Euroleague
1999-2000
(From 23-09-1999 to 20-04-2000)
COMPETITION SYSTEM
·
In a First Stage, 24 teams (the domestic champions in
the most important leagues, together with a variable number
of runners-up) are divided into four groups of six playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats.
In case of a tie between two or more teams after this group
stage, the following criteria is used to decide the final classification:
1) number of wins in one-to-one games between the teams; 2)
basket average between the teams; 3) general basket average
within the group.
·
The 24 teams from the First Stage are re-distributed
in a Second Stage, also played as a round-robin of four groups
with six team each, although the individual scores and standings
of the previous round are accumulated.
·
The top four teams from each group after the Second Stage
qualify for a 1/8 Final Playoff (X-pairings, best of 3 games).
The eight winners advance to a 1/4 Final Playoff (best of 3
games). · The four winners of the 1/4 Final Playoff qualify for the Final Stage (Final Four), played at a predetermined venue. |
FIRST STAGE |
GROUP A |
||
Competition Day 1 (23-09-1999) / Competition Day 6 (4-11-1999) |
||
Cholet Basket (FRA) - Benetton Pallacanestro Treviso (ITA) |
64-73 (36-41) |
73-57 (44-26) (*) |
KK Crvena Zvezda [Beograd] (YUG) - PAOK BC [Thessaloníkê] (GRE) |
65-64 (29-34) |
82-53 (43-30) |
FC Barcelona (SPA) - CSKA [Moskva] (RUS) |
75-67 (32-41) |
76-72 (39-32) (*) |
Competition Day 2 (30-09-1999) / Competition Day 7 (11-11-1999) |
||
PAOK BC - Cholet Basket |
83-76 (35-32) (*) |
48-66 (22-32) (*) |
FC Barcelona - Benetton Pallacanestro Treviso |
69-51 (34-35) |
68-72 (37-37) |
CSKA - KK Crvena Zvezda |
86-62 (40-36) |
65-80 (36-51) |
Competition Day 3 (7-10-1999) / Competition Day 8 (18-11-1999) |
||
Cholet Basket - FC Barcelona |
70-77 (25-32) (*) |
71-62 (35-37) (*) |
PAOK BC - CSKA |
83-63 (39-32) (*) |
71-82 (31-44) (*) |
Benetton Pallacanestro Treviso - KK Crvena Zvezda |
88-63 (47-31) |
60-70 (35-38) |
Competition Day 4 (21-10-1999) / Competition Day 9 (9-12-1999) |
||
CSKA - Cholet Basket |
74-54 (39-23) |
76-79 (32-39) (*) |
KK Crvena Zvezda - FC Barcelona |
86-91 (45-42) (a*) |
90-67 (41-24) (*) |
Benetton Pallacanestro Treviso - PAOK BC |
69-66 (36-34) (*) |
66-72 (38-37) (*) |
Competition Day 5 (28-10-1999) / Competition Day 10 (16-12-1999) |
||
Cholet Basket - KK Crvena Zvezda |
69-59 (34-24) |
56-64 (15-32) |
CSKA - Benetton Pallacanestro Treviso |
77-75 (42-36) |
61-81 (33-42) |
FC Barcelona - PAOK BC |
76-55 (32-32) |
83-87 (39-48) (*) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (77-77). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1(E). FC Barcelona |
10 |
9 |
1 |
780 |
685 |
19 |
2(E). CSKA |
10 |
7 |
3 |
754 |
705 |
17 |
3(E). Benetton Pallacanestro Treviso |
10 |
6 |
4 |
700 |
675 |
16 |
4(F). PAOK BC |
10 |
5 |
5 |
730 |
680 |
15 |
