) |
MHP Riesen Ludwigsburg - CS U-BT Cluj-Napoca |
78-72 (42-34) |
77-88 (35-46) |
SB Donar - Bakken Bears |
78-80 (35-51) |
83-91 (48-41) |
BK Tsmoki Minsk - BK Budivel’nyk |
69-64 (30-35) |
53-60 (31-32) |
* Game played on 27-09-2017.
|
THIRD QUALIFYING ROUND
(29-09-2017 / 2-10-2017) |
||
BK Tsmoki Minsk - Nanterre 92 |
68-68 (37-40) |
80-75 (45-38) |
Telenet Antwerp Giants - KS Rosa Radom |
75-69 (40-34) |
83-70 (37-33) |
BK Avtodor - Orlandina Basket |
70-69 (42-29) |
92-59 (38-29) |
PBK Lukoil Akademik - KK Juventus |
81-82 (47-30) |
86-79 (35-28) |
Kataja BC - Telekom Baskets Bonn |
70-90 (27-50) |
85-81 (43-35) |
SB Donar - CB Movistar Estudiantes |
76-76 (41-40) |
77-69 (47-40) (a) |
Alba Fehérvár KK - Pınar Karşıyaka SK |
92-90 (49-46) |
81-72 (38-38) |
MHP Riesen Ludwigsburg - Basic-Fit Excelsior Brussels |
85-59 (47-22) |
50-75 (28-43) |
(a) Overtime at the end of regulation (65-65).
|
REGULAR SEASON
|
GROUP A |
||
Competition Day 1 (11-10-2017) / Competition Day 8 (13-12-2017) |
||
Dinamo Basket Sassari - Pınar Karşıyaka SK |
87-88 (37-39) |
70-79 (35-39) (*) |
AS Monaco Basket - KK Juventus |
90-53 (50-33) (*) |
85-92 (47-48) |
EWE Baskets - BK Enisej |
86-89 (44-37) |
53-79 (31-40) |
CB UCAM Murcia - Hapoel Holon BC |
78-76 (31-38) |
75-81 (37-37) (*) |
Competition Day 2 (18-10-2017) / Competition Day 9 (20-12-2017) |
||
Pınar Karşıyaka SK - KK Juventus |
90-78 (42-37) (*) |
76-82 (40-42) |
Dinamo Basket Sassari - EWE Baskets |
76-83 (46-43) |
90-72 (47-33) |
Hapoel Holon BC - AS Monaco Basket |
56-85 (26-42) (*) |
94-64 (56-34) (*) |
BK Enisej - CB UCAM Murcia |
62-68 (39-34) |
82-77 (44-43) |
Competition Day 3 (25-10-2017) / Competition Day 10 (10-01-2018) |
||
EWE Baskets - Pınar Karşıyaka SK |
96-82 (55-46) |
85-86 (47-41) (*) |
KK Juventus - Hapoel Holon BC |
71-69 (39-32) |
106-91 (50-45) (*) |
CB UCAM Murcia - Dinamo Basket Sassari |
78-83 (39-37) |
88-94 (38-42) |
AS Monaco Basket - BK Enisej |
89-73 (43-35) (*) |
65-94 (44-42) |
Competition Day 4 (1-11-2017) / Competition Day 11 (17-01-2018) |
||
Pınar Karşıyaka SK - Hapoel Holon BC |
98-91 (51-40) (*)
|
93-95 (55-48) (*) |
EWE Baskets - CB UCAM Murcia |
100-80 (46-36)
|
85-65 (40-28) (*) |
BK Enisej - KK Juventus |
85-81 (29-38) (*)
|
81-73 (35-37) (*) |
Dinamo Basket Sassari - AS Monaco Basket |
63-81 (34-41) (*)
|
87-55 (42-25) (*) |
Competition Day 5 (8-11-2017) / Competition Day 12 (24-01-2018) |
||
CB UCAM Murcia - Pınar Karşıyaka SK |
91-96 (32-39) (a) |
79-72 (40-29) (*) |
Hapoel Holon BC - BK Enisej |
81-75 (38-42) (*) |
98-93 (43-51) |
AS Monaco Basket - EWE Baskets |
88-73 (44-29) |
