Saporta
Cup 1998-99
(From 22-09-1998 to 13-04-1999)
COMPETITION SYSTEM
·
48 teams (domestic Cup champions plus best qualified teams
in the most important European leagues) enter a Preliminary
Group Stage, divided into eight groups
of six teams each playing a round-robin. The final standing is based on individual wins and defeats.
In case of a tie between two or more teams after this group
stage, the following criteria is used to decide the final classification:
1) number of wins in one-to-one games between the teams; 2)
basket average between the teams; 3) general basket average
within the group.
·
The top four teams from each group qualify for a 1/16
Final Playoff (X-pairings, home and away games), with winners
advancing further to 1/8 Finals, 1/4 Finals and 1/2 Finals. · The final is played at a predetermined venue. |
PRELIMINARY GROUP STAGE |
GROUP A |
||
Competition Day 1 (22-09-1998) / Competition Day 6 (3-11-1998) |
||
KK Atletas [Kaunas] (LIT) - BK Cherno More [Varna] (BUL) |
70-77 (23-37) |
79-78 (43-34) |
CR Estrelas da Avenida [Lisboa] (POR) - KK Kalev [Tallinn] (EST) |
82-76 (37-43) |
72-61 (35-30) (b) |
Sony Olimpia Milano (ITA) - KK Kovinotehna Savinjska Polzela (SVN) |
66-67 (28-29) |
63-66 (27-34) |
Competition Day 2 (29-09-1998) / Competition Day 7 (10-11-1998) |
||
KK Kalev - KK Atletas |
81-63 (39-42) |
70-69 (30-29) (c) |
Sony Olimpia Milano - BK Cherno More |
86-63 (39-33) |
85-87 (44-44) |
KK Kovinotehna Savinjska Polzela - CR Estrelas da Avenida |
80-68 (44-37) |
57-60 (24-31) |
Competition Day 3 (6-10-1998) / Competition Day 8 (17-11-1998) |
||
KK Atletas - Sony Olimpia Milano |
62-77 (24-33) |
82-62 (39-37) |
KK Kalev - KK Kovinotehna Savinjska Polzela |
79-62 (37-32) |
78-63 (44-30) |
BK Cherno More - CR Estrelas da Avenida |
75-81 (39-35) |
94-84 (30-29) (d) |
Competition Day 4 (13-10-1998) / Competition Day 9 (8-12-1998) |
||
KK Kovinotehna Savinjska Polzela - KK Atletas |
73-88 (40-37) |
76-83 (40-41) |
CR Estrelas da Avenida - Sony Olimpia Milano |
78-77 (36-33) (a) |
73-61 (29-32) |
BK Cherno More - KK Kalev |
80-92 (36-42) |
80-66 (41-34) |
Competition Day 5 (20-10-1998) / Competition Day 10 (15-12-1998) |
||
KK Atletas - CR Estrelas da Avenida |
68-62 (30-31) |
86-72 (45-29) |
KK Kovinotehna Savinjska Polzela - BK Cherno More |
67-65 (35-30) |
81-72 (48-45) |
KK Kalev - Sony Olimpia Milano |
69-51 (39-25) (*) |
86-83 (47-48) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (68-68). (b) Game played on 17-10-1998. (c) Game played on 27-10-1998. (d) Overtime at the end of regulation (71-71). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Sony Olimpia Milano |
10 |
7 |
3 |
751 |
693 |
17 |
2. KK Kalev |
10 |
6 |
4 |
764 |
699 |
16 |
3. KK Kovino. Savinjska Polzela |
10 |
6 |
4 |
705 |
709 |
16 |
4. CR Estrelas da Avenida |
10 |
5 |
5 |
730 |
737 |
15 |
5. BK Cherno More |
10 |
3 |
7 |
755 |
807 |
13 |
6. KK Atletas |
10 |
3 |
7 |
709 |
769 |
13 |
GROUP B |
||
Competition Day 1 (22-09-1998) / Competition Day 6 (3-11-1998) |