5(F). Cholet Basket |
10 |
2 |
8 |
640 |
711 |
12 |
6(F). KK Crvena Zvezda |
10 |
1 |
9 |
636 |
784 |
11 |
GROUP B |
||
Competition Day 1 (23-09-1999) / Competition Day 6 (4-11-1999) |
||
BK Žalgiris [Kaunas] (LIT) - Panathinaïkós BC [Athína] (GRE) |
66-82 (28-37) |
86-82 (42-39) (a) |
KK Union Olimpija [Ljubljana] (SVN) - Real Madrid CF (SPA) |
73-63 (33-32) |
76-74 (43-37) |
Tofaş SK [Bursa] (TUR) - Alba Berlin BT (GER) |
76-66 (41-33) |
81-55 (43-31) |
Competition Day 2 (30-09-1999) / Competition Day 7 (11-11-1999) |
||
Real Madrid CF - BK Žalgiris |
60-70 (33-34) |
65-67 (32-39) |
Tofaş SK - Panathinaïkós BC |
59-64 (31-34) |
79-74 (47-33) |
Alba Berlin BT - KK Union Olimpija |
69-74 (42-43) |
78-83 (43-43) |
Competition Day 3 (7-10-1999) / Competition Day 8 (18-11-1999) |
||
BK Žalgiris - Tofaş SK |
62-68 (41-29) |
77-73 (39-41) |
Real Madrid CF - Alba Berlin BT |
90-75 (45-42) |
84-78 (42-41) |
Panathinaïkós BC - KK Union Olimpija |
100-80 (50-37) |
71-86 (36-47) |
Competition Day 4 (21-10-1999) / Competition Day 9 (9-12-1999) |
||
Alba Berlin BT - BK Žalgiris |
80-64 (39-31) (*) |
89-70 (38-40) (*) |
KK Union Olimpija - Tofaş SK |
87-92 (51-47) |
74-78 (39-31) |
Panathinaïkós BC - Real Madrid CF |
96-69 (51-31) |
63-66 (42-34) (*) |
Competition Day 5 (28-10-1999) / Competition Day 10 (16-12-1999) |
||
BK Žalgiris - KK Union Olimpija |
84-85 (47-36) |
76-64 (42-36) |
Alba Berlin BT - Panathinaïkós BC |
54-73 (23-36) (*) |
70-72 (34-35) |
Tofaş SK - Real Madrid CF |
67-71 (31-38) |
77-73 (37-39) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (76-76). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1(F). Panathinaïkós BC |
10 |
9 |
1 |
802 |
690 |
19 |
2(F). KK Union Olimpija |
10 |
5 |
5 |
776 |
791 |
15 |
3(F). Real Madrid CF |
10 |
5 |
5 |
714 |
743 |
15 |
4(E). Alba Berlin BT |
10 |
5 |
5 |
734 |
747 |
15 |
5(E). Tofaş SK |
10 |
4 |
6 |
715 |
738 |
14 |
6(E). BK Žalgiris |
10 |
2 |
8 |
719 |
751 |
12 |
GROUP C |
||
Competition Day 1 (23-09-1999) / Competition Day 6 (4-11-1999) |
||
Ülker Gençlik SK [İstanbul] (TUR) - ASVEL Basket [Villeurbanne] (FRA) |
73-80 (38-35) |
60-59 (33-33) |
KK Pivovarna Laško (SVN) - Pallacanestro Varese Roosters (ITA) |
73-83 (50-37) (*) |
80-70 (42-28) (*) |
Olympiakós BC [Peiraiás] (GRE) - Maccabi Elite SC [Tel-Aviv] (ISR) |
65-63 (30-27) |
54-65 (25-35) |
Competition Day 2 (30-09-1999) / Competition Day 7 (11-11-1999) |
||
Pallacanestro Varese Roosters - Ülker Gençlik SK |
82-86 (40-47) |
79-70 (41-36) |
Olympiakós BC - ASVEL Basket |
65-55 (31-28) |
61-54 (32-32) (*) |
Maccabi Elite SC - KK Pivovarna Laško |
84-62 (48-31) |
87-92 (49-51) |
Competition Day 3 (7-10-1999) / Competition Day 8 (18-11-1999) |
||
Ülker Gençlik SK - Olympiakós BC |
64-86 (38-50) |
62-73 (36-36) |
Pallacanestro Varese Roosters - Maccabi Elite SC |
79-87 (39-44) |
87-66 (37-36) |
ASVEL Basket - KK Pivovarna Laško |
100-58 (53-26) |
69-80 (35-41) (*) |
