Korać
Cup 1996-97
(From 11-09-1996 to 3-04-1997)
COMPETITION SYSTEM
·
94 teams (best qualified clubs in domestic leagues) play
a preliminary round on a home and away basis. The aggregate
score of both games decides the winner. The teams from the most
important European leagues have a bye in this round.
·
The 64 teams qualified after the preliminary round enter
a 1/32 Final stage, divided into sixteen groups of four playing a
round-robin. The final standing is based on individual wins
and defeats. In case of a tie between two or more teams after
this group stage, the following criteria is used to decide the
final standing: 1) one-to-one games between the teams; 2) basket
average; 3) individual wins and defeats.
·
The group winners and runners-up after the 1/32 Final
stage qualify for a 1/16 Final knock-out round (X-pairings,
home and away games). The 16 winners advance further to the
rounds of 1/8 Final, 1/4 Final and 1/2 Final (also with home
and away games). · The final is played on a home and away basis. |
PRELIMINARY ROUND (11-09-1996 / 18-09-1996) |
||
UKJ Möllersdorf Traiskirchen (AUT) - KK Satex Maribor (SVN) |
76-94 (33-51) |
116-82 (64-36) |
BC Trane Castors Braine (BEL) - New Wave Basket [Helsinki] (FIN) |
98-80 (49-37) |
91-103 (43-52) |
UBC Stahlbau Oberwart (AUT) - KK Beobanka [Beograd] (YUG) |
69-94 (38-47) |
89-49 (39-20) |
AB Contern (LUX) - RBC Go Pass Verviers-Pepinster (BEL) |
63-114 (31-56) (a) |
96-60 (45-26) |
KK Iva Zorka Pharma Šabac (YUG) - KS Partizani [Tiranë] (ALB) |
135-61 (63-35) |
51-75 (28-28) |
BK Cherno More [Varna] (BUL) - AS Omónia Levkosías (CYP) |
85-58 (39-36) |
85-99 (44-45) |
BK Nová Huť Ostrava (CZR) - KK Interier Krško (SVN) |
64-81 (33-34) |
87-78 (43-38) |
Albacomp-SZÜV [Székesfehérvár] (HUN) - KK Idrija (SVN) |
89-70 (45-38) |
72-72 (36-30) |
BBC Belgacom Aalst (BEL) - BK Baník Cigeľ Prievidza (SVK) |
81-84 (43-45) |
78-64 (35-31) |
KK Spartak [Subotica] (YUG) - BK Chemosvit Svit (SVK) |
74-65 (45-25) |
57-59 (29-30) |
KK Crvena Zvezda [Beograd] (YUG) - BK Kompakt [Dimitrovgrad] (BUL) |
83-69 (53-34) |
66-87 (32-38) |
BBC US Hiefenech [Heffingen] (LUX) - AD Ovarense [Ovar] (POR) |
78-88 (39-49) |
93-54 (44-36) |
KK Rogaška [Rogaška Slatina] (SVN) - GSS Keravnós [Levkosía] (CYP) |
72-73 (43-45) (a) |
55-64 (29-31) (c) |
BC Echo Houthalen (BEL) - BK Nový Jičín (CZR) |
110-85 (63-35) (a) |
77-64 (31-34) (c) |
CA Queluz (POR) - BV Rene Coltof Den Helder (NED) |
78-73 (46-43) |
73-71 (41-40) |
KK Tikveš [Kavadarci] (MAC) - USK Erpet Praha (CZR) |
78-77 (29-44) (b) |
104-73 (54-30) |
VEF Metropole Rīga (LAT) - Dendi-Basket [Kyïv] (UKR) |
82-75 (39-33) |
92-75 (53-37) |