||
Türk Telekom SK [Ankara] (TUR) - BK Slovakofarma Pezinok (SVK) |
77-66 (40-33) |
80-78 (48-43) |
KK MZT Skopje (MAC) - BK Mlékárna Kunín [Nový Jičín] (CZR) |
100-74 (47-35) |
94-87 (54-28) |
Cholet Basket (FRA) - KK Split (CRO) |
84-57 (43-23) |
63-76 (29-40) |
Competition Day 2 (29-09-1998) / Competition Day 7 (10-11-1998) |
||
BK Mlékárna Kunín - Türk Telekom SK |
77-67 (42-36) |
89-71 (54-36) |
Cholet Basket - BK Slovakofarma Pezinok |
85-64 (49-28) |
63-62 (33-32) |
KK Split - KK MZT Skopje |
85-74 (41-44) |
71-69 (36-31) |
Competition Day 3 (6-10-1998) / Competition Day 8 (17-11-1998) |
||
Türk Telekom SK - Cholet Basket |
84-77 (48-36) |
79-65 (42-33) |
BK Mlékárna Kunín - KK Split |
71-113 (35-55) |
97-70 (41-40) |
BK Slovakofarma Pezinok - KK MZT Skopje |
75-60 (40-25) |
84-76 (41-32) |
Competition Day 4 (13-10-1998) / Competition Day 9 (8-12-1998) |
||
KK Split - Türk Telekom SK |
68-77 (32-40) |
75-74 (35-42) |
KK MZT Skopje - Cholet Basket |
71-86 (43-42) |
90-61 (51-28) |
BK Slovakofarma Pezinok - BK Mlékárna Kunín |
82-68 (39-40) |
83-91 (42-46) |
Competition Day 5 (20-10-1998) / Competition Day 10 (15-12-1998) |
||
Türk Telekom SK - KK MZT Skopje |
75-57 (28-32) |
73-81 (36-32) |
KK Split - BK Slovakofarma Pezinok |
92-83 (48-31) |
79-82 (40-51) |
Cholet Basket - BK Mlékárna Kunín |
96-68 (52-34) |
79-80 (44-40) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Cholet Basket |
10 |
8 |
2 |
815 |
675 |
18 |
2. Türk Telekom SK |
10 |
7 |
3 |
768 |
722 |
17 |
3. KK Split |
10 |
5 |
5 |
800 |
760 |
15 |
4. BK Slovakofarma Pezinok |
10 |
5 |
5 |
759 |
771 |
15 |
5. KK MZT Skopje |
10 |
3 |
7 |
738 |
805 |
13 |
6. BK Mlékárna Kunín |
10 |
2 |
8 |
755 |
902 |
12 |
GROUP C |
||
Competition Day 1 (22-09-1998) / Competition Day 6 (3-11-1998) |
||
Pamesa Valencia BC (SPA) - ASK Brocēni [Rīga] (LAT) |
98-73 (48-35) |
81-85 (44-46) |
UKJ SÜBA Basketball [St. Pölten] (AUT) - WKS Śląsk Wrocław (POL) |
57-69 (26-40) |
80-77 (44-40) |
KK Budućnost [Podgorica] (YUG) - Hapoel Eilat BC (ISR) |
75-80 (31-32) |
76-78 (44-45) |
Competition Day 2 (29-09-1998) / Competition Day 7 (10-11-1998) |
||
UKJ SÜBA Basketball - Pamesa Valencia BC |
58-74 (25-42) |
79-63 (36-36) |
KK Budućnost - ASK Brocēni |
87-84 (29-42) (a) |
86-78 (45-46) |
Hapoel Eilat BC - WKS Śląsk Wrocław |
75-83 (39-45) (b) |
75-58 (38-30) (*) |
Competition Day 3 (6-10-1998) / Competition Day 8 (17-11-1998) |
||
Pamesa Valencia BC - KK Budućnost |
78-68 (35-43) |
71-78 (43-36) |
Hapoel Eilat BC - UKJ SÜBA Basketball |
92-77 (52-44) (*) |
93-72 (49-41) |
ASK Brocēni - WKS Śląsk Wrocław |
77-73 (42-52) |
76-67 (36-28) |
Competition Day 4 (13-10-1998) / Competition Day 9 (8-12-1998) |
||
Hapoel Eilat BC - Pamesa Valencia BC |
80-86 (38-41) |
91-61 (45-35) |
WKS Śląsk Wrocław - KK Budućnost |
68-70 (29-35) |
89-82 (45-41) |
ASK Brocēni - UKJ SÜBA Basketball |
61-65 (24-28) (c*) |
76-77 (36-35) (*) |
Competition Day 5 (20-10-1998) / Competition Day 10 (15-12-1998) |
||