Competition Day 4 (21-10-1999) / Competition Day 9 (9-12-1999) |
||
Maccabi Elite SC - Ülker Gençlik SK |
89-74 (45-44) |
85-79 (36-28) |
KK Pivovarna Laško - Olympiakós BC |
63-56 (31-31) (*) |
79-68 (37-30) (*) |
ASVEL Basket - Pallacanestro Varese Roosters |
84-71 (41-34) |
58-60 (29-29) |
Competition Day 5 (28-10-1999) / Competition Day 10 (16-12-1999) |
||
Ülker Gençlik SK - KK Pivovarna Laško |
68-78 (45-38) |
84-95 (38-52) |
Maccabi Elite SC - ASVEL Basket |
73-61 (30-29) |
70-65 (34-35) |
Olympiakós BC - Pallacanestro Varese Roosters |
62-69 (32-33) (*) |
57-74 (41-42) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1(G). ASVEL Basket |
10 |
8 |
2 |
711 |
645 |
18 |
2(G). Olympiakós BC |
10 |
6 |
4 |
668 |
627 |
16 |
3(G). Maccabi Elite SC |
10 |
6 |
4 |
773 |
714 |
16 |
4(H). Ülker Gençlik SK |
10 |
5 |
5 |
756 |
770 |
15 |
5(H). Pallacanestro Varese Roosters |
10 |
3 |
7 |
715 |
762 |
13 |
6(H). KK Pivovarna Laško |
10 |
2 |
8 |
712 |
817 |
12 |
GROUP D |
||
Competition Day 1 (23-09-1999) / Competition Day 6 (4-11-1999) |
||
CB Caja San Fernando [Sevilla] (SPA) - Efes Pilsen SK [İstanbul] (TUR) |
62-43 (26-26) |
73-57 (31-31) |
KK Budućnost [Podgorica] (YUG) - EB Pau-Orthez (FRA) |
68-71 (35-42) (*) |
68-72 (28-30) (*) |
PAF Fortitudo Bologna (ITA) - KK Cibona [Zagreb] (CRO) |
92-78 (36-31) |
71-61 (39-31) |
Competition Day 2 (30-09-1999) / Competition Day 7 (11-11-1999) |
||
EB Pau-Orthez - CB Caja San Fernando |
79-74 (45-33) |
77-60 (42-33) |
PAF Fortitudo Bologna - Efes Pilsen SK |
76-56 (25-27) (*) |
99-63 (55-34) (*) |
KK Cibona - KK Budućnost |
69-63 (35-37) |
95-90 (47-40) (*) |
Competition Day 3 (7-10-1999) / Competition Day 8 (18-11-1999) |
||
CB Caja San Fernando - PAF Fortitudo Bologna |
60-52 (31-26) |
69-63 (38-34) |
EB Pau-Orthez - KK Cibona |
75-82 (33-37) |
71-69 (43-36) |
Efes Pilsen SK - KK Budućnost |
73-67 (30-28) (*) |
86-80 (43-36) (*) |
Competition Day 4 (21-10-1999) / Competition Day 9 (9-12-1999) |
||
KK Cibona - CB Caja San Fernando |
93-87 (36-53) |
79-59 (33-30) |
KK Budućnost - PAF Fortitudo Bologna |
75-83 (32-32) (*) |
72-73 (38-36) (*) |
Efes Pilsen SK - EB Pau-Orthez |
69-65 (35-28) (*) |
71-76 (33-37) (*) |
Competition Day 5 (28-10-1999) / Competition Day 10 (16-12-1999) |
||
CB Caja San Fernando - KK Budućnost |
75-73 (42-38) |
88-65 (44-35) |
KK Cibona - Efes Pilsen SK |
71-69 (38-30) (*) |
69-60 (29-32) (*) |
PAF Fortitudo Bologna - EB Pau-Orthez |
83-58 (44-31) (*) |
70-78 (33-36) (*) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1(H). Efes Pilsen SK |
10 |
6 |
4 |
707 |
678 |
16 |
2(H). KK Cibona |
10 |
6 |
4 |
744 |
759 |
16 |
3(H). PAF Fortitudo Bologna |
10 |
6 |
4 |
729 |
703 |
16 |
4(G). KK Budućnost |
10 |
5 |
5 |
760 |
746 |
15 |
5(G). CB Caja San Fernando |
10 |
5 |
5 |
699 |
689 |
15 |
6(G). EB Pau-Orthez |
10 |
2 |
8 |
686 |
750 |
12 |