AZS Elana Toruń (POL) - BK Slovakofarma Pezinok (SVK) |
82-81 (44-38) (a) |
97-85 (48-40) (c) |
KK Nikol Fert [Gostivar] (MAC) - Tegáz Debreceni Vadkakasok KSE (HUN) |
74-43 (45-21) |
70-56 (29-29) |
KK Šiauliai (LIT) - Lahden NMKY [Lahti] (FIN) |
70-61 (36-28) |
75-58 (41-32) |
MKS Mazowszanka [Pruszków] (POL) - Budapesti Honvéd SE (HUN) |
88-74 (47-36) |
101-95 (51-50) |
CS Erbaşu Bucureşti (ROM) - MBK Bipa-Moda Odessa (UKR) |
58-80 (27-38) |
88-81 (41-37) |
BK Lugan’ [Lugans’k] (UKR) - KK Kalev [Tallinn] (EST) |
86-86 (38-51) |
116-74 (63-40) |
Plannja B. [Luleå] (SWE) - CR Guialmi-Estrelas da Avenida [Lisboa] (POR) |
89-44 (46-20) |
61-88 (20-38) |
Zalaegerszegi TE KK (HUN) - KK Žito [Veles] (MAC) |
98-75 (50-39) |
69-71 (30-35) |
BC Sparta Praha (CZR) - MKS Polonia Przemyśl (POL) |
72-64 (42-32) |
70-68 (35-28) |
BK Steiermärkische Kapfenberg (AUT) - LKS K. Stargard Szczeciński (POL) |
89-85 (42-44) |
74-61 (38-35) |
BK Ferro-ZNTU [Zaporozh’e] (UKR) - Astra Södertälje BBK (SWE) |
71-72 (43-37) |
101-87 (52-39) |
SK Dinamo [Tbilisi] (GEO) - KK Olimpas [Plungė] (LIT) |
73-80 (33-46) |
79-60 (39-28) |
Versoix Basket [Genève] (SWI) - Clube Povo de Esgueira [Aveiro] (POR) |
76-90 (43-46) |
77-85 (35-49) (c) |
BYES: CB Unicaja Málaga (SPA), Cáceres CB (SPA), Taugrés Baskonia [Vitoria] (SPA), CB Turismo Andaluz Granada (SPA), PAOK BC [Thessaloníkê] (GRE), Áris BC [Thessaloníkê] (GRE), GS Nikas Peristéri [Athína] (GRE), AO Sporting [Athína] (GRE), Benetton Pallacanestro Treviso (ITA), Telemarket Virtus Roma (ITA), Cagiva Pallacanestro Varese (ITA), Rolly Olimpia Pistoia (ITA), Montpellier Basket (FRA), SLUC Nancy Basket (FRA), Levallois SCB [Levallois-Perret] (FRA), JDA Dijon (FRA), Beşiktaş JK [İstanbul] (TUR), Tofaş SK [Bursa] (TUR), Galatasaray SK [İstanbul] (TUR), Meysu SK [Kayseri] (TUR), BK Spartak [Sankt-Peterburg] (RUS), BK Samara (RUS), CSK VVS Samara (RUS), KK Zrinjevac [Zagreb] (CRO), KK Benston [Zagreb] (CRO), KK Olimpija Slavoning [Osijek] (CRO), KK Dinamo [Vinkovci] (CRO), BBC Steiner Bayreuth (GER), TTL UniVersa Bamberg (GER), MTV Gießen (GER), SV Tally Oberelchingen (GER), Hapoel Holon BC (ISR), Bnei Herzliya SC (ISR), Maccabi Rishon Le’Ziyon BC (ISR). |
||
(a) Games played on 10-09-1996. (b) Game played on 12-09-1996. (c) Games 17-09-1996. |
1/32 FINAL GROUP STAGE |
GROUP A |
||
Competition Day 1 (2-10-1996) / Competition Day 4 (6-11-1996) |
||
KK Olimpija Slavoning - KK Satex Maribor |
79-101 (35-51) |
81-88 (40-36) |
USK Erpet Praha - Áris BC |
88-90 (44-49) |
77-65 (42-47) |
Competition Day 2 (9-10-1996) / Competition Day 5 (13-11-1996) |
||
KK Satex Maribor - Áris BC |
70-75 (35-41) |
77-55 (48-32) |