Pamesa Valencia BC - WKS Śląsk Wrocław |
71-59 (31-24) |
64-65 (29-25) |
Hapoel Eilat BC - ASK Brocēni |
97-109 (53-60) |
83-80 (41-50) |
UKJ SÜBA Basketball - KK Budućnost |
66-69 (34-36) |
95-69 (40-30) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (73-73). (b) Game played on 26-09-1998. (c) Overtime at the end of regulation (55-55). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Pamesa Valencia BC |
10 |
10 |
0 |
805 |
678 |
20 |
2. KK Budućnost |
10 |
6 |
4 |
780 |
767 |
16 |
3. WKS Śląsk Wrocław |
10 |
5 |
5 |
729 |
706 |
15 |
4. ASK Brocēni |
10 |
5 |
5 |
798 |
815 |
15 |
5. UKJ SÜBA Basketball |
10 |
2 |
8 |
701 |
768 |
12 |
6. Hapoel Eilat BC |
10 |
2 |
8 |
771 |
850 |
12 |
GROUP D |
||
Competition Day 1 (22-09-1998) / Competition Day 6 (3-11-1998) |
||
AEK BC [Athína] (GRE) - Atomerőmű SE [Paks] (HUN) |
66-59 (42-28) |
78-76 (38-33) |
KK Pivovarna Laško (SVN) - Torpan Pojat [Helsinki] (FIN) |
92-79 (52-31) |
85-88 (29-42) |
KK Partizan [Beograd] (YUG) - KK Zagreb (CRO) |
76-64 (49-28) |
87-97 (45-38) (a) |
Competition Day 2 (29-09-1998) / Competition Day 7 (10-11-1998) |
||
Torpan Pojat - AEK BC |
71-76 (28-31) (*) |
72-60 (28-30) |
KK Partizan - Atomerőmű SE |
92-85 (53-41) |
64-84 (31-42) |
KK Zagreb - KK Pivovarna Laško |
78-80 (35-38) |
89-68 (37-34) (*) |
Competition Day 3 (6-10-1998) / Competition Day 8 (17-11-1998) |
||
AEK BC - KK Partizan |
71-62 (37-35) |
87-82 (43-46) |
Torpan Pojat - KK Zagreb |
58-63 (34-24) (*) |
73-62 (31-32) |
Atomerőmű SE - KK Pivovarna Laško |
73-84 (38-42) |
99-87 (48-42) |
Competition Day 4 (13-10-1998) / Competition Day 9 (8-12-1998) |
||
KK Zagreb - AEK BC |
62-79 (37-37) |
77-51 (40-28) |
KK Pivovarna Laško - KK Partizan |
71-86 (42-42) |
89-68 (44-41) |
Torpan Pojat - Atomerőmű SE |
90-72 (53-28) (*) |
78-70 (37-38) |
Competition Day 5 (20-10-1998) / Competition Day 10 (15-12-1998) |
||
AEK BC - KK Pivovarna Laško |
87-72 (43-44) |
93-71 (51-35) |
KK Zagreb - Atomerőmű SE |
93-85 (53-39) |
77-62 (43-27) |
KK Partizan - Torpan Pojat |
95-81 (45-36) |
71-82 (40-38) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (79-79). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. KK Partizan |
10 |
9 |
1 |
850 |
744 |
19 |
2. KK Pivovarna Laško |
10 |
7 |
3 |
836 |
803 |
17 |
3. AEK BC |
10 |
7 |
3 |
757 |
695 |
17 |
4. Atomerőmű SE |
10 |
3 |
7 |
758 |
816 |
13 |
5. KK Zagreb |
10 |
3 |
7 |
701 |
780 |
13 |
6. Torpan Pojat |
10 |
1 |
9 |
727 |
791 |
11 |
GROUP E |
||
Competition Day 1 (22-09-1998) / Competition Day 6 (3-11-1998) |
||
BC Marc-Körmend (HUN) - Tofaş SK [Bursa] (TUR) |
83-72 (42-38) |
92-57 (47-30) |
Spirou BC [Charleroi] (BEL) - KK Bosna [Sarajevo] (BOS) |
65-63 (34-33) |
65-72 (34-32) |
Hapoel Jerusalem BC (ISR) - KK Lietuvos Rytas [Vilnius] (LIT) |
89-73 (39-29) (*) |
79-78 (46-29) |
Competition Day 2 (29-09-1998) / Competition Day 7 (10-11-1998) |
||
KK Bosna - Tofaş SK |
50-71 (23-38) (*) |
72-60 (41-26) (*) |
KK Lietuvos Rytas - BC Marc-Körmend |
92-84 (52-34) |
76-80 (41-46) |