78-84 (35-44) |
KK Juventus - Dinamo Basket Sassari |
90-85 (46-40) (b) |
93-78 (47-44) (*) |
Competition Day 6 (15-11-2017) / Competition Day 13 (31-01-2018) |
||
Pınar Karşıyaka SK - BK Enisej |
97-81 (46-29) |
74-81 (42-39) |
CB UCAM Murcia - AS Monaco Basket |
63-68 (30-30) (*) |
83-75 (41-35) |
Dinamo Basket Sassari - Hapoel Holon BC |
98-84 (51-44) |
92-103 (50-52) (*) |
EWE Baskets - KK Juventus |
102-95 (44-51) |
73-77 (31-39) (*) |
Competition Day 7 (6-12-2017) / Competition Day 14 (7-02-2018) |
||
AS Monaco Basket - Pınar Karşıyaka SK |
79-65 (41-39) |
84-77 (34-37) |
BK Enisej - Dinamo Basket Sassari |
65-75 (34-42) |
101-94 (50-48) |
KK Juventus - CB UCAM Murcia |
83-93 (35-51) (*) |
56-70 (28-37) |
Hapoel Holon BC - EWE Baskets |
94-90 (45-47) (*) |
87-86 (45-32) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. AS Monaco Basket |
14 |
13 |
1 |
1191 |
952 |
27 |
2. Pınar Karşıyaka SK |
14 |
10 |
4 |
1192 |
1160 |
24 |
3. EWE Baskets |
14 |
9 |
5 |
1192 |
1142 |
23 |
4. CB UCAM Murcia |
14 |
7 |
7 |
1096 |
1105 |
21 |
5. Dinamo Basket Sassari |
14 |
7 |
7 |
1158 |
1174 |
21 |
6. KK Juventus |
14 |
4 |
10 |
1105 |
1193 |
18 |
7. Hapoel Holon BC |
14 |
3 |
11 |
1160 |
1244 |
17 |
8. BK Enisej |
14 |
3 |
11 |
1064 |
1188 |
17 |
GROUP B |
||
Competition Day 1 (11-10-2017) / Competition Day 8 (13-12-2017) |
||
KK Neptūnas - Elan Sportif Chalonnais |
75-73 (36-39) (*) |
86-81 (50-38) (*) |
Gaziantep Basketbol - Orlandina Basket |
82-77 (40-32) (*) |
83-57 (47-21) (*) |
BK Ventspils - CB Iberostar Tenerife |
73-72 (36-37) |
65-71 (29-33) |
MHP Riesen Ludwigsburg - PAOK BC |
103-70 (48-40) (*) |
63-83 (48-47) |
Competition Day 2 (18-10-2017) / Competition Day 9 (20-12-2017) |
||
Elan Sportif Chalonnais - Orlandina Basket |
67-55 (36-28) (*) |
69-79 (35-38) (*) |
KK Neptūnas - BK Ventspils |
87-80 (48-48) |
69-84 (31-37) (*) |
PAOK BC - Gaziantep Basketbol |
82-85 (38-42) |
65-77 (30-34) (a) |
CB Iberostar Tenerife - MHP Riesen Ludwigsburg |
82-72 (48-28) (*) |
62-83 (30-35) (*) |
Competition Day 3 (25-10-2017) / Competition Day 10 (10-01-2018) |
||
BK Ventspils - Elan Sportif Chalonnais |
78-77 (34-36) (*) |
69-75 (37-41) |
Orlandina Basket - PAOK BC |
58-63 (19-32) (*) |
79-61 (41-35) (*) |
MHP Riesen Ludwigsburg - KK Neptūnas |
95-83 (50-30) (*) |
71-87 (33-42) (*) |
Gaziantep Basketbol - CB Iberostar Tenerife |
74-87 (46-40) |
72-53 (34-34) |
Competition Day 4 (1-11-2017) / Competition Day 11 (17-01-2018) |
||
Elan Sportif Chalonnais - PAOK BC |
75-61 (36-41) (*)
|
90-81 (48-42) (*) |
BK Ventspils - MHP Riesen Ludwigsburg |
61-73 (33-40)
|
84-68 (38-33) (*) |