KK Olimpija Slavoning - USK Erpet Praha |
87-73 (46-33) |
87-76 (37-29) |
Competition Day 3 (16-10-1996) / Competition Day 6 (20-11-1996) |
||
USK Erpet Praha - KK Satex Maribor |
87-82 (43-36) |
81-78 (43-35) |
Áris BC - KK Olimpija Slavoning |
74-67 (33-37) |
71-74 (37-40) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Áris BC |
6 |
6 |
0 |
467 |
416 |
12 |
2. KK Satex Maribor |
6 |
2 |
4 |
470 |
484 |
8 |
3. USK Erpet Praha |
6 |
2 |
4 |
478 |
493 |
8 |
4. KK Olimpija Slavoning |
6 |
2 |
4 |
468 |
490 |
8 |
GROUP B |
||
Competition Day 1 (2-10-1996) / Competition Day 4 (6-11-1996) |
||
Beşiktaş JK - Hapoel Holon BC |
77-67 (28-37) |
82-79 (38-37) |
CA Queluz - CB Unicaja Málaga |
70-83 (42-42) |
84-65 (48-38) |
Competition Day 2 (9-10-1996) / Competition Day 5 (13-11-1996) |
||
Hapoel Holon BC - CB Unicaja Málaga |
79-80 (38-42) |
90-68 (45-37) |
Beşiktaş JK - CA Queluz |
72-52 (33-29) |
77-73 (32-37) |
Competition Day 3 (16-10-1996) / Competition Day 6 (20-11-1996) |
||
CA Queluz - Hapoel Holon BC |
76-72 (41-38) |
121-89 (54-47) |
CB Unicaja Málaga - Beşiktaş JK |
90-46 (48-18) |
80-74 (38-39) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. CB Unicaja Málaga |
6 |
5 |
1 |
501 |
408 |
11 |
2. Beşiktaş JK |
6 |
3 |
3 |
427 |
442 |
9 |
3. Hapoel Holon BC |
6 |
2 |
4 |
489 |
491 |
8 |
4. CA Queluz |
6 |
2 |
4 |
429 |
505 |
8 |
GROUP C |
||
Competition Day 1 (2-10-1996) / Competition Day 4 (6-11-1996) |
||
BK Samara - KK Beobanka |
58-88 (23-40) |
87-56 (47-29) |
BK Slovakofarma Pezinok - Montpellier Basket |
78-65 (36-33) |
86-65 (39-33) |
Competition Day 2 (9-10-1996) / Competition Day 5 (13-11-1996) |
||
KK Beobanka - Montpellier Basket |
87-60 (39-29) (*) |
68-72 (39-40) (*) |
BK Samara - BK Slovakofarma Pezinok |
89-81 (43-35) |
83-80 (36-41) |
Competition Day 3 (16-10-1996) / Competition Day 6 (20-11-1996) |
||
BK Slovakofarma Pezinok - KK Beobanka |
67-70 (39-40) |
85-73 (50-35) |
Montpellier Basket - BK Samara |
94-83 (44-41) |
97-75 (43-31) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. KK Beobanka |
6 |
6 |
0 |
489 |
382 |
12 |
2. BK Samara |
6 |
2 |
4 |
463 |
508 |
8 |
3. Montpellier Basket |
6 |
2 |
4 |
448 |
482 |
8 |
4. BK Slovakofarma Pezinok |
6 |
2 |
4 |
447 |
475 |
8 |
GROUP D |
||
Competition Day 1 (2-10-1996) / Competition Day 4 (6-11-1996) |
||
TTL UniVersa Bamberg - BC Trane Castors Braine |
86-80 (50-41) |
78-72 (34-35) |
Dendi-Basket - Rolly Olimpia Pistoia |
79-77 (27-40) |
97-78 (55-27) |
Competition Day 2 (9-10-1996) / Competition Day 5 (13-11-1996) |
||
BC Trane Castors Braine - Rolly Olimpia Pistoia |
82-78 (34-50) |
78-77 (40-33) (a) |
TTL UniVersa Bamberg - Dendi-Basket |
74-76 (31-31) |