Hapoel Jerusalem BC - Spirou BC |
71-60 (33-29) (a) |
66-64 (25-32) (*) |
Competition Day 3 (6-10-1998) / Competition Day 8 (17-11-1998) |
||
Tofaş SK - KK Lietuvos Rytas |
84-72 (39-36) |
66-78 (26-40) |
KK Bosna - Hapoel Jerusalem BC |
59-61 (33-33) (*) |
78-67 (40-26) |
BC Marc-Körmend - Spirou BC |
72-79 (39-47) |
95-67 (49-35) |
Competition Day 4 (13-10-1998) / Competition Day 9 (8-12-1998) |
||
Hapoel Jerusalem BC - Tofaş SK |
76-74 (39-37) |
84-74 (37-37) (b) |
Spirou BC - KK Lietuvos Rytas |
55-63 (42-32) |
70-76 (35-37) |
BC Marc-Körmend - KK Bosna |
76-69 (36-30) |
83-63 (47-22) |
Competition Day 5 (20-10-1998) / Competition Day 10 (15-12-1998) |
||
Tofaş SK - Spirou BC |
83-45 (42-26) |
67-64 (43-31) |
Hapoel Jerusalem BC - BC Marc-Körmend |
89-61 (48-30) |
84-90 (37-32) (c) |
KK Lietuvos Rytas - KK Bosna |
85-84 (45-47) |
72-77 (30-41) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. (a) Game played on 28-09-1998. (b) Overtime at the end of regulation (69-69). (c) Overtime at the end of regulation (76-76). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Tofaş SK |
10 |
7 |
3 |
774 |
650 |
17 |
2. Hapoel Jerusalem BC |
10 |
7 |
3 |
770 |
707 |
17 |
3. Spirou BC |
10 |
7 |
3 |
680 |
682 |
17 |
4. KK Lietuvos Rytas |
10 |
6 |
4 |
757 |
776 |
16 |
5. BC Marc-Körmend |
10 |
2 |
8 |
723 |
841 |
12 |
6. KK Bosna |
10 |
1 |
9 |
672 |
720 |
11 |
GROUP F |
||
Competition Day 1 (22-09-1998) / Competition Day 6 (3-11-1998) |
||
Áris BC [Thessaloníkê] (GRE) - Plannja Basket [Luleå] (SWE) |
92-60 (48-31) |
80-103 (36-52) |
Telindus Racing B. Antwerpen (BEL) - HKK Feal Široki [Š. Brijeg] (BOS) |
80-75 (35-31) (*) |
72-70 (40-43) |
Limoges CSP (FRA) - TVG Trier (GER) |
82-60 (46-33) |
71-68 (41-41) |
Competition Day 2 (29-09-1998) / Competition Day 7 (10-11-1998) |
||
HKK Feal Široki - Áris BC |
53-89 (26-47) |
67-57 (33-33) |
Limoges CSP - Plannja Basket |
61-58 (31-30) |
72-83 (29-38) |
TVG Trier - Telindus Racing Basket Antwerpen |
72-75 (37-35) |
83-78 (36-46) |
Competition Day 3 (6-10-1998) / Competition Day 8 (17-11-1998) |
||
Áris BC - Limoges CSP |
55-57 (45-25) |
73-79 (32-40) |
HKK Feal Široki - TVG Trier |
69-75 (28-34) |
85-65 (42-43) |
Plannja Basket - Telindus Racing Basket Antwerpen |
66-77 (25-37) |
75-88 (38-40) (*) |
Competition Day 4 (13-10-1998) / Competition Day 9 (8-12-1998) |
||
TVG Trier - Áris BC |
65-85 (34-39) |
86-71 (46-37) |
Telindus Racing Basket Antwerpen - Limoges CSP |
79-76 (45-39) |
66-48 (37-24) |
Plannja Basket - HKK Feal Široki |
86-65 (49-32) |
82-78 (44-31) |
Competition Day 5 (20-10-1998) / Competition Day 10 (15-12-1998) |
||
Áris BC - Telindus Racing Basket Antwerpen |
82-62 (37-20) |
59-61 (22-26) |
TVG Trier - Plannja Basket |
83-80 (43-48) |
88-81 (46-36) |
Limoges CSP - HKK Feal Široki |
86-60 (48-24) |
55-59 (23-28) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Áris BC |
10 |
9 |
1 |
799 |
637 |
19 |
2. Limoges CSP |
10 |
7 |
3 |
711 |
637 |
17 |
3. Telindus Racing B. Antwerpen |
10 |
5 |
5 |
708 |
