Euroleague
1998-99
(From 24-09-1998 to 22-04-1999)
COMPETITION SYSTEM
·
In a First Stage, 24 teams (the domestic champions in
the most important leagues, together with a variable number
of runners-up) are divided into four groups of six playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats.
In case of a tie between two or more teams after this group
stage, the following criteria is used to decide the final classification:
1) number of wins in one-to-one games between the teams; 2)
basket average between the teams; 3) general basket average
within the group.
·
The 24 teams from the First Stage are re-distributed
in a Second Stage, also played as a round-robin of four groups
with six team each, although the individual scores and standings
of the previous round are accumulated.
·
The top four teams from each group after the Second Stage
qualify for a 1/8 Final Playoff (X-pairings, best of 3 games).
The eight winners advance to a 1/4 Final Playoff (best of 3
games). · The four winners of the 1/4 Final Playoff qualify for the Final Stage (Final Four), played at a predetermined venue. |
FIRST STAGE |
GROUP A |
||
Competition Day 1 (24-09-1998) / Competition Day 6 (5-11-1998) |
||
BK Avtodor [Saratov] (RUS) - Pallacanestro Varese Roosters (ITA) |
73-70 (42-36) |
95-73 (49-38) |
Tau Cerámica Baskonia [Vitoria] (SPA) - EB Pau-Orthez (FRA) |
88-84 (39-27) (a) |
81-71 (35-48) |
Fenerbahçe SK [İstanbul] (TUR) - KK Žalgiris [Kaunas] (LIT) |
99-84 (52-49) |
64-59 (30-29) |
Competition Day 2 (1-10-1998) / Competition Day 7 (12-11-1998) |
||
EB Pau-Orthez - BK Avtodor |
74-71 (42-36) |
83-86 (45-42) (c) |
KK Žalgiris - Pallacanestro Varese Roosters |
97-81 (49-37) |
75-84 (37-35) |
Fenerbahçe SK - Tau Cerámica Baskonia |
96-75 (53-35) |
63-57 (29-17) |
Competition Day 3 (8-10-1998) / Competition Day 8 (19-11-1998) |
||
BK Avtodor - KK Žalgiris |
87-82 (45-44) |
77-62 (43-33) |
EB Pau-Orthez - Fenerbahçe SK |
73-48 (44-28) |
78-71 (38-29) |
Pallacanestro Varese Roosters - Tau Cerámica Baskonia |
86-78 (40-31) |
75-72 (34-40) |
Competition Day 4 (15-10-1998) / Competition Day 9 (10-12-1998) |
||
Fenerbahçe SK - BK Avtodor |
80-76 (28-34) (b) |
83-88 (41-42) |
Tau Cerámica Baskonia - KK Žalgiris |
91-97 (42-46) |
80-76 (42-33) |
Pallacanestro Varese Roosters - EB Pau-Orthez |
89-77 (56-39) |
82-67 (42-39) |
Competition Day 5 (22-10-1998) / Competition Day 10 (17-12-1998) |
||
BK Avtodor - Tau Cerámica Baskonia |
64-81 (28-40) |
80-60 (29-34) |
Fenerbahçe SK - Pallacanestro Varese Roosters |
94-75 (44-41) |
92-78 (44-34) |
KK Žalgiris - EB Pau-Orthez |
70-67 (36-30) |
56-66 (27-33) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. (a) Two overtimes at the end of regulation (69-69 and 77-77). (b) Overtime at the end of regulation (64-64). (c) Overtime at the end of regulation (74-74). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1(E). KK Žalgiris |