CB Iberostar Tenerife - Orlandina Basket |
88-47 (43-22)
|
59-106 (25-50) (*) |
KK Neptūnas - Gaziantep Basketbol |
114-73 (58-44)
|
98-94 (46-33) (b) |
Competition Day 5 (8-11-2017) / Competition Day 12 (24-01-2018) |
||
MHP Riesen Ludwigsburg - Elan Sportif Chalonnais |
94-74 (45-29) |
56-70 (26-35) (*) |
PAOK BC - CB Iberostar Tenerife |
74-79 (36-42) |
93-79 (46-39) |
Gaziantep Basketbol - BK Ventspils |
74-99 (31-38) |
91-103 (42-47) |
Orlandina Basket - KK Neptūnas |
60-90 (28-43) (*) |
99-62 (66-30) (*) |
Competition Day 6 (15-11-2017) / Competition Day 13 (31-01-2018) |
||
Elan Sportif Chalonnais - CB Iberostar Tenerife |
61-73 (25-33) |
82-62 (37-35) |
MHP Riesen Ludwigsburg - Gaziantep Basketbol |
86-74 (46-29) (*) |
67-72 (30-34) |
KK Neptūnas - PAOK BC |
82-69 (51-32) |
91-70 (58-32) |
BK Ventspils - Orlandina Basket |
55-66 (35-36) (*) |
68-79 (32-33) (*) |
Competition Day 7 (6-12-2017) / Competition Day 14 (7-02-2018) |
||
Gaziantep Basketbol - Elan Sportif Chalonnais |
68-73 (37-38) (*) |
85-60 (39-29) (*) |
CB Iberostar Tenerife - KK Neptūnas |
90-67 (48-38) (*) |
67-83 (38-43) (*) |
Orlandina Basket - MHP Riesen Ludwigsburg |
61-72 (30-29) (*) |
86-61 (46-30) (*) |
PAOK BC - BK Ventspils |
83-76 (35-41) (*) |
59-80 (36-46) (*) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. CB Iberostar Tenerife |
14 |
12 |
2 |
1155 |
921 |
26 |
2. MHP Riesen Ludwigsburg |
14 |
12 |
2 |
1139 |
974 |
26 |
3. PAOK BC |
14 |
7 |
7 |
1061 |
1070 |
21 |
4. KK Neptūnas |
14 |
7 |
7 |
1164 |
1116 |
21 |
5. BK Ventspils |
14 |
6 |
8 |
1034 |
1085 |
20 |
6. Elan Sportif Chalonnais |
14 |
6 |
8 |
1018 |
1031 |
20 |
7. Gaziantep Basketbol |
14 |
4 |
10 |
1033 |
1192 |
18 |
8. Orlandina Basket |
14 |
2 |
12 |
887 |
1102 |
16 |
GROUP C |
||
Competition Day 1 (11-10-2017) / Competition Day 8 (13-12-2017) |
||
SS Umana Reyer Venezia - Banvit BK |
108-101 (44-28) (a*) |
90-62 (36-36) |
SIG Basket - KK Petrol Olimpija |
83-69 (46-32) |
78-77 (32-37) (*) |
AEK BC - CB Movistar Estudiantes |
79-87 (38-48) (*) |
78-85 (41-34) (*) |
KS Rosa Radom - BBC Medi Bayreuth |
79-96 (47-43) (*) |
90-85 (46-48) |
Competition Day 2 (18-10-2017) / Competition Day 9 (20-12-2017) |
||
Banvit BK - KK Petrol Olimpija |
87-83 (43-29) (b) |
57-65 (25-37) (*) |
SS Umana Reyer Venezia - AEK BC |
101-103 (38-34) (*c) |
84-64 (42-37) |
BBC Medi Bayreuth - SIG Basket |
82-80 (36-33) (d) |
77-82 (32-44) |
CB Movistar Estudiantes - KS Rosa Radom |
78-68 (45-35) |
77-84 (51-49) |
Competition Day 3 (25-10-2017) / Competition Day 10 (10-01-2018) |
||
AEK BC - Banvit BK |
70-74 (33-38) (*) |