61-76 (28-38) |
Competition Day 3 (16-10-1996) / Competition Day 6 (20-11-1996) |
||
Dendi-Basket - BC Trane Castors Braine |
83-79 (35-42) |
98-92 (49-46) |
Rolly Olimpia Pistoia - TTL UniVersa Bamberg |
67-62 (36-26) |
64-65 (32-32) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (72-72). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Rolly Olimpia Pistoia |
6 |
4 |
2 |
462 |
442 |
10 |
2. BC Trane Castors Braine |
6 |
3 |
3 |
494 |
489 |
9 |
3. Dendi-Basket |
6 |
3 |
3 |
469 |
501 |
9 |
4. TTL UniVersa Bamberg |
6 |
2 |
4 |
434 |
427 |
8 |
GROUP E |
||
Competition Day 1 (2-10-1996) / Competition Day 4 (6-11-1996) |
||
Taugrés Baskonia - KK Dinamo |
96-60 (50-31) |
83-98 (36-44) |
RBC Go Pass Verviers-Pepinster - KK Nikol Fert |
80-65 (35-27) |
90-83 (47-43) (*) |
Competition Day 2 (9-10-1996) / Competition Day 5 (13-11-1996) |
||
KK Dinamo - KK Nikol Fert |
66-48 (35-26) |
83-75 (45-41) |
Taugrés Baskonia - RBC Go Pass Verviers-Pepinster |
87-66 (34-29) |
59-84 (31-45) |
Competition Day 3 (16-10-1996) / Competition Day 6 (20-11-1996) |
||
RBC Go Pass Verviers-Pepinster - KK Dinamo |
80-70 (33-36) |
84-73 (43-23) |
KK Nikol Fert - Taugrés Baskonia |
72-74 (40-39) |
118-73 (56-29) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Taugrés Baskonia |
6 |
6 |
0 |
557 |
413 |
12 |
2. KK Dinamo |
6 |
2 |
4 |
438 |
478 |
8 |
3. RBC Go Pass Verviers-Pepinster |
6 |
2 |
4 |
441 |
480 |
8 |
4. KK Nikol Fert |
6 |
2 |
4 |
431 |
496 |
8 |
GROUP F |
||
Competition Day 1 (2-10-1996) / Competition Day 4 (6-11-1996) |
||
SLUC Nancy Basket - Meysu SK |
72-50 (29-28) |
84-75 (32-36) |
KK Interier Krško - MBK Bipa-Moda Odessa |
88-71 (44-24) |
67-61 (34-33) |
Competition Day 2 (9-10-1996) / Competition Day 5 (13-11-1996) |
||
Meysu SK - MBK Bipa-Moda Odessa |
64-62 (35-35) |
97-104 (53-49) |
SLUC Nancy Basket - KK Interier Krško |
82-87 (43-48) |
69-90 (35-31) |
Competition Day 3 (16-10-1996) / Competition Day 6 (20-11-1996) |
||
KK Interier Krško - Meysu SK |
54-65 (23-26) |
60-58 (28-23) |
MBK Bipa-Moda Odessa - SLUC Nancy Basket |
71-64 (30-24) (*) |
88-75 (45-33) (*) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Meysu SK |
6 |
5 |
1 |
427 |
418 |
11 |
2. SLUC Nancy Basket |
6 |
3 |
3 |
471 |
436 |
9 |
3. KK Interier Krško |
6 |
2 |
4 |
417 |
435 |
8 |
4. MBK Bipa-Moda Odessa |
6 |
2 |
4 |
443 |
469 |
8 |
GROUP G |
||
Competition Day 1 (2-10-1996) / Competition Day 4 (6-11-1996) |
||
GS Nikas Peristéri - MTV Gießen |
82-63 (41-34) |
70-87 (36-48) |
KK Iva Zorka Pharma Šabac - Lahden NMKY |
94-72 (52-35) |
87-107 (47-59) |
Competition Day 2 (9-10-1996) / Competition Day 5 (13-11-1996) |
||
MTV Gießen - Lahden NMKY |
75-63 (35-33) |