736 |
15 |
4. TVG Trier |
10 |
4 |
6 |
741 |
781 |
14 |
5. Plannja Basket |
10 |
3 |
7 |
756 |
802 |
13 |
6. HKK Feal Široki |
10 |
2 |
8 |
653 |
775 |
12 |
GROUP G |
||
Competition Day 1 (22-09-1998) / Competition Day 6 (3-11-1998) |
||
Club Joventut de Badalona (SPA) - APOEL [Levkosía] (CYP) |
83-66 (36-30) |
77-79 (45-42) |
MKS Mazowszanka [Pruszków] (POL) - BK Ventspils (LAT) |
81-84 (43-47) |
86-61 (40-25) (*) |
SSV Ratiopharm Ulm (GER) - BK Spartak [Moskva] (RUS) |
86-77 (44-46) |
81-91 (49-49) |
Competition Day 2 (29-09-1998) / Competition Day 7 (10-11-1998) |
||
BK Ventspils - Club Joventut de Badalona |
83-91 (37-47) |
78-68 (47-34) |
APOEL - BK Spartak |
72-82 (43-45) |
81-74 (46-44) |
SSV Ratiopharm Ulm - MKS Mazowszanka |
88-75 (43-28) |
85-64 (31-38) |
Competition Day 3 (6-10-1998) / Competition Day 8 (17-11-1998) |
||
Club Joventut de Badalona - BK Spartak |
86-71 (41-31) |
66-95 (33-43) |
BK Ventspils - SSV Ratiopharm Ulm |
74-84 (37-43) (a) |
96-95 (36-44) (b) |
APOEL - MKS Mazowszanka |
63-74 (36-33) |
60-63 (29-30) |
Competition Day 4 (13-10-1998) / Competition Day 9 (8-12-1998) |
||
SSV Ratiopharm Ulm - Club Joventut de Badalona |
79-75 (38-27) |
78-61 (40-25) |
MKS Mazowszanka - BK Spartak |
88-74 (39-36) |
71-95 (37-39) |
APOEL - BK Ventspils |
73-66 (38-37) |
85-82 (32-43) (c) |
Competition Day 5 (20-10-1998) / Competition Day 10 (15-12-1998) |
||
Club Joventut de Badalona - MKS Mazowszanka |
96-70 (47-35) |
62-94 (25-46) |
SSV Ratiopharm Ulm - APOEL |
65-49 (27-23) (*) |
70-61 (26-31) |
BK Spartak - BK Ventspils |
85-119 (47-59) |
100-82 (44-33) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. (a) Game played on 5-10-1998. (b) Overtime at the end of regulation (84-84). (c) Overtime at the end of regulation (72-72). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Club Joventut de Badalona |
10 |
9 |
1 |
855 |
703 |
19 |
2. SSV Ratiopharm Ulm |
10 |
7 |
3 |
775 |
759 |
17 |
3. BK Ventspils |
10 |
5 |
5 |
860 |
813 |
15 |
4. MKS Mazowszanka |
10 |
4 |
6 |
751 |
783 |
14 |
5. APOEL |
10 |
3 |
7 |
689 |
736 |
13 |
6. BK Spartak |
10 |
2 |
8 |
770 |
906 |
12 |
GROUP H |
||
Competition Day 1 (22-09-1998) / Competition Day 6 (3-11-1998) |
||
UBC Stahlbau Oberwart (AUT) - Benetton Pallacanestro Treviso (ITA) |
68-84 (34-42) |
77-70 (36-38) |
MBK Bipa-Moda Odessa (UKR) - BV Den Helder (NED) |
64-58 (38-28) |
20-0 (b) |
BK UNIKS [Kazan’] (RUS) - AD Ovarense Aerosoles [Ovar] (POR) |
74-52 (35-25) |
68-71 (26-35) |
Competition Day 2 (29-09-1998) / Competition Day 7 (10-11-1998) |
||
Benetton Pallacanestro Treviso - BV Den Helder |
82-45 (40-20) |
63-80 (31-45) |
BK UNIKS - UBC Stahlbau Oberwart |
82-67 (54-31) |
89-75 (41-35) |
AD Ovarense Aerosoles - MBK Bipa-Moda Odessa |
78-67 (26-41) |
84-67 (43-25) |
Competition Day 3 (6-10-1998) / Competition Day 8 (17-11-1998) |
||
Benetton Pallacanestro Treviso - BK UNIKS |
74-61 (32-28) |
76-95 (44-44) |
BV Den Helder - AD Ovarense Aerosoles |
58-74 (24-32) |
77-61 (47-28) |