78-71 (41-36) |
KK Petrol Olimpija - BBC Medi Bayreuth |
77-90 (40-50) |
78-79 (37-45) |
KS Rosa Radom - SS Umana Reyer Venezia |
71-81 (39-37) (*) |
102-93 (41-52) (*) (g) |
SIG Basket - CB Movistar Estudiantes |
77-74 (45-26) |
81-65 (51-30) (*) |
Competition Day 4 (1-11-2017) / Competition Day 11 (17-01-2018) |
||
Banvit BK - BBC Medi Bayreuth |
85-74 (38-38)
|
76-88 (31-43) |
AEK BC - KS Rosa Radom |
96-92 (36-43) (e)
|
63-69 (33-36) |
CB Movistar Estudiantes - KK Petrol Olimpija |
75-81 (33-39) (*)
|
57-72 (31-39) |
SS Umana Reyer Venezia - SIG Basket |
78-67 (37-30)
|
70-67 (37-36) |
Competition Day 5 (8-11-2017) / Competition Day 12 (24-01-2018) |
||
KS Rosa Radom - Banvit BK |
49-48 (19-33) |
74-64 (36-29) |
BBC Medi Bayreuth - CB Movistar Estudiantes |
84-90 (33-50) (f*) |
68-76 (39-34) (*) |
SIG Basket - AEK BC |
80-78 (39-29) (*) |
87-88 (42-35) (*) |
KK Petrol Olimpija - SS Umana Reyer Venezia |
66-76 (36-31) (*) |
84-67 (39-35) |
Competition Day 6 (15-11-2017) / Competition Day 13 (31-01-2018) |
||
Banvit BK - CB Movistar Estudiantes |
82-80 (46-41) (*) |
78-73 (51-27) (*) |
KS Rosa Radom - SIG Basket |
63-74 (26-30) |
98-81 (48-35) (*) |
SS Umana Reyer Venezia - BBC Medi Bayreuth |
70-67 (41-30) (*) |
89-81 (51-49) |
AEK BC - KK Petrol Olimpija |
91-73 (50-39) |
71-80 (36-33) (*) |
Competition Day 7 (6-12-2017) / Competition Day 14 (7-02-2018) |
||
SIG Basket - Banvit BK |
87-72 (42-32) (*) |
63-80 (31-46) (*) |
CB Movistar Estudiantes - SS Umana Reyer Venezia |
81-80 (33-40) |
92-91 (57-46) (*) |
KK Petrol Olimpija - KS Rosa Radom |
80-72 (34-25) (*) |
75-58 (34-31) (*) |
BBC Medi Bayreuth - AEK BC |
80-73 (44-35) |
83-81 (33-40) (*) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. (a) Three overtimes at the end of regulation (80-80, 91-91 and 95-95). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. SIG Basket |
14 |
9 |
5 |
1103 |
1055 |
23 |
2. Banvit BK |
14 |
9 |
5 |
1080 |
1039 |
23 |
3. AEK BC |
14 |
8 |
6 |
1149 |
1110 |
22 |
4. BBC Medi Bayreuth |
14 |
8 |
6 |
1145 |
1115 |
22 |
5. CB Movistar Estudiantes |
14 |
8 |
6 |
1117 |
1076 |
22 |
6. SS Umana Reyer Venezia |
14 |
8 |
6 |
1146 |
1140 |
22 |
7. KK Petrol Olimpija |
14 |
4 |
10 |
996 |
1105 |
18 |
8. KS Rosa Radom |
14 |
2 |
12 |
1032 |
1128 |
16 |
GROUP D |
||
Competition Day 1 (11-10-2017) / Competition Day 8 (13-12-2017) |
||
ČEZ Basketball Nymburk - Nanterre 92 |
72-81 (39-41) (*) |
84-90 (42-45) |
Beşiktaş JK - SS Sidigas Avellino |
80-86 (48-47) |
90-74 (40-30) |
Áris BC - KS Stelmet Zielona Góra |
70-64 (37-23) |
72-80 (32-38) (*) |
Telekom Baskets Bonn - BC Oostende |