10 |
8 |
2 |
801 |
753 |
18 |
2(E). Fenerbahçe SK |
10 |
6 |
4 |
777 |
756 |
16 |
3(E). EB Pau-Orthez |
10 |
5 |
5 |
751 |
731 |
15 |
4(F). Tau Cerámica Baskonia |
10 |
5 |
5 |
778 |
777 |
15 |
5(F). Pallacanestro Varese Roosters |
10 |
4 |
6 |
802 |
811 |
14 |
6(F). BK Avtodor |
10 |
2 |
8 |
732 |
813 |
12 |
GROUP B |
||
Competition Day 1 (24-09-1998) / Competition Day 6 (5-11-1998) |
||
TDK Bàsquet Manresa (SPA) - Efes Pilsen SK [İstanbul] (TUR) |
67-68 (36-32) |
82-74 (40-29) |
KK Crvena Zvezda [Beograd] (YUG) - KK Cibona [Zagreb] (CRO) |
66-69 (31-31) |
77-80 (41-37) (b) |
Maccabi Elite SC [Tel-Aviv] (ISR) - Panathinaïkós BC [Athína] (GRE) |
62-84 (28-38) |
67-58 (35-34) |
Competition Day 2 (1-10-1998) / Competition Day 7 (12-11-1998) |
||
KK Cibona - TDK Bàsquet Manresa |
54-61 (25-32) (*) |
67-79 (36-47) |
Maccabi Elite SC - Efes Pilsen SK |
66-68 (32-30) |
81-74 (38-42) |
Panathinaïkós BC - KK Crvena Zvezda |
77-71 (46-33) (*) |
74-76 (34-34) (*) |
Competition Day 3 (8-10-1998) / Competition Day 8 (19-11-1998) |
||
TDK Bàsquet Manresa - Maccabi Elite SC |
72-65 (27-38) |
81-55 (42-24) |
KK Cibona - Panathinaïkós BC |
61-69 (29-39) |
83-70 (37-30) (*) |
Efes Pilsen SK - KK Crvena Zvezda |
73-60 (38-27) |
71-72 (34-39) |
Competition Day 4 (15-10-1998) / Competition Day 9 (10-12-1998) |
||
Panathinaïkós BC - TDK Bàsquet Manresa |
74-58 (44-35) (*) |
58-63 (28-23) |
KK Crvena Zvezda - Maccabi Elite SC |
67-70 (33-34) (a) |
78-59 (34-36) |
Efes Pilsen SK - KK Cibona |
80-57 (45-27) (*) |
76-70 (38-30) (*) |
Competition Day 5 (22-10-1998) / Competition Day 10 (17-12-1998) |
||
TDK Bàsquet Manresa - KK Crvena Zvezda |
74-59 (43-30) |
88-60 (41-24) |
Panathinaïkós BC - Efes Pilsen SK |
77-63 (38-28) |
53-80 (28-42) (*) |
Maccabi Elite SC - KK Cibona |
76-57 (32-25) |
78-60 (36-26) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. (a) Game played on 29-10-1998. (b) Overtime at the end of regulation (69-69). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1(F). Panathinaïkós BC |
10 |
10 |
0 |
750 |
628 |
20 |
2(F). Efes Pilsen SK |
10 |
7 |
3 |
710 |
702 |
17 |
3(F). Maccabi Elite SC |
10 |
4 |
6 |
690 |
688 |
14 |
4(E). KK Cibona |
10 |
4 |
6 |
678 |
712 |
14 |
5(E). TDK Bàsquet Manresa |
10 |
3 |
7 |
646 |
713 |
13 |
6(E). KK Crvena Zvezda |
10 |
2 |
8 |
695 |
726 |
12 |
GROUP C |
||
Competition Day 1 (24-09-1998) / Competition Day 6 (5-11-1998) |
||
Kinder Virtus Bologna (ITA) - Olympiakós BC [Peiraiás] (GRE) |
67-72 (32-38) |
55-50 (23-19) |
Ülker Gençlik SK [İstanbul] (TUR) - KK Zadar (CRO) |
62-55 (30-35) (*) |
73-85 (31-49) (*) |
Alba Berlin BT (GER) - CSKA [Moskva] (RUS) |
63-70 (28-40) |
86-75 (48-40) |
Competition Day 2 (1-10-1998) / Competition Day 7 (12-11-1998) |
||
KK Zadar - Kinder Virtus Bologna |
55-65 (28-23) |