SECOND STAGE (The individual scores and standings of the First Stage are accumulated in the Second Stage) |
GROUP E |
||
Competition Day 1 (6-01-2000) / Competition Day 4 (3-02-2000) |
||
BK Žalgiris - FC Barcelona |
60-68 (41-32) |
66-64 (27-28) |
Tofaş SK - CSKA |
87-73 (46-34) |
90-85 (44-29) |
Alba Berlin BT - Benetton Pallacanestro Treviso |
66-76 (26-35) |
86-78 (50-44) |
Competition Day 2 (13-01-2000) / Competition Day 5 (10-02-2000) |
||
FC Barcelona - Tofaş SK |
68-65 (41-24) (*) |
78-71 (44-29) |
CSKA - Alba Berlin BT |
71-76 (34-38) |
81-76 (40-40) |
Benetton Pallacanestro Treviso - BK Žalgiris |
88-75 (46-34) |
82-75 (35-42) |
Competition Day 3 (20-01-2000) / Competition Day 6 (17-02-2000) |
||
Alba Berlin BT - FC Barcelona |
72-64 (35-30) |
66-67 (33-40) |
BK Žalgiris - CSKA |
84-76 (41-35) |
76-64 (39-36) |
Tofaş SK - Benetton Pallacanestro Treviso |
86-65 (52-33) |
66-77 (26-37) (*) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. FC Barcelona |
16 |
12 |
4 |
1.183 |
1.091 |
28 |
2. CSKA |
16 |
9 |
7 |
1.216 |
1.182 |
25 |
3. Benetton Pallacanestro Treviso |
16 |
9 |
7 |
1.156 |
1.139 |
25 |
4. Alba Berlin BT |
16 |
9 |
7 |
1.174 |
1.186 |
25 |
5. Tofaş SK |
16 |
8 |
8 |
1.193 |
1.171 |
24 |
6. BK Žalgiris |
16 |
4 |
12 |
1.148 |
1.200 |
20 |
GROUP F |
||
Competition Day 1 (6-01-2000) / Competition Day 4 (3-02-2000) |
||
KK Crvena Zvezda - Panathinaïkós BC |
61-76 (26-39) |
67-58 (46-36) |
Cholet Basket - KK Union Olimpija |
66-77 (31-40) |
69-55 (38-25) |
PAOK BC - Real Madrid CF |
72-71 (31-42) |
72-61 (44-33) |
Competition Day 2 (13-01-2000) / Competition Day 5 (10-02-2000) |
||
Panathinaïkós BC - Cholet Basket |
85-50 (51-23) |
81-68 (43-37) |
KK Union Olimpija - PAOK BC |
69-63 (33-25) |
70-74 (37-28) (*) |
Real Madrid CF - KK Crvena Zvezda |
98-78 (55-38) |
71-96 (42-44) |
Competition Day 3 (20-01-2000) / Competition Day 6 (17-02-2000) |
||
PAOK BC - Panathinaïkós BC |
69-77 (29-39) (*) |
71-75 (38-47) |
KK Crvena Zvezda - KK Union Olimpija |
83-77 (38-44) |
59-47 (38-26) |
Cholet Basket - Real Madrid CF |
83-90 (46-41) (a) |
86-79 (40-40) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (81-81). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Panathinaïkós BC |
16 |
13 |
3 |
1.246 |
1.084 |
29 |
2. KK Union Olimpija |
16 |
10 |
6 |
1.201 |
1.175 |
26 |
3. Real Madrid CF |
16 |
10 |
6 |
1.227 |
1.187 |
26 |
4. PAOK BC |
16 |
7 |
9 |
1.140 |
1.114 |
23 |
5. Cholet Basket |
16 |
3 |
13 |
1.054 |
1.186 |
19 |
6. KK Crvena Zvezda |
16 |
2 |
14 |
1.034 |
1.257 |
18 |
GROUP G |
||
Competition Day 1 (6-01-2000) / Competition Day 4 (3-02-2000) |
||
EB Pau-Orthez - ASVEL Basket |
72-61 (38-27) (*) |
76-61 (39-28) (*) |
CB Caja San Fernando - Olympiakós BC |
65-66 (29-28) |
74-63 (42-38) |
KK Budućnost - Maccabi Elite SC |
59-67 (33-30) |
74-60 (41-35) |
Competition Day 2 (13-01-2000) / Competition Day 5 (10-02-2000) |
||
ASVEL Basket - CB Caja San Fernando |
75-64 (39-33) |