66-74 (25-40) (*) |
86-84 (38-33) (*) (b) |
Competition Day 2 (18-10-2017) / Competition Day 9 (20-12-2017) |
||
Nanterre 92 - SS Sidigas Avellino |
89-81 (38-30) |
102-106 (37-33) (c) |
ČEZ Basketball Nymburk - Áris BC |
99-70 (46-41) (*) |
65-71 (23-42) (*) |
BC Oostende - Beşiktaş JK |
49-77 (27-41) (*) |
87-77 (49-33) (*) |
KS Stelmet Zielona Góra - Telekom Baskets Bonn |
73-69 (35-31) (*) |
72-58 (34-31) (*) |
Competition Day 3 (25-10-2017) / Competition Day 10 (10-01-2018) |
||
Áris BC - Nanterre 92 |
70-62 (46-36) |
91-63 (48-30) (*) |
SS Sidigas Avellino - BC Oostende |
66-57 (35-33) |
51-61 (31-29) |
Telekom Baskets Bonn - ČEZ Basketball Nymburk |
87-89 (32-35) (*) (a) |
106-98 (55-45) (*) |
Beşiktaş JK - KS Stelmet Zielona Góra |
65-60 (33-37) (*) |
99-96 (49-44) (*) |
Competition Day 4 (1-11-2017) / Competition Day 11 (17-01-2018) |
||
Nanterre 92 - BC Oostende |
75-74 (34-41)
|
73-60 (31-37) |
Áris BC - Telekom Baskets Bonn |
69-75 (39-29) (*)
|
76-59 (49-33) |
KS Stelmet Zielona Góra - SS Sidigas Avellino |
90-79 (42-38) (*)
|
57-64 (28-36) |
ČEZ Basketball Nymburk - Beşiktaş JK |
64-70 (36-31) (*)
|
91-80 (51-37) (*) |
Competition Day 5 (8-11-2017) / Competition Day 12 (24-01-2018) |
||
Telekom Baskets Bonn - Nanterre 92 |
62-84 (31-44) (*) |
93-90 (54-49) |
BC Oostende - KS Stelmet Zielona Góra |
82-78 (40-34) (*) |
98-68 (47-38) (*) |
Beşiktaş JK - Áris BC |
83-61 (40-33) (*) |
65-72 (29-28) (d) |
SS Sidigas Avellino - ČEZ Basketball Nymburk |
80-63 (42-36) |
81-77 (44-40) (*) |
Competition Day 6 (15-11-2017) / Competition Day 13 (31-01-2018) |
||
Nanterre 92 - KS Stelmet Zielona Góra |
95-82 (48-33) (*) |
85-82 (43-31) (*) |
Telekom Baskets Bonn - Beşiktaş JK |
73-74 (41-44) |
95-79 (39-37) (*) |
ČEZ Basketball Nymburk - BC Oostende |
86-72 (51-41) (*) |
73-79 (37-44) |
Áris BC - SS Sidigas Avellino |
59-56 (25-27) (*) |
79-66 (43-33) |
Competition Day 7 (6-12-2017) / Competition Day 14 (7-02-2018) |
||
Beşiktaş JK - Nanterre 92 |
79-74 (42-31) |
73-68 (42-33) |
KS Stelmet Zielona Góra - ČEZ Basketball Nymburk |
82-88 (45-55) |
84-70 (47-35) |
SS Sidigas Avellino - Telekom Baskets Bonn |
61-69 (32-39) |
79-74 (39-40) |
BC Oostende - Áris BC |
69-67 (38-32) (*) |
66-70 (37-27) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Beşiktaş JK |
14 |
10 |
4 |
1111 |
1030 |
24 |
2. ČEZ Basketball Nymburk |
14 |
10 |
4 |
1152 |
1100 |
24 |
3. Nanterre 92 |
14 |
9 |
5 |
1149 |
1091 |
23 |
4. KS Stelmet Zielona Góra |
14 |
6 |
8 |
1075 |
1087 |
20 |
5. SS Sidigas Avellino |
14 |
6 |
8 |
1049 |
1028 |
20 |
6. BC Oostende |
14 |
6 |
8 |
975 |
1050 |
20 |