51-75 (25-37) |
GS Nikas Peristéri - KK Iva Zorka Pharma Šabac |
84-67 (49-39) |
68-91 (37-42) |
Competition Day 3 (16-10-1996) / Competition Day 6 (20-11-1996) |
||
KK Iva Zorka Pharma Šabac - MTV Gießen |
91-81 (47-48) |
77-72 (29-32) |
Lahden NMKY - GS Nikas Peristéri |
50-88 (22-45) |
101-70 (49-37) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. GS Nikas Peristéri |
6 |
6 |
6 |
533 |
388 |
10 |
2. KK Iva Zorka Pharma Šabac |
6 |
3 |
3 |
499 |
492 |
9 |
3. MTV Gießen |
6 |
3 |
3 |
441 |
446 |
9 |
4. Lahden NMKY |
6 |
0 |
0 |
393 |
540 |
6 |
GROUP H |
||
Competition Day 1 (2-10-1996) / Competition Day 4 (6-11-1996) |
||
Bnei Herzliya SC - Cagiva Pallacanestro Varese |
84-87 (43-41) |
79-67 (36-34) |
BK Cherno More - MKS Mazowszanka |
85-91 (42-49) |
102-99 (50-55) |
Competition Day 2 (9-10-1996) / Competition Day 5 (13-11-1996) |
||
Bnei Herzliya SC - MKS Mazowszanka |
89-76 (49-43) |
83-84 (28-34) (a) |
Cagiva Pallacanestro Varese - BK Cherno More |
97-72 (46-32) |
85-71 (42-41) |
Competition Day 3 (16-10-1996) / Competition Day 6 (20-11-1996) |
||
BK Cherno More - Bnei Herzliya SC |
98-73 (49-45) |
99-77 (57-32) |
MKS Mazowszanka - Cagiva Pallacanestro Varese |
85-83 (41-49) |
88-96 (50-46) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (63-63). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. MKS Mazowszanka |
6 |
4 |
2 |
533 |
528 |
10 |
2. Cagiva Pallacanestro Varese |
6 |
3 |
3 |
505 |
489 |
9 |
3. Bnei Herzliya SC |
6 |
3 |
3 |
496 |
500 |
9 |
4. BK Cherno More |
6 |
2 |
4 |
516 |
533 |
8 |
GROUP I |
||
Competition Day 1 (2-10-1996) / Competition Day 4 (6-11-1996) |
||
Zalaegerszegi TE KK - Telemarket Virtus Roma |
70-83 (26-51) |
73-58 (40-33) |
Tofaş SK - KK Spartak |
92-71 (46-37) |
84-80 (43-33) |
Competition Day 2 (9-10-1996) / Competition Day 5 (13-11-1996) |
||
Telemarket Virtus Roma - KK Spartak |
87-78 (46-36) |
68-90 (29-41) |
Zalaegerszegi TE KK - Tofaş SK |
66-89 (36-44) |
97-50 (48-26) |
Competition Day 3 (16-10-1996) / Competition Day 6 (20-11-1996) |
||
Tofaş SK - Telemarket Virtus Roma |
86-69 (46-34) |
74-66 (38-26) |
KK Spartak - Zalaegerszegi TE KK |
76-73 (40-35) |
82-89 (38-39) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Telemarket Virtus Roma |
6 |
5 |
1 |
476 |
426 |
11 |
2. Tofaş SK |
6 |
4 |
2 |
510 |
414 |
10 |
3. KK Spartak |
6 |
3 |
3 |
466 |
504 |
9 |
4. Zalaegerszegi TE KK |
6 |
0 |
6 |
399 |
507 |
6 |
GROUP J |
||
Competition Day 1 (2-10-1996) / Competition Day 4 (6-11-1996) |
||
KK Kalev - CB Turismo Andaluz Granada |
96-69 (56-35) |
113-90 (58-48) |
BBC Steiner Bayreuth - Albacomp-SZÜV |
72-67 (44-28) |
83-90 (41-38) |