72-62 (37-23) |
Olympiakós BC - KK Budućnost |
89-61 (50-33) (*) |
82-70 (43-32) (*) |
Maccabi Elite SC - EB Pau-Orthez |
65-55 (42-16) |
57-62 (26-28) |
Competition Day 3 (20-01-2000) / Competition Day 6 (17-02-2000) |
||
KK Budućnost - ASVEL Basket |
59-65 (32-28) (*) |
57-83 (27-35) |
EB Pau-Orthez - Olympiakós BC |
74-73 (44-38) (*) |
77-73 (40-33) (*) |
CB Caja San Fernando - Maccabi Elite SC |
51-75 (23-44) |
66-54 (39-20) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Maccabi Elite SC |
16 |
12 |
4 |
1.182 |
1.050 |
28 |
2. ASVEL Basket |
16 |
11 |
5 |
1.107 |
1.056 |
27 |
3. Olympiakós BC |
16 |
10 |
6 |
1.117 |
1.045 |
26 |
4. KK Budućnost |
16 |
7 |
9 |
1.164 |
1.168 |
23 |
5. CB Caja San Fernando |
16 |
6 |
10 |
1.068 |
1.107 |
22 |
6. EB Pau-Orthez |
16 |
4 |
12 |
1.078 |
1.164 |
20 |
GROUP H |
||
Competition Day 1 (6-01-2000) / Competition Day 4 (3-02-2000) |
||
KK Pivovarna Laško - Efes Pilsen SK |
79-91 (42-43) (*) |
78-68 (39-29) |
Pallacanestro Varese Roosters - KK Cibona |
89-77 (38-38) |
75-59 (40-34) |
Ülker Gençlik SK - PAF Fortitudo Bologna |
76-68 (40-36) (*) |
79-53 (42-27) (*) |
Competition Day 2 (13-01-2000) / Competition Day 5 (10-02-2000) |
||
Efes Pilsen SK - Pallacanestro Varese Roosters |
84-74 (45-36) |
76-79 (35-43) (*) |
KK Cibona - Ülker Gençlik SK |
64-81 (37-39) (*) |
71-72 (29-38) (*) |
PAF Fortitudo Bologna - KK Pivovarna Laško |
81-63 (33-34) (*) |
77-78 (44-36) (*) |
Competition Day 3 (20-01-2000) / Competition Day 6 (17-02-2000) |
||
Ülker Gençlik SK - Efes Pilsen SK |
93-87 (48-49) |
95-74 (51-36) |
KK Pivovarna Laško - KK Cibona |
68-81 (45-50) (*) |
88-80 (38-36) |
Pallacanestro Varese Roosters - PAF Fortitudo Bologna |
91-72 (56-43) (*) |
91-82 (41-42) (*) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Efes Pilsen SK |
16 |
11 |
5 |
1.221 |
1.142 |
27 |
2. PAF Fortitudo Bologna |
16 |
10 |
6 |
1.198 |
1.145 |
26 |
3. KK Cibona |
16 |
10 |
6 |
1.201 |
1.207 |
26 |
4. Ülker Gençlik SK |
16 |
8 |
8 |
1.204 |
1.235 |
24 |
5. Pallacanestro Varese Roosters |
16 |
5 |
11 |
1.186 |
1.240 |
21 |
6. KK Pivovarna Laško |
16 |
2 |
14 |
1.147 |
1.314 |
18 |
1/8 FINAL (best of 3 games: 29-02-2000 / 2-03-2000 / 9-03-2000; same color means same home court) |
|||
2F-3G (1): KK Union Olimpija - Olympiakós BC |
65-61 (33-34) |
68-52 (35-27) |
85-67 (45-35) |
1E-4H (2): FC Barcelona - Ülker Gençlik SK |
78-73 (42-36) |
63-60 (30-35) |
86-65 (40-37) |
2H-3E (3): PAF Fortitudo Bologna - Benetton Palla. Treviso |
82-73 (45-30) |
61-77 (34-38) |
|
1G-4F (4): Maccabi Elite SC - PAOK BC |
77-62 (45-31) |
67-55 (31-30) |
78-62 (48-25) |
2E-3H (5): CSKA - KK Cibona |
72-75 (47-30) |
55-75 (33-31) |
69-78 (41-36) |
1F-4G (6): Panathinaïkós BC - KK Budućnost |
65-59 (34-33) |
77-64 (44-40) |
78-61 (41-30) |
2G-3F (7): ASVEL Basket - Real Madrid CF |
72-59 (37-29) |
73-85 (35-40) |
|
1H-4E (8): Efes Pilsen SK - Alba Berlin BT |
90-81 (52-41) |