7. Telekom Baskets Bonn |
14 |
5 |
9 |
1079 |
1095 |
19 |
8. Áris BC |
14 |
4 |
10 |
930 |
1039 |
18 |
ROUND OF 16
(7-03-2018 / 14-03-2018) |
||
PAOK BC - Pınar Karşıyaka SK |
74-68 (39-37) (*) |
79-67 (43-33) |
Nanterre 92 - Banvit BK |
66-74 (33-43) |
73-64 (39-30) |
AEK BC - ČEZ Basketball Nymburk |
88-98 (30-46) |
82-93 (40-42) |
EWE Baskets - MHP Riesen Ludwigsburg |
63-88 (30-43) |
74-86 (48-46) (*) |
KS Stelmet Zielona Góra - AS Monaco Basket |
82-84 (36-51) (*) |
90-60 (50-31) (*) |
BBC Medi Bayreuth - Beşiktaş JK |
81-76 (34-29) |
84-84 (39-37) (*) |
CB UCAM Murcia - CB Iberostar Tenerife |
66-71 (36-38) |
72-83 (33-40) |
KK Neptūnas - SIG Basket |
73-68 (38-34) |
88-78 (30-43) (*) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
1/4 FINAL
(28-03-2018 / 4-04-2018) |
||
Banvit BK - AS Monaco Basket |
77-85 (41-47) |
74-75 (37-42) (*) |
Pınar Karşıyaka SK - CB UCAM Murcia |
65-79 (30-49) (*) |
81-72 (31-29) |
AEK BC - SIG Basket |
78-69 (41-33) |
83-83 (35-37) |
MHP Riesen Ludwigsburg - BBC Medi Bayreuth |
81-86 (41-33) (*) |
77-89 (42-43) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STAGE
(Athína, Greece)
|
1/2 FINAL
(4-05-2018) |
|
MHP Riesen Ludwigsburg - AS Monaco Basket |
65-87 (38-36) |
AEK BC - CB UCAM Murcia |
77-75 (40-34) |
PLACES 3-4
(6-05-2018) |
|
MHP Riesen Ludwigsburg - CB UCAM Murcia |
74-85 (32-42)
|
FINAL |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VENUE: OAKA (Athína) DATE: 6-05-2018 (20:30 h) ATTENDANCE: 17.984 REFEREES: Aleksandar Glišić (SER), Tomas Jasevičius (LIT), Mārtiņš Kozlovskis (LAT) FOULED OUT: Sy (35’), Craft (37’) SCORING BY QUARTER: 29-20 / 24-24 / 20-26 / 27-24 TOP SCORER: Mike Green (19) MVP: Mike Green |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
AEK BC - AS Monaco Basket |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
100-94 (53-44) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RESUMEN (SUMMARY) El AEK de Atenas hizo buenos los pronósticos que le daban como favorito y conquistó su tercer título europeo al derrotar en la final de la Liga de Campeones al Mónaco por 100 a 94, en un OAKA abarrotado por sus apasionados seguidores. Tras ir por delante durante todo el partido, el conjunto griego estuvo a punto de dilapidar su ventaja en un alocado final de partido. El base norteamericano del AEK Mike Green (19 puntos y MVP de la final) fue el jugador más decisivo en los últimos minutos, aunque más decisivos aún fueron los tres tiros libres fallados por su par en el conjunto monegasco, D.J. Cooper, que podrían haber situado a su equipo a solo dos puntos de diferencia con diez segundos por jugarse.