62-53 (36-22) |
Alba Berlin BT - Olympiakós BC |
83-85 (47-42) |
94-65 (42-32) |
CSKA - Ülker Gençlik SK |
82-76 (39-28) |
64-91 (31-44) |
Competition Day 3 (8-10-1998) / Competition Day 8 (19-11-1998) |
||
Kinder Virtus Bologna - Alba Berlin BT |
78-52 (50-26) |
75-72 (35-34) (*) |
KK Zadar - CSKA |
82-79 (38-46) (*) |
66-68 (32-32) |
Olympiakós BC - Ülker Gençlik SK |
58-72 (30-36) |
79-89 (43-31) |
Competition Day 4 (15-10-1998) / Competition Day 9 (10-12-1998) |
||
CSKA - Kinder Virtus Bologna |
62-70 (27-31) |
86-65 (49-32) (*) |
Ülker Gençlik SK - Alba Berlin BT |
76-65 (41-39) |
87-63 (46-27) |
Olympiakós BC - KK Zadar |
71-55 (28-26) |
55-67 (31-33) |
Competition Day 5 (22-10-1998) / Competition Day 10 (17-12-1998) |
||
Kinder Virtus Bologna - Ülker Gençlik SK |
66-49 (31-24) |
49-60 (23-31) |
CSKA - Olympiakós BC |
75-81 (36-40) |
74-76 (48-41) |
Alba Berlin BT - KK Zadar |
78-85 (28-35) |
79-82 (46-43) (*) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1(G). Olympiakós BC |
10 |
8 |
2 |
746 |
677 |
18 |
2(G). Kinder Virtus Bologna |
10 |
7 |
3 |
676 |
587 |
17 |
3(G). CSKA |
10 |
5 |
5 |
752 |
739 |
15 |
4(H). Ülker Gençlik SK |
10 |
4 |
6 |
675 |
726 |
14 |
5(H). KK Zadar |
10 |
3 |
7 |
660 |
717 |
13 |
6(H). Alba Berlin BT |
10 |
3 |
7 |
725 |
788 |
13 |
GROUP D |
||
Competition Day 1 (24-09-1998) / Competition Day 6 (5-11-1998) |
||
PAOK BC [Thessaloníkê] (GRE) - Real Madrid CF (SPA) |
87-75 (41-34) (*) |
77-69 (33-30) |
BK Samara (RUS) - ASVEL Basket [Villeurbanne] (FRA) |
74-78 (41-42) |
92-69 (53-35) (*) |
KK Union Olimpija [Ljubljana] (SVN) - Teamsystem F. Bologna (ITA) |
57-45 (34-25) |
63-66 (27-38) |
Competition Day 2 (1-10-1998) / Competition Day 7 (12-11-1998) |
||
ASVEL Basket - PAOK BC |
80-66 (40-30) (*) |
65-69 (33-43) (*) |
KK Union Olimpija - Real Madrid CF |
76-84 (34-39) |
67-68 (37-37) |
Teamsystem Fortitudo Bologna - BK Samara |
77-58 (33-31) |
59-71 (28-36) (*) |
Competition Day 3 (8-10-1998) / Competition Day 8 (19-11-1998) |
||
PAOK BC - KK Union Olimpija |
76-68 (41-30) (*) |
84-68 (49-28) |
ASVEL Basket - Teamsystem Fortitudo Bologna |
71-66 (32-23) (a*) |
84-61 (41-24) (*) |
Real Madrid CF - BK Samara |
101-72 (56-35) |
88-109 (39-58) |
Competition Day 4 (15-10-1998) / Competition Day 9 (10-12-1998) |
||
Teamsystem Fortitudo Bologna - PAOK BC |
76-61 (44-35) (*) |
68-59 (30-32) (*) |
BK Samara - KK Union Olimpija |
60-67 (35-35) (*) |
84-55 (44-27) |
Real Madrid CF - ASVEL Basket |
71-70 (44-34) |
77-73 (38-41) (*) |
Competition Day 5 (22-10-1998) / Competition Day 10 (17-12-1998) |
||
PAOK BC - BK Samara |
85-66 (41-35) |
84-77 (40-34) |
Teamsystem Fortitudo Bologna - Real Madrid CF |
66-73 (36-36) (*) |
65-69 (32-25) |
KK Union Olimpija - ASVEL Basket |
64-54 (32-26) |