73-93 (37-35) (a) |
|
(a) Game played on 3-03-2000. |
1/4 FINAL (best of 3 games: 21-03-2000 / 23-03-2000 / 30-03-2000; same color means same home court) |
|||
2-1 (A): FC Barcelona - KK Union Olimpija |
70-67 (33-32) |
71-64 (41-34) |
71-66 (32-31) |
4-3 (B): Maccabi Elite SC - PAF Fortitudo Bologna |
62-65 (25-40) |
73-80 (36-45) |
79-64 (43-42) |
6-5 (C): Panathinaïkós BC - KK Cibona |
73-62 (36-29) |
63-69 (32-41) |
|
8-7 (D): Efes Pilsen SK - ASVEL Basket |
93-85 (46-38) |
77-60 (32-31) |
68-66 (35-28) |
FINAL STAGE (Thessaloníkê, Greece) |
1/2 FINAL (18-04-2000) |
|
A-B: FC Barcelona - Maccabi Elite SC |
51-65 (22-38) |
C-D: Panathinaïkós BC - Efes Pilsen SK |
81-71 (41-33) |
PLACES 3-4 (20-04-2000) |
|
FC Barcelona - Efes Pilsen SK |
69-75 (34-41) |
FINAL |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VENUE: Kleistó Gípedo PAOK “PAOK Sports Arena” (Thessaloníkê) DATE: 20-04-2000 (21:00 h) ATTENDANCE: 8.500 REFEREES: Romualdas Brazauskas (LIT), Iztok Rems (SVN) FOULED OUT: Sharp (36’), Sheffer (40’) TOP SCORER: Nate Huffman (26) MVP: Željko Rebrača [Incidents: Although the official seating capacity of PAOK Sports Arena was 8,500 spectators, for security reasons it was reduced to 6,500 during the Final Four. However, for the final match more than 10,000 people crowded the stands (including the maximum capacity of 8,500 fans, as many as 1,000 policemen, security guards, journalists and VIP guests.] |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Panathinaïkós BC - Maccabi Elite SC |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
73-67 (36-36) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RESUMEN (SUMMARY) El gran triunfador de la noche fue el serbio Željko Obradović, que ha conseguido ser el primer entrenador en conquistar la Euroliga con cuatro equipos distintos: Partizan (1992), Joventut de Badalona (1994), Real Madrid (1995) y Panathinaïkós (2000). El equipo griego cumplió todos los pronósticos y se proclamó campeón en la Final Four celebrada en Salónica, lo cual supone su segundo título en la máxima competición europea. Los de Obradović sufrieron hasta los últimos minutos para doblegar a un Maccabi que opuso una gran resistencia, justo hasta que las faltas personales mermaron el juego de los israelíes.
El encuentro comenzó loco, lleno de imprecisiones y de nerviosismo en la mayoría de los jugadores. Sólo Rebrača, por el Panathinaïkós, y Huffman, por el Maccabi, veían aro con facilidad. Los primeros siete puntos de los israelíes fueron del americano, que se movía a su antojo por la zona griega. Por su parte, Rebrača mantenía al conjunto de Obradović dentro del encuentro con sus acciones. El Panathinaïkós no encontró el ritmo de partido en esta primera parte. Gentile estuvo muy presionado por Sharp, que impedía que llegaran balonces francos a los tiradores griegos, y en especial a Bodiroga, muy bien marcado por Henefeld.