UBC Stahlbau Oberwart - MBK Bipa-Moda Odessa |
78-86 (40-35) (a) |
71-79 (40-43) |
Competition Day 4 (13-10-1998) / Competition Day 9 (8-12-1998) |
||
AD Ovarense Aerosoles - Benetton Pallacanestro Treviso |
71-78 (42-41) |
81-57 (38-20) |
MBK Bipa-Moda Odessa - BK UNIKS |
79-82 (46-30) |
91-71 (35-29) |
UBC Stahlbau Oberwart - BV Den Helder |
60-57 (26-27) |
78-57 (43-28) |
Competition Day 5 (20-10-1998) / Competition Day 10 (15-12-1998) |
||
Benetton Pallacanestro Treviso - MBK Bipa-Moda Odessa |
96-71 (44-32) |
62-75 (34-28) |
AD Ovarense Aerosoles - UBC Stahlbau Oberwart |
72-50 (39-32) |
73-66 (39-25) |
BK UNIKS - BV Den Helder |
72-74 (39-38) |
79-73 (35-39) |
* Games played a day after the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (72-72). (b) MBK Bipa-Moda Odessa didn’t attend this game due to financial problems and BV Den Helder received a forfeit (20-0). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Benetton Pallacanestro Treviso |
10 |
10 |
0 |
822 |
644 |
20 |
2. BK UNIKS |
10 |
5 |
5 |
757 |
748 |
15 |
3. AD Ovarense Aerosoles |
10 |
4 |
6 |
682 |
697 |
14 |
4. UBC Stahlbau Oberwart |
10 |
4 |
6 |
691 |
748 |
14 |
5. BV Den Helder |
10 |
4 |
6 |
593 |
639 |
14 |
6. MBK Bipa-Moda Odessa |
10 |
3 |
7 |
655 |
724 |
13 |
1/16 FINAL (12-01-1999 / 19-01-1999) |
||
4B-1A (1): BK Slovakofarma Pezinok - Sony Olimpia Milano |
89-77 (46-38) |
75-72 (33-29) |
3B-2A (2): KK Split - KK Kalev |
83-77 (42-34) |
62-69 (40-40) |
3A-2B (3): KK Kovinotehna Savinjska Polzela - Türk Telekom SK |
70-64 (30-32) |
77-53 (32-17) |
4A-1B (4): CR Estrelas da Avenida - Cholet Basket |
59-75 (30-47) |
84-55 (46-37) |
4D-1C (5): Atomerőmű SE - Pamesa Valencia BC |
70-71 (40-30) |
82-63 (38-28) |
3D-2C (6): AEK BC - KK Budućnost |
66-61 (26-36) |
74-63 (30-24) (b) |
3C-2D (7): WKS Śląsk Wrocław - KK Pivovarna Laško |
81-82 (40-39) |
71-68 (29-42) |
4C-1D (8): ASK Brocēni - KK Partizan |
84-97 (55-53) (a) |
87-89 (42-42) (c) |
4F-1E (9): TVG Trier - Tofaş SK |
70-92 (44-46) |
80-70 (44-42) |
3F-2E (10): Telindus Racing Basket Antwerpen - Hapoel Jerusalem BC |
67-64 (36-34) (a) |
94-66 (54-35) (c) |
3E-2F (11): Spirou BC - Limoges CSP |
60-61 (32-30) |
69-76 (42-45) |
4E-1F (12): KK Lietuvos Rytas - Áris BC |
77-76 (31-37) |
85-72 (35-38) |
4H-1G (13): UBC Stahlbau Oberwart - Club Joventut de Badalona |
66-92 (39-42) |
95-64 (43-33) (c) |
3H-2G (14): AD Ovarense Aerosoles - SSV Ratiopharm Ulm |
66-62 (32-36) (a) |
79-63 (39-36) |
3G-2H (15): BK Ventspils - BK UNIKS |
88-73 (42-33) |
74-79 (42-37) |
4G-1H (16): MKS Mazowszanka - Benetton Pallacanestro Treviso |
70-62 (33-34) |
83-60 (40-28) |
(a) Games played on 13-01-1999. (b) The score in the second leg at the end of regulation was 62-57, so it was necessary to play an extra-time to decide the winner of this match. (c) Games played on 20-01-1999. |
1/8 FINAL (9-02-1999 / 16-02-1999) |
||
6-1 (a): KK Budućnost - BK Slovakofarma Pezinok |
86-68 (40-33) |
81-85 (39-48) |
7-4 (b): KK Pivovarna Laško - Cholet Basket |