77-68 (26-37) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (60-60). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1(H). KK Union Olimpija |
10 |
7 |
3 |
702 |
649 |
17 |
2(H). ASVEL Basket |
10 |
7 |
3 |
729 |
700 |
17 |
3(H). Real Madrid CF |
10 |
6 |
4 |
795 |
742 |
16 |
4(G). Teamsystem Fortitudo Bologna |
10 |
5 |
5 |
676 |
639 |
15 |
5(G). PAOK BC |
10 |
4 |
6 |
722 |
738 |
14 |
6(G). BK Samara |
10 |
1 |
9 |
685 |
841 |
11 |
SECOND STAGE (The individual scores and standings of the First Stage are accumulated in the Second Stage) |
GROUP E |
||
Competition Day 1 (7-01-1999) / Competition Day 4 (4-02-1999) |
||
KK Crvena Zvezda - KK Žalgiris |
77-69 (42-37) |
91-65 (42-32) |
TDK Bàsquet Manresa - Fenerbahçe SK |
71-62 (32-33) |
76-66 (33-32) |
KK Cibona - EB Pau-Orthez |
66-56 (28-24) |
76-79 (33-28) (a) |
Competition Day 2 (14-01-1999) / Competition Day 5 (11-02-1999) |
||
KK Žalgiris - TDK Bàsquet Manresa |
75-66 (38-31) |
78-80 (34-41) |
Fenerbahçe SK - KK Cibona |
66-61 (40-32) (*) |
85-84 (41-40) (*) |
EB Pau-Orthez - KK Crvena Zvezda |
70-61 (26-28) |
75-85 (29-40) |
Competition Day 3 (21-01-1999) / Competition Day 6 (18-02-1999) |
||
KK Cibona - KK Žalgiris |
71-79 (28-33) |
64-74 (26-40) |
KK Crvena Zvezda - Fenerbahçe SK |
88-66 (46-28) |
78-61 (35-39) (*) |
TDK Bàsquet Manresa - EB Pau-Orthez |
51-69 (23-28) |
66-69 (36-30) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. (a) Two overtimes at the end of regulation (60-60 and 66-66). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. KK Žalgiris |
16 |
12 |
4 |
1259 |
1184 |
28 |
2. Fenerbahçe SK |
16 |
9 |
7 |
1209 |
1188 |
25 |
3. KK Cibona |
16 |
8 |
8 |
1114 |
1137 |
24 |
4. EB Pau-Orthez |
16 |
8 |
8 |
1173 |
1132 |
24 |
5. TDK Bàsquet Manresa |
16 |
5 |
11 |
1047 |
1141 |
21 |
6. KK Crvena Zvezda |
16 |
4 |
12 |
1122 |
1185 |
20 |
GROUP F |
||
Competition Day 1 (7-01-1999) / Competition Day 4 (4-02-1999) |
||
BK Avtodor - Panathinaïkós BC |
73-76 (37-39) (*) |
86-76 (45-30) (*) |
Pallacanestro Varese Roosters - Efes Pilsen SK |
67-57 (23-28) |
83-72 (37-32) (*) |
Tau Cerámica Baskonia - Maccabi Elite SC |
79-76 (40-38) |
104-64 (51-30) |
Competition Day 2 (14-01-1999) / Competition Day 5 (11-02-1999) |
||
Panathinaïkós BC - Pallacanestro Varese Roosters |
82-71 (44-30) |
63-54 (38-32) |
Efes Pilsen SK - Tau Cerámica Baskonia |
71-67 (35-34) (*) |
83-61 (39-30) |
Maccabi Elite SC - BK Avtodor |
92-69 (46-42) |
83-73 (51-31) |
Competition Day 3 (21-01-1999) / Competition Day 6 (18-02-1999) |
||
Tau Cerámica Baskonia - Panathinaïkós BC |
74-77 (46-35) |
86-63 (42-41) |
BK Avtodor - Efes Pilsen SK |
66-77 (37-31) |
107-91 (64-51) |
Pallacanestro Varese Roosters - Maccabi Elite SC |
100-96 (41-48) (a) |
94-78 (39-37) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (79-79). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Panathinaïkós BC |
16 |
15 |
1 |
1211 |
1048 |