En esta tesitura, Obradović optó por mover el banquillo e intentar corregir los errores. Tras varios minutos de intercambio de canastas, en el Maccabi despertaron McDonald y Sharp, que empezaron a creer que el oso griego no era tan fiero como lo pintaban. Huffman seguía con su suma y sigue particular (14 puntos al final de la primera parte), y los de Pini Gershon comenzaron a dominar en el marcador (17-19). La defensa israelí era cada vez más intensa. Desde fuera, el Panathinaïkós no veía aro, y sólo la aportación de un imparable Rebrača (17 puntos al descanso) y los rebotes de Burke mantenían vivos a los griegos. Bodiroga estuvo desaparecido en combate y muy desangelado, y a Kattash le pesaba en exceso enfrentrarse a su ex-equipo. Brisker y Sharp se habían convertido en claras amenazas para el Panathinaïkós, sin que desde la defensa rival se plantearan soluciones para detenerlos. De esta forma, el Maccabi dominaba claramente en el marcador a falta de tres minutos para el descanso (29-36). Las muchas faltas cometidas por los macabeos fueron el único inconveniente a una primera parte de lujo por parte de los de Gershon. En ese momento, Rebrača decidió tirar de su equipo y, con un parcial de 7-0, el Panathinaïkós consiguió llegar al descanso con el partido empatado (36-36), sin que la gran primera parte del Maccabi hubiera servido de nada.
Los primeros minutos de la reanudación no trajeron nada bueno para el conjunto macabeo. Ambos equipos estuvieron imprecisos de cara al aro, pero la cosa se complicó para los israelíes cuando, en dos acciones consecutivas, Sharp veía cómo Brazauskas le pitaba la cuarta personal y a continuación Huffman recibía la tercera y la cuarta de forma seguida. Gershon tuvo que sentar en el banquillo a este último, momento justo que aprovechó Bodiroga para encestar su primera canasta en juego y poner a su equipo con ventaja en el marcador (40-37). El Panathinaïkós empezó a encontrarse muy cómodo en la cancha, en medio de un ambiente infernal creado por los seguidores griegos, que empezaron a hacerse notar de verdad. Bodiroga volvió al banquillo, y Obradović optó por jugar con dos bases, Gentile y Kattash, mientras que Gershon se la jugó y dio entrada de nuevo a Huffman, sabedor de la necesidad del americano en el plano ofensivo del Maccabi. Rebrača ya era dueño y señor del partido y las diferencias se incrementaron para el Panathinaïkós (52-41).
En ese momento, un nuevo jugador vino a sumarse a la fiesta griega: Fotsis, el gran “tapado” de la final, que rompió el partido con nueve puntos casi consecutivos, lo cual dio una cómoda renta de once puntos al Panathinaïkós (57-46). Sólo Huffman anotaba en el equipo macabeo, por lo que el título cada vez estaba más cerca de los griegos. El Maccabi decidió entonces morir en defensa y, gracias a una presión extenuante en toda la pista, redujo las diferencias (58-52) a falta de cuatro minutos, lo cual volvía a meterle en un partido emocionantísimo por la intensidad en cada una de sus acciones. Brisker y McDonald comenzaron también a ayudar a Huffman en el aspecto ofensivo. Pero entonces surgió Kattash con sus acciones individuales para apuntillar a su ex-equipo. Bodiroga sentenció el partido desde la línea de tiros libres para establecer un definitivo 73-67 que coronaba al Panathinaïkós como el mejor equipo de Europa del año 2000. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ROSTERS (FINAL FOUR) (Numbers in blue indicate the 10 players