77-68 (37-28) |
86-82 (47-37) (b) |
2-5 (c): KK Split - Pamesa Valencia BC |
76-79 (45-32) |
84-75 (39-41) |
3-8 (d): Türk Telekom SK - KK Partizan |
70-85 (29-43) |
76-43 (43-17) |
14-9 (e): SSV Ratiopharm Ulm - Tofaş SK |
65-74 (36-39) |
79-70 (43-30) |
15-12 (f): BK Ventspils - Áris BC |
73-65 (32-37) |
79-64 (25-29) |
10-13 (g): Hapoel Jerusalem BC - Club Joventut de Badalona |
81-73 (38-47) (a) |
93-74 (52-37) |
11-16 (h): Spirou BC - Benetton Pallacanestro Treviso |
66-70 (36-29) (a) |
75-61 (34-34) (b) |
(a) Games played on 10-02-1999. (b) Games played on 17-02-1999. |
1/4 FINAL (2-03-1999 / 9-03-1999) |
||
a-e (A): KK Budućnost - Tofaş SK |
67-65 (38-31) |
64-82 (36-37) |
f-b (B): Áris BC - KK Pivovarna Laško |
95-72 (48-37) |
72-63 (41-24) |
c-g (C): Pamesa Valencia BC - Club Joventut de Badalona |
57-50 (25-29) |
69-66 (33-27) |
h-d (D): Benetton Pallacanestro Treviso - KK Partizan |
90-77 (42-40) |
73-73 (42-36) |
1/2 FINAL (23-03-1999 / 30-03-1999) |
||
D-A: Benetton Pallacanestro Treviso - KK Budućnost |
76-60 (48-35) |
0-20 (a) |
C-B: Pamesa Valencia BC - Áris BC |
70-64 (32-38) |
50-58 (28-26) |
(a) The second leg, which was scheduled to be played in Podgorica, was cancelled due to the war situation in Yugoslavia. Although FIBA accepted a neutral venue (Thessalonika, Greece) to play this game, the Yugoslav players couldn’t get out of their country because of the military conflict, and therefore FIBA definitely cancelled this match and awarded a forfeit (20-0) to Benetton Pallacanestro Treviso. |
FINAL |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VENUE: Pabellón “Príncipe Felipe” (Zaragoza) DATE: 13-04-1999 (20:30 h) ATTENDANCE: 8.500 REFEREES: Romualdas Brazauskas (LIT), Bruno Gasperin (FRA) FOULED OUT: Bonora (37’), Nicola (40’) TOP SCORER: Henry Williams (17), Rod Sellers (17) MVP: Henry Williams |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Benetton Pallacanestro Treviso - Pamesa Valencia BC |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
64-60 (38-27) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RESUMEN (SUMMARY) A pesar de jugar “en casa”, el Pamesa Valencia acusó la presión de su primera final europea y acabó sucumbiendo ante el mayor oficio de la Benetton. Los valencianos jugaron acomplejados durante gran parte del partido, y únicamente a falta de ocho minutos, con 18 puntos de desventaja en el marcador (54-36), decidieron soltarse y jugar a su nivel habitual. Fue entonces cuando iniciaron una espectacular remontada que a punto estuvo de darles la victoria, aunque les faltó rematar en los instantes finales. En la Benetton destacaron especialmente el escolta estadounidense Henry Williams (máximo anotador y MVP de la final), el ala-pívot argentino Marcelo Nicola y el base español Tomás Jofresa (dos jugadores estos últimos que habían salido de la Liga ACB por la puerta de atrás). El menor de los Jofresa dio gran fluidez al juego de su equipo cuando entró en pista en sustitución del base titular Bonora.