31 |
2. Efes Pilsen SK |
16 |
11 |
5 |
1166 |
1148 |
27 |
3. Maccabi Elite SC |
16 |
7 |
9 |
1225 |
1161 |
23 |
4. Pallacanestro Varese Roosters |
16 |
7 |
9 |
1253 |
1277 |
23 |
5. Tau Cerámica Baskonia |
16 |
7 |
9 |
1208 |
1252 |
23 |
6. BK Avtodor |
16 |
3 |
13 |
1190 |
1324 |
19 |
GROUP G |
||
Competition Day 1 (7-01-1999) / Competition Day 4 (4-02-1999) |
||
BK Samara - Olympiakós BC |
70-81 (42-44) |
85-63 (45-35) |
PAOK BC - Kinder Virtus Bologna |
71-57 (32-27) |
78-56 (41-36) |
Teamsystem Fortitudo Bologna - CSKA |
83-69 (38-35) |
69-67 (27-42) |
Competition Day 2 (14-01-1999) / Competition Day 5 (11-02-1999) |
||
Olympiakós BC - PAOK BC |
57-71 (21-30) (*) |
72-66 (35-38) (*) |
Kinder Virtus Bologna - Teamsystem Fortitudo Bologna |
72-74 (34-29) (a) |
67-65 (39-34) |
CSKA - BK Samara |
79-68 (41-36) |
62-89 (31-40) |
Competition Day 3 (21-01-1999) / Competition Day 6 (18-02-1999) |
||
Teamsystem Fortitudo Bologna - Olympiakós BC |
60-63 (27-28) |
62-73 (30-29) (*) |
BK Samara - Kinder Virtus Bologna |
61-71 (37-35) |
80-58 (46-28) |
PAOK BC - CSKA |
69-71 (47-36) (*) |
77-67 (41-25) (*) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. (a) Two overtimes at the end of regulation (57-57 and 70-70). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Olympiakós BC |
16 |
11 |
5 |
1160 |
1086 |
27 |
2. Kinder Virtus Bologna |
16 |
10 |
6 |
1099 |
974 |
26 |
3. CSKA |
16 |
10 |
6 |
1206 |
1155 |
26 |
4. Teamsystem Fortitudo Bologna |
16 |
9 |
7 |
1100 |
1039 |
25 |
5. PAOK BC |
16 |
7 |
9 |
1128 |
1144 |
23 |
6. BK Samara |
16 |
1 |
15 |
1067 |
1326 |
17 |
GROUP H |
||
Competition Day 1 (7-01-1999) / Competition Day 4 (4-02-1999) |
||
Alba Berlin BT - KK Union Olimpija |
57-75 (31-26) |
66-59 (37-28) |
KK Zadar - ASVEL Basket |
74-56 (41-26) (*) |
69-61 (41-37) (*) |
Ülker Gençlik SK - Real Madrid CF |
85-83 (44-36) |
72-85 (35-44) |
Competition Day 2 (14-01-1999) / Competition Day 5 (11-02-1999) |
||
KK Union Olimpija - KK Zadar |
76-65 (44-29) |
61-72 (35-40) |
ASVEL Basket - Ülker Gençlik SK |
72-56 (31-33) |
86-64 (48-35) |
Real Madrid CF - Alba Berlin BT |
74-63 (41-27) |
79-64 (39-21) |
Competition Day 3 (21-01-1999) / Competition Day 6 (18-02-1999) |
||
Ülker Gençlik SK - KK Union Olimpija |
61-71 (36-34) |
80-62 (47-30) |
Alba Berlin BT - ASVEL Basket |
73-71 (41-35) (*) |
82-88 (49-42) |
KK Zadar - Real Madrid CF |
68-73 (38-39) |
86-75 (41-41) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. KK Union Olimpija |
16 |
13 |
3 |
1142 |
1014 |
29 |
2. ASVEL Basket |
16 |
9 |
7 |
1143 |
1138 |
25 |
3. Real Madrid CF |
16 |
9 |
7 |
1247 |
1197 |
25 |
4. Ülker Gençlik SK |
16 |
7 |
9 |
1110 |
1168 |
23 |
5. Alba Berlin BT |
16 |
6 |
10 |
1144 |
1220 |
22 |
6. KK Zadar |
16 |
4 |
12 |
1064 |
1149 |
20 |
1/8 FINAL (best of 3 games: 2-03-1999 / 4-03-1999 / 11-03-1999; same color means same home court) |