Competition Day 2 (9-10-1996) / Competition Day 5 (13-11-1996) |
||
CB Turismo Andaluz Granada - Albacomp-SZÜV |
93-80 (44-44) |
66-91 (35-53) |
BBC Steiner Bayreuth - KK Kalev |
86-91 (33-43) |
90-79 (47-39) |
Competition Day 3 (16-10-1996) / Competition Day 6 (20-11-1996) |
||
BBC Steiner Bayreuth - CB Turismo Andaluz Granada |
81-66 (38-30) |
75-74 (39-40) |
Albacomp-SZÜV - KK Kalev |
72-77 (42-37) |
85-79 (47-49) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. KK Kalev |
6 |
5 |
1 |
529 |
498 |
11 |
2. CB Turismo Andaluz Granada |
6 |
4 |
2 |
507 |
487 |
10 |
3. BBC Steiner Bayreuth |
6 |
3 |
3 |
482 |
472 |
9 |
4. Albacomp-SZÜV |
6 |
0 |
6 |
447 |
508 |
6 |
GROUP K |
||
Competition Day 1 (2-10-1996) / Competition Day 4 (6-11-1996) |
||
Plannja Basket - AO Sporting |
67-92 (32-43) |
85-55 (39-23) |
CSK VVS Samara - BK Baník Cigeľ Prievidza |
98-92 (54-33) |
96-99 (52-48) |
Competition Day 2 (9-10-1996) / Competition Day 5 (13-11-1996) |
||
AO Sporting - BK Baník Cigeľ Prievidza |
74-63 (36-39) |
66-76 (27-37) |
Plannja Basket - CSK VVS Samara |
77-70 (38-29) |
93-79 (54-38) (*) |
Competition Day 3 (16-10-1996) / Competition Day 6 (20-11-1996) |
||
CSK VVS Samara - AO Sporting |
79-80 (45-43) |
88-64 (45-44) |
BK Baník Cigeľ Prievidza - Plannja Basket |
85-82 (35-34) |
89-60 (42-30) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. AO Sporting |
6 |
6 |
0 |
495 |
394 |
12 |
2. CSK VVS Samara |
6 |
3 |
3 |
503 |
512 |
9 |
3. Plannja Basket |
6 |
2 |
4 |
449 |
485 |
8 |
4. BK Baník Cigeľ Prievidza |
6 |
1 |
5 |
462 |
518 |
7 |
GROUP L |
||
Competition Day 1 (2-10-1996) / Competition Day 4 (6-11-1996) |
||
BC Sparta Praha - Levallois SCB |
59-72 (32-26) (*) |
82-45 (41-34) |
KK Benston - Maccabi Rishon Le’Ziyon BC |
83-69 (37-29) |
70-74 (38-40) |
Competition Day 2 (9-10-1996) / Competition Day 5 (13-11-1996) |
||
Levallois SCB - Maccabi Rishon Le’Ziyon BC |
73-90 (32-48) |
94-82 (44-44) |
BC Sparta Praha - KK Benston |
63-90 (35-52) |
60-41 (31-24) |
Competition Day 3 (16-10-1996) / Competition Day 6 (20-11-1996) |
||
KK Benston - Levallois SCB |
88-75 (35-41) |
65-73 (39-34) |
Maccabi Rishon Le’Ziyon BC - BC Sparta Praha |
94-69 (41-26) |
80-84 (38-34) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. KK Benston |
6 |
6 |
0 |
468 |
383 |
12 |
2. Maccabi Rishon Le’Ziyon BC |
6 |
4 |
2 |
501 |
461 |
10 |
3. Levallois SCB |
6 |
2 |
4 |
449 |
449 |
8 |
4. BC Sparta Praha |
6 |
0 |
6 |
357 |
482 |
6 |
GROUP M |
||
Competition Day 1 (2-10-1996) / Competition Day 4 (6-11-1996) |
||
AD Ovarense - Astra Södertälje BBK |
93-88 (45-40) |
73-84 (41-37) (*) |
PAOK BC - Galatasaray SK |
93-61 (53-27) |
64-90 (32-47) |
Competition Day 2 (9-10-1996) / Competition Day 5 (13-11-1996) |