registered for the Final
Four) |
|
Panathinaïkós BC (Παναθηναϊκός
BC) |
Maccabi Elite SC (מכ מכבי
עלית) |
4. Fragiskos Alvertis (Φραγκίσκος Αλβέρτης) (F) 5. Georgios Kalaitzis (Γιώργος Καλαϊτζής) (PG) 6. Michael Koch (G) 7. Johnny Rogers (PF) 8. Antonis Fotsis (Αντώνης Φώτσης) (PF) 9. Ferdinando Gentile (PG) 9. Andreas Glyniadakis (Ανδρέας Γλυνιαδάκης) (C) 10. Dejan Bodiroga (F) 11. Nikos Boudouris (Νίκος Μπουντούρης) (PG) 12. Željko Rebrača (C) 13. Pat Burke (C) 14. Oded Kattash (עודד קטש) (PG) 15. Georgios Karagoutis (Γιώργος Καράγκουτης) (PF) 15. Kostas Maglos (Κώστας Μάγλος) (PF) COACH: Željko Obradović
|
4. Nadav Henefeld (נדב הנפלד) (PF) 5. Mark Brisker (מארק בריסקר) (G) 6. Derrick Sharp (דריק שארפ) (PG) 7. Nate Huffman (C) 8. Dallas Comegys (PF) 9. Gur Shelef (גור שלף) (F) 10. Avi Kazarnovski (אבי קזרנובסקי) (C) 11. Doron Sheffer (דורון שפר) (G) 12. Doron Jamchy (דורון ג'מצ'י) (F) 13. Itzhak Cohen (יצחק כהן) (F) 14. Arriel McDonald (PG) 15. Constantin Popa (C) 16. David Asraf (דוד אסרף) (F) COACH: Pinhas “Pini” Gershon (פיני גרשון) |
Efes Pilsen SK |
|
4. Damir Mulaomerović (PG) 5. Hidayet Türkoğlu (F) 6. Ömer Onan (G) 7. Bora Sancar (PG) (x) 8. Tufan Ersöz (G) 9. Arda Vekiloğlu (PF) 10. İbrahim Kutluay (G) 11. Nedim Dal (C) 12. Hüseyin Beşok (C) 13. Rickie Winslow (F)* 14. Predrag Drobnjak (C) 15. Kareem Reid (PG) (x) 15. Hasan Özkan (PF) Marc Jackson (C) COACH: Aydın Örs
* The American-born forward Rickie Winslow adopted the Turkish name “Reşat Fırıncıoğlu” after he became a naturalized citizen of this country. (x) Reid replaced Bora in the consolation final. |
5. Ignacio Pablo “Nacho” Rodríguez Marín (PG) (2-09-70) 6. Anthony Goldwire (PG) (6-09-1971) 7. Rodrigo de la Fuente Morgado (F) (26-11-1976) 7. César Bravo Gil (F) (14-05-1981) 8. Derrick Samuel Alston (PF) (20-08-1972) 9. Francisco Marinho Robbij Elson (C) (28-02-1976) 10/13. Pau Gasol Sáez (PF) (6-07-1980) (x) 10. Alain Digbeu (G) (13-11-1975) (x) 11. Milan Gurović (F) (17-06-1976) 12. Roberto Dueñas Hernández (C) (1-11-1975) (y) 12. Alfons Alzamora Ametller (C) (20-05-1979) (y) 13. Juan Carlos Navarro Feijoo (G) (13-06-1980) (x) 14. Efthymis Rentzias (Ευθύμης Ρεντζιάς) (C) (11-01-76) Juan Antonio Jobacho Braviz (G) (26-10-1981) Francesc Cabeza Campillo (F) (27-07-1981) Miguel Ángel Beltrán Domínguez (C) (14-06-1981) COACH: Alejandro “Aíto” García Reneses (20-12-1946) (x) Gasol wore #10 in the semifinal and #13 in the consolation final (in which game Digbeu was #10 and Navarro was not registered). (y) Alzamora replaced Dueñas in the consolation final. |
FINAL FOUR MVP: Željko Rebrača (PAN) |
FINAL FOUR TEAM |
Oded Kattash (PAN) Hidayet Türkoğlu (EFES) Dejan Bodiroga (PAN) Nate Huffman (MAC) Željko Rebrača (PAN) |
::::: GAME
DETAILS (FINAL STAGE) :::::
::::: GAME
DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::
::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::
|
©
www.linguasport.com
Website
designed and maintained by Santiago Velasco |