Al amparo de su público, el AEK comenzó mucho más metido en el encuentro, y con Mike Green y Vince Hunter asumiendo la responsabilidad en ataque prontó logró una ventaja considerable (11-2, min. 3). El Mónaco trató de reaccionar con la entrada en juego del base Aaron Craft por D.J. Cooper, aunque el conjunto griego (que en la final actuaba como visitante) siguió con una gran soltura ofensiva (8/12 en tiros de dos y 3/5 en triples) y conservó una cómoda ventaja al final del primer cuarto (29-20). Pese a que el Mónaco intensificó su defensa al comienzo del segundo periodo y logró situarse a tiro de triple tras una bandeja de D.J. Cooper (30-27, min. 13), el ala-pívot Dušan Šakota demostró una muñeca de seda a la hora de anotar dos canastas de tres que devolvieron al AEK a su máxima ventaja (49-39, min. 19). Una última bandeja de Mike Green (13 puntos en la primera mitad) selló el dominio del AEK al descanso (53-44).
Tras la reanudación, una nueva vuelta de tuerca defensiva de los pupilos de Zvezdan Mitrović situó al Mónaco nuevamente a rebufo tras un parcial de 5-13 (58-57, min. 26). Pese a que el AEK no logró perder su ventaja en ningún momento, el encuentro se movía a impulsos y el marcador reflejaba este carrusel constante de idas y venidas (de un 73-63 en el minuto 29 se pasó a un 73-70 al final del tercer periodo tras dos triples consecutivos del alero ucraniano Sergij Gladyr). Esta misma tónica se mantuvo en el último cuarto, en el que ambos equipos continuaron anotando con fluidez. Este intercambio de canastas benefició al AEK, que mantuvo su diferencia en torno a los diez puntos (82-73, min. 33; 89-77, min. 35; 94-84, min. 37). A falta de 1’28’’, una bandeja de Dušan Šakota situó un 96-87 a favor del cuadro griego que se antojaba decisivo para la suerte del encuentro. Pero el Mónaco no había dicho aún su última palabra: un triple de D.J. Cooper y dos tiros libres de Gerald Robinson situaron un inquietante 97-92 y posesión de balón para el conjunto francés dentro ya del último minuto. Una bandeja de Sergij Gladyr a falta de 32 segundos y una posterior pérdida de balón de Mike Green posibilitaron un último ataque del Mónaco para forzar una prórroga impensable por como había transcurrido el encuentro, pero Delroy James taponó el lanzamiento triple de D.J. Cooper, y en la siguiente jugada el ala-pívot norteamericano del AEK volvió a resultar providencial con un robo a Gerald Robinson. La posterior falta antideportiva señalada al pívot bosnio Elmedin Kikanović y los dos tiros libres convertidos por el propio James sellaron la victoria del conjunto griego. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ROSTERS (FINAL FOUR) (Numbers in blue indicate the 12 players registered for the Final Four)
|
|
AEK BC (ΑΕΚ BC)
|
AS Monaco Basket |