||
Astra Södertälje BBK - Galatasaray SK |
71-79 (26-45) |
86-77 (42-33) |
AD Ovarense - PAOK BC |
85-99 (48-68) |
97-72 (52-33) (*) |
Competition Day 3 (16-10-1996) / Competition Day 6 (20-11-1996) |
||
PAOK BC - Astra Södertälje BBK |
120-63 (56-29) (*) |
79-88 (42-44) |
Galatasaray SK - AD Ovarense |
59-58 (31-30) |
97-73 (53-34) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. PAOK BC |
6 |
6 |
0 |
587 |
424 |
12 |
2. AD Ovarense |
6 |
3 |
3 |
489 |
489 |
9 |
3. Galatasaray SK |
6 |
3 |
3 |
422 |
486 |
9 |
4. Astra Södertälje BBK |
6 |
0 |
6 |
451 |
550 |
6 |
GROUP N |
||
Competition Day 1 (2-10-1996) / Competition Day 4 (6-11-1996) |
||
KK Crvena Zvezda - LKS Komfort Stargard Szczeciński |
92-64 (48-31) |
58-70 (40-30) |
Cáceres CB - BK Spartak |
94-71 (55-42) |
76-100 (40-54) |
Competition Day 2 (9-10-1996) / Competition Day 5 (13-11-1996) |
||
LKS Komfort Stargard Szczeciński - BK Spartak |
90-71 (39-38) |
96-78 (48-38) |
KK Crvena Zvezda - Cáceres CB |
90-93 (49-38) |
85-77 (44-44) |
Competition Day 3 (16-10-1996) / Competition Day 6 (20-11-1996) |
||
Cáceres CB - LKS Komfort Stargard Szczeciński |
87-68 (44-41) |
89-95 (41-55) |
BK Spartak - KK Crvena Zvezda |
85-101 (44-49) |
90-83 (44-41) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Cáceres CB |
6 |
6 |
0 |
554 |
471 |
12 |
2. KK Crvena Zvezda |
6 |
4 |
2 |
520 |
468 |
10 |
3. LKS K. Stargard Szczeciński |
6 |
1 |
5 |
447 |
511 |
7 |
4. BK Spartak |
6 |
1 |
5 |
482 |
553 |
7 |
GROUP O |
||
Competition Day 1 (2-10-1996) / Competition Day 4 (6-11-1996) |
||
KK Rogaška - KK Olimpas |
69-79 (33-27) |
103-83 (51-42) (*) |
Benetton Pallacanestro Treviso - KK Zrinjevac |
115-84 (55-39) |
83-78 (45-33) |
Competition Day 2 (9-10-1996) / Competition Day 5 (13-11-1996) |
||
KK Olimpas - KK Zrinjevac |
77-82 (33-39) (*) |
103-76 (51-39) |
KK Rogaška - Benetton Pallacanestro Treviso |
80-106 (37-45) |
124-87 (70-43) |
Competition Day 3 (16-10-1996) / Competition Day 6 (20-11-1996) |
||
Benetton Pallacanestro Treviso - KK Olimpas |
115-90 (71-35) |
71-86 (38-41) |
KK Zrinjevac - KK Rogaška |
97-58 (55-29) (*) |
87-104 (47-56) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. Benetton Palla. Treviso |
6 |
5 |
1 |
624 |
495 |
11 |
2. KK Zrinjevac |
6 |
5 |
1 |
553 |
491 |
11 |
3. KK Olimpas |
6 |
2 |
4 |
496 |
538 |
8 |
4. KK Rogaška |
6 |
0 |
6 |
464 |
613 |
6 |
GROUP P |
||
Competition Day 1 (2-10-1996) / Competition Day 4 (6-11-1996) |
||
BC Echo Houthalen - Clube Povo de Esgueira |
94-81 (48-43) |
107-97 (56-45) |
JDA Dijon - SV Tally Oberelchingen |
80-85 (42-31) |
69-75 (38-34) |
Competition Day 2 (9-10-1996) / Competition Day 5 (13-11-1996) |