|||
2F-3G (1): Efes Pilsen SK - CSKA |
73-58 (34-32) |
98-105 (40-41) (a) |
|
1E-4H (2): KK Žalgiris - Ülker Gençlik SK |
76-62 (35-35) |
82-93 (38-48) |
|
2H-3E (3): ASVEL Basket - KK Cibona |
95-63 (49-33) |
79-68 (33-26) |
74-70 (34-34) |
1G-4F (4): Olympiakós BC - Pallacanestro Varese Roosters |
78-66 (42-29) |
77-83 (30-31) (b) |
|
2E-3H (5): Fenerbahçe SK - Real Madrid CF |
81-89 (31-41) |
85-74 (41-37) |
|
1F-4G (6): Panathinaïkós BC - Teamsystem Fortitudo Bologna |
58-63 (26-30) |
88-64 (47-35) |
|
2G-3F (7): Kinder Virtus Bologna - Maccabi Elite SC |
78-57 (46-32) |
55-70 (26-37) |
|
1H-4E (8): KK Union Olimpija - EB Pau-Orthez |
72-63 (33-33) |
74-57 (40-28) |
57-64 (30-35) |
(a) Two overtimes at the end of regulation (74-74 and 91-91). (b) Two overtimes at the end of regulation (57-57 and 67-67). |
1/4 FINAL (best of 3 games: 23-03-1999 / 25-03-1999 / 1-04-1999; same color means same home court) |
|||
2-1 (A): KK Žalgiris-Efes Pilsen SK |
69-68 (39-35) |
70-84 (33-32) |
|
4-3 (B): Olympiakós BC - ASVEL Basket |
70-57 (31-28) |
77-81 (45-48) |
|
6-5 (C): Teamsystem Fortitudo Bologna - Real Madrid CF |
90-63 (54-25) |
65-76 (32-36) |
|
8-7 (D): EB Pau-Orthez - Kinder Virtus Bologna |
67-59 (36-36) |
93-75 (43-45) |
54-70 (21-32) |
FINAL STAGE (München, Germany) |
1/2 FINAL (20-04-1999) |
|
A-B: KK Žalgiris - Olympiakós BC |
87-71 (48-33) |
C-D: Teamsystem Fortitudo Bologna - Kinder V. Bologna |
57-62 (32-34) |
PLACES 3-4 (22-04-1999) |
|
Olympiakós BC - Teamsystem Fortitudo Bologna |
74-63 (43-28) |
FINAL |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VENUE: Olympiahalle (München) DATE: 22-04-1999 (21:00 h) ATTENDANCE: 9.000 REFEREES: Iztok Rems (SVN), Carl Jungebrand (FIN) FOULED OUT: E. Žukauskas (34’) / Abbio (39’), Nesterovič (40’) TOP SCORER: Antoine Rigaudeau (27) MVP: Tyus Edney |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
KK Žalgiris - Kinder Virtus Bologna |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
82-74 (45-30) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RESUMEN (SUMMARY) La “marea verde”, el equipo lituano del Žalgiris Kaunas del que es co-propietario Arvydas Sabonis, se convirtió en el primer campeón báltico de la máxima competición europea de baloncesto con dos armas fundamentales: intensidad defensiva y contraataque. Frente a las durísimas defensas y la lentitud (confundida con control) que se habían impuesto en las finales previas, cuyo más inmediato resultado fueron unos marcadores paupérrimos —el Limoges de Maljković fue el que mostró el “camino” a todos los demás—, el equipo de Kaunas demostró que es posible mantener un ritmo constante de juego, tanto en defensa como en ataque. La clave de lo primero: defender más el balón que la canasta; la de lo segundo: acierto en el tiro exterior y contraataque.