0. Kevin Punter (G) 0. Chinemelu Elonu (C) 1. Delroy James (PF) 2. Mike Green (PG) 3. Manny Harris (G) 4. Vassilis Xanthopoulos (Βασίλης Ξανθόπουλος) (PG) 5. Dušan Šakota (PF) 8. Panagiotis Vasilopoulos (Παναγιώτης Βασιλόπουλος) (F) 9. Edin Atić (G) 12. Giannoulis Larentzakis (Γιαννούλης Λαρεντζάκης) (G) 13. Kelsey Barlow (G) (a) 16. Ioannis Agravanis (Ιωάννης Αγραβάνης) (F) 21. Dimitris Moraitis (Δημήτρης Μωραΐτης) (G) 22. Dimitris Mavroidis (Δημήτρης Μαυροειδής) (C) 23. Michalis Kaberidis (Μιχάλης Καμπερίδης) (PF) 24. Vassilis Kavvadas (Βασίλης Καββαδάς) (C) 27. Nikos Rongavopoulos (Νίκος Ρογκαβόπουλος) (F) 32. Vince Hunter (PF) 35. Bandja Sy (F) (b) COACH: Dragan Šakota (a) Barlow’s contract was terminated on 6-03-2018. (b) Sy signed with KK Partizan on 17-01-2018. |
00. Billy Yakuba Ouattara (G) 2. Donell “D.J.” Cooper (PG) 4. Aaron Craft (PG) 5. Amara Sy (F) 6. Paul Lacombe (G) 7. Damjan Rudež (PF) 8. Sergij Gladyr (Сергій Гладир) (F) 9. Elmedin Kikanović (C) 10. Romain Poinas (F) 11. Dru Joyce (PG) (a) 14. Georgi Joseph (F) 15. Abdel Kader Sylla (PF) (b) 20. Luc Loubaki (G) 21. Bangaly Fofana (C) 22. Gerald Robinson (PG) 23. Chris Evans (PF) 24. Ali Traoré (C) COACH: Zvezdan Mitrović (a) Joyce signed with Limoges CSP on 31-10-2017. (b) Sylla signed with JL Bourg Basket on 5-01-2018. |
|
|
0. Ovie Paul Soko (PF) (7-02-1991) 1. Lazar Mutić (F) (6-01-1999) 3. Alejandro “Álex” Urtasun Úriz (G) (30-04-1984) 5. Alberto Martín Marín (PG) (28-03-1995) 6. José Ángel Antelo Paredes (PF) (7-05-1987) 8. Vítor Alves Benite (G) (20-02-1990) 9. Charlon Kloof (PG) (20-03-1990) 10. Emilio Damián Martínez Pretel (PG) (26-09-98) 11. Clevin Finley Hannah (PG) (15-11-1987) 12. Bradley Scott “Brad” Oleson (G) (11-04-1983) 13. Vítor Luiz Faverani Tatsch (C) (5-05-1988) 14. Julen Olaizola González (PF) (4-03-1993) 16. Marcos Nicolás Delía (C) (8-04-1992) 23. Augusto César Lima Brito (PF) (17-09-1991) (a) 24. Kevin Tumba (C) (23-02-1991) 27. Sadiel Antonnio Lucciano Rojas (F) (16-07-89) 33. Marko Luković (PF) (26-05-1992) COACH: Ibon Navarro Pérez de Albéniz (30-04-76) (a) Lima was signed on 27-02-2018. |
0. Thomas Walkup (G) 1. Dwayne Evans (PF) 3. Kerron Johnson (PG) 4. David McCray (PG) 5. Justin Sears (PF) 7. Niklas Geske (PG) 9. Matej Jelovčić (G) 10. Adika Peter-McNeilly (G) 11. Malik Müller (G) 12. Florian Koch (F) 14. Quirin Emanga (F) 16. Lukas Herzog (PG) 17. Mateo Šerić (PF) 19. Adam Waleskowski (PF) 22. Eyke Prahst (C) 23. Elgin Cook (F) 24. Roderick “Rocky” Trice (PG) 30. Jeremy Senglin (PG) 32. Johannes Thiemann (PF) 35. Danielius Lavrinovičius (F) 42. Jacob Wiley (F) COACH: John Patrick |
CHAMPIONS LEAGUE MVP: Manny Harris (AEK) |
ALL-CHAMPIONS LEAGUE TEAM |
Manny Harris (AEK) D.J. Kennedy (KAR) Louis Labeyrie (SIG) Ovie Soko (MUR) Elmedin Kikanović (MON) |
::::: GAME DETAILS (FINAL STAGE) :::::
::::: GAME DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::
::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::
::::: ROSTERS (ALL) :::::
©
www.linguasport.com
Website
designed and maintained by Santiago Velasco |