La Benetton, por experiencia, calidad individual y profundidad de banquillo, era claro favorito en las apuestas previas a la final, y durante los primeros minutos plasmaron esta superioridad sobre el parqué del Príncipe Felipe. El conjunto italiano ahogaba la circulación de balón del Pamesa con una presión en toda la pista sobre el base Nacho Rodilla, y esto hizo que los de Treviso cobraran las primeras diferencias importantes (10-2, min. 6). El juego interior de Hopkins y las faltas del rival permitieron a los valencianos recuperar el terreno perdido (24-19, min. 15), aunque un nuevo estirón de la Benetton, de la mano de Williams y Nicola, hizo que el conjunto italiano se distanciara de nuevo (38-27 al descanso).
En la segunda mitad, Miki Vuković ordenó una defensa mixta sobre Williams, aunque el desacierto en el tiro exterior de los valencianos y el dominio de la zona por parte de Marconato permitió que la Benetton lograra una máxima ventaja de 18 puntos (54-36, min. 32), que a estas alturas del partido parecía ya irrecuperable. Sin embargo, cuando peor pintaban las cosas para el Pamesa, una reacción inesperada del conjunto azulejero —propiciada por una repentina pérdida de concentración de los hombres de Željko Obradović y el dominio del rebote defensivo por parte de Rod Sellers— propició un increíble parcial de 3-20 a favor de los valencianos (57-56 a falta de 2’16’’) y el partido quedó abocado a un final de infarto.
En el último minuto, con mínima ventaja italiana (59-58), el Pamesa dispuso de la posesión de balón tras forzar un mal tiro de Pittis. Rodilla asistió a Hopkins en el poste bajo y el norteamericano se dispuso a jugarse un “uno contra uno” frente a Marcelo Nicola, pero el ala-pívot argentino logró robarle el balón en una jugada que resultó decisiva para la suerte de la final, ya que en el posterior ataque italiano Williams forzó una falta personal y transformó los dos tiros libres para dejar el marcador en 61-58 a falta de 15 segundos. Tras un rapido intercambio de lanzamientos desde la línea de personal entre Maluenda y el propio Williams, la Benetton se encontró de nuevo tres puntos arriba (63-60). A falta de seis segundos, el escolta aragonés del Pamesa dispuso nuevamente de dos tiros libres, y tras errar el primero tuvo que tirar a fallar también el segundo, aunque el rebote fue a parar a manos de Pittis, que selló el resultado definitivo desde la línea de personal tras recibir una nueva falta (64-60). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ROSTERS (FINALISTS) (Numbers in blue indicate the 10 players
registered for the final) |
|
Benetton
Pallacanestro Treviso |
Pamesa Valencia BC |
4. Marcelo Patricio Nicola (PF) 5. Tomás Jofresa Prats (PG) 6. Glenn Sekunda (PF) 7. Riccardo Pittis (F) 8. Denis Marconato (C) 9. Matteo Maestrello (G) 9. Stjepan Stazić (G) 10. Davide Bonora (PG) 10. Massimo Bulleri (PG) 11. Željko Rebrača (C) 12. Oliver Narr (C) 13. Billy di Spalatro (PF) 14. Henry Williams (G) 15. Casey Schmidt (F) Luca Carretta (G) David Sanesi (PG) COACH: Željko Obradović |
4. Bernard Anthony Hopkins (PF) (13-01-1973) 5. Bernardo “Berni” Álvarez Merino (F) (3-08-1971) 6. Alfonso Albert García (C) (22-05-1973) 7. José Luis Maluenda Benedí (G) (4-04-1977) 8. Ignacio “Nacho” Martorell Fos (F) (4-01-1978) 8. Pedro Llompart Usón (PG) (9-01-1982) 8. Ignacio Goñi (XX) (17-06-1979) 9. Rubén Burgos López (PF) (9-06-1979) 10. Walter Roderick “Rod” Sellers (C) (7-08-1970) 10. Ime Inyang Oduok (C) (6-12-1971)* 11. José Ignacio “Nacho” Rodilla Gil (PG) (12-03-1974) 12. William Joseph “Bill” Varner (F) (1-08-1960)** 13. César Alonso Gracia (PG) (18-12-1975) 14. Rubén Fernández Vial (G) (27-03-1979) 14. Eric Johnson (PG) (7-02-1966)** 15. Víctor José Luengo Ciscar (G) (1-02-1974) Félix Herráiz Gomar (PF) (21-04-1980) COACH: Mihajlo “Miki” Vuković (25-06-1944) * Oduok was signed on 5-02-1999 with a one-month contract to replace Sellers during the latter’s injury period. ** Varner was cut on 16-04-1999 and replaced by Johnson. |
|
©
www.linguasport.com
Website
designed and maintained by Santiago Velasco
|