En Múnich se enfrentaron dos concepciones antagónicas del baloncesto: la especulación italiana frente al talento lituano. El objetivo de la Kinder era imponer su mayor fortaleza defensiva y un ritmo lento a fin de frenar el caudal ofensivo del Žalgiris, y durante los primeros minutos parecieron lograr su objetivo, pese a que los hombres de Kazlauskas trataban de acelerar el juego. En medio de una lucha feroz por cada balón, por cada rebote, con constantes fallos y tapones, el equilibrio presidió la final durante el primer cuarto (17-13, min. 10); sin embargo, el ritmo trepidante marcado por el base norteamericano Edney y la mayor capacidad de tiro lituana empezaron a abrir una importante brecha en el marcador (42-26, min. 39), con canastas de todos los colores, contragolpes, palmeos y, en general, una alegría ofensiva que contrastaba con la ineficacia en ataque de la Kinder (apenas ocho canastas de campo en esta primera mitad). Al descanso se llegó con una clara ventaja para los de Kaunas (45-30) y la sensación de que, por vez primera en los últimos años, el ataque se imponía a la defensa en una final europea.
Quince puntos abajo al iniciarse la segunda parte obligaron a Ettore Messina a cambiar radicalmente sus planes. Ya no servía para nada el baloncesto control de la Kinder, porque ese control lo habían perdido en la primera mitad. ¿Qué había ocurrido para que esto fuera así? Sencillamente, el Žalgiris había impuesto un ritmo constante e incisivo de la mano de su base Edney (MVP de la final) y el acierto de Štombergas, Bowie y Mindaugas Žukauskas, que anotaban a los pocos segundos de posesión. Quedó demostrado de esta forma que se podía ganar la Euroliga jugando al baloncesto en lugar de “racanear”. Defensa fuerte cuando el contrario tiene el balón y anotación lo más rápido y fácil posible.
Los mayores problemas para la Kinder vinieron en el juego interior, ya que los hombres altos del Žalgiris, veloces, versátiles y grandes tiradores de perímetro, resultaban muy difíciles de defender. Para neutralizar el ataque italiano, Kazlauskas había dispuesto en individual a Edney y uno de sus pivots (Eurelijus Žukauskas o Zídek), mientras que los otros tres jugadores cambiaban constantemente de asignación en todos los bloqueos. Este tipo de defensa requería una condición física formidable, que los lituanos poseían. De esta forma tan sencilla y efectiva, el Žalgiris consiguió reivindicar el baloncesto en estado puro.
Conforme avanzaba la segunda mitad, la Kinder se dio cuenta de que su baloncesto control era inútil para intentar frenar al Žalgiris. Los hombres de Messina, carentes de lanzamiento exterior, intentaron recurrir entonces a penetraciones para intentar forzar faltas en los hombres interiores del equipo de Kaunas, pero la defensa lituana estaba siempre atenta en las ayudas y no se dejó sorprender. Cuando el Žalgiris alcanzó su máxima ventaja de todo el partido (68-48, min. 31), la Kinder busco a la desesperada el recurso de los lanzamientos triples, lo que le sirvió para recortar espectacularmente las diferencias (77-72 a 1’28’’ para el final). Sin embargo, la entereza mental del conjunto lituano le permitió mantener la calma en estos momentos decisivos. Un triple de Bowie a falta de 1’01’’ (80-72) y un posterior tiro libre de Edney (81-72) sentenciaron el encuentro y permitieron al Žalgiris conquistar de forma merecida la primera Euroliga de su historia. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ROSTERS (FINAL FOUR) (Numbers in blue indicate the 10 players
registered for the Final
Four) |
|
KK Žalgiris |
Kinder Virtus Bologna |
4. Tyus Edney (PG) 5. Mindaugas Žukauskas (F) 6. Giedrius Gustas (PG) 7. Saulius Štombergas (F) 8. Jiří Zídek (C) 9. Eurelijus Žukauskas (C) 10. Dainius Adomaitis (G) 12. Tomas Masiulis (PF) 13. Darius Maskoliūnas (PG) 14. Anthony Bowie (G) 15. Kęstutis Šeštokas (PF) Marius Bašinskas (F) Artūras Masiulis (C) COACH: Jonas Kazlauskas
|
5. Predrag Danilović (G) 6. Claudio Crippa (PG) 7. Alessandro Abbio (G) 8. Radoslav Nesterovič (C) 9. Enrico Ravaglia (PG) 9. Fabio Ruini (PG) 9. Silvio Marcelo Gigena (F) 10. Hugo Ariel Sconochini (G) 11. Augusto Binelli (C) 12. Alessandro Frosini (C) 13. Dan O’Sullivan (C) 14. Antoine Rigaudeau (PG) 15. Matteo Panichi (F) 15. Bill Edwards (F) 15. Paolo Barlera (C) 15. Michael Olowokandi (C) Andrea Maiani (F) Žarko Paspalj (F) COACH: Ettore Messina
|
Olympiakós BC (Ολυμπιακός
BC) |
|
4. Arijan Komazec (F) 5. Anthony Goldwire (PG) 6. Dušan Vukčević (G) 7. Dimitris Papanikolaou (Δημήτρης Παπανικολάου) (F) 8. Arsène Ade-Mensah (PG) 9. Vassilis Soulis (Βασίλης Σούλης) (C) 9. Dimitris Karaplis (Δημήτρης Καραπλής) (F) 10. Panagiotis Fassoulas (Παναγιώτης Φασούλας) (C) 11. Milan Tomić (Μίλαν Τόμιτς) (PG) 12. Dragan Tarlać (Ντράγκαν Τάρλατς) (C) 13. Aleksej Savrasenko (Алексей Саврасенко) (C) 14. Fabricio Raúl Jesús Oberto (C) 15. Johnny Rogers (PF) Nikos Pettas (Νίκος Πέττας) (G) Periklis Dorkofikis (Περικλής Δορκοφίκης) (PF) COACH: Dušan Ivković
|
4. Damir Mulaomerović (PG) 5. Marko Jarić (G) 6. Claudio Pilutti (G) 7. Gregor Fučka (PF) 8. Marcelo Dilglay Damião (PF) 9. Mauro Bonaiuti (PG) 9. Vinny del Negro (G) 10. Carlton Myers (G) 11. Dan Gay (PF) 12. Artūras Karnišovas (F) 13. Alessandro Cittadini (PF) 13. Paolo Moretti (F) 14. Roberto Chiacig (C) 15. Andrew Betts (C) Davide Lamma(PG) Gianluca Basile(G) Giacomo Noferini (F) Mattia Soloperto (C) COACH: Petar Skansi
|
FINAL FOUR MVP: Tyus Edney (ŽAL) |
FINAL FOUR TEAM |
Tyus Edney (ŽAL) Anthony Bowie (ŽAL) Saulius Štombergas (ŽAL) Radoslav Nesterovič (KIN) Eurelijus Žukauskas (ŽAL) |
::::: GAME
DETAILS (FINAL STAGE) :::::
::::: GAME
DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::
::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::
|
©
www.linguasport.com
Website
designed and maintained by Santiago Velasco |