||
Clube Povo de Esgueira - SV Tally Oberelchingen |
84-99 (48-43) (*) |
83-55 (44-25) |
BC Echo Houthalen - JDA Dijon |
78-75 (39-41) (a) |
88-77 (47-40) |
Competition Day 3 (16-10-1996) / Competition Day 6 (20-11-1996) |
||
JDA Dijon - Clube Povo de Esgueira |
75-61 (38-38) |
69-82 (27-43) (*) |
SV Tally Oberelchingen - BC Echo Houthalen |
93-83 (55-42) |
81-91 (39-51) |
* Games played a day before the reference date for each competition day. (a) Overtime at the end of regulation (71-71). |
FINAL STANDING |
P |
W |
L |
F |
A |
Pts. |
1. SV Tally Oberelchingen |
6 |
5 |
1 |
520 |
458 |
11 |
2. JDA Dijon |
6 |
4 |
2 |
475 |
439 |
10 |
3. BC Echo Houthalen |
6 |
2 |
4 |
510 |
535 |
8 |
4. Clube Povo de Esgueira |
6 |
1 |
5 |
457 |
530 |
7 |
1/16 FINAL (4-12-1996 / 11-12-1996) |
||
2A-1B (1): KK Satex Maribor - CB Unicaja Málaga |
65-90 (36-47) |
59-60 (37-27) |
2B-1A (2): Beşiktaş JK - Áris BC |
64-65 (37-31) |
77-64 (43-29) (b) |
2C-1D (3): BK Samara - Rolly Olimpia Pistoia |
48-74 (22-33) |
105-76 (49-33) |
2D-1C (4): BC Trane Castors Braine - KK Beobanka |
77-69 (41-29) |
98-61 (44-34) |
2E-1F (5): KK Dinamo - Meysu SK |
70-72 (33-41) |
62-63 (36-38) |
2F-1E (6): SLUC Nancy Basket - Taugrés Baskonia |
84-78 (41-40) |
102-80 (57-41) |
2G-1H (7): KK Iva Zorka Pharma Šabac - MKS Mazowszanka |
81-77 (42-46) |
99-84 (41-33) (c) |
2H-1G (8): Cagiva Pallacanestro Varese - GS Nikas Peristéri |
78-72 (44-32) |
92-81 (45-40) |
2I-1J (9): Tofaş SK - KK Kalev |
69-63 (38-45) |
63-62 (29-27) |
2J-1I (10): CB Turismo Andaluz Granada - Telemarket Virtus Roma |
88-70 (42-42) |
94-65 (47-32) |
2K-1L (11): CSK VVS Samara - KK Benston |
74-86 (38-37) (a) |
93-71 (43-38) |
2L-1K (12): Maccabi Rishon Le’Ziyon BC - AO Sporting |
62-61 (30-33) |
79-76 (43-44) |
2M-1N (13): AD Ovarense - Cáceres CB |
79-73 (51-34) |
102-81 (55-46) |
2N-1M (14): KK Crvena Zvezda - PAOK BC |
99-102 (43-44) |
100-87 (54-39) |
2O-1P (15): KK Zrinjevac - SV Tally Oberelchingen |
100-89 (51-55) |
78-80 (39-37) |
2P-1O (16): JDA Dijon - Benetton Pallacanestro Treviso |
62-87 (29-39) |
89-87 (56-39) |
(a) Game played on 5-12-1996. (b) Game played on 7-01-1997; the original second leg, played on 11-12-1996, was abandoned after a massive brawl between Greek and Turkish players. (c) The score in the second leg at the end of regulation was 80-76, so it was necessary to play an extra-time to decide the winner of this match. |
1/8 FINAL (15-01-1997 / 22-01-1997) |
||
1-3 (a): CB Unicaja Málaga - Rolly Olimpia Pistoia |
63-61 (32-31) |
56-78 (30-39) |
2-4 (b): Áris BC - KK Beobanka |
80-68 (43-37) |
70-61 (33-23) |
5-7 (c): Meysu SK - MKS Mazowszanka |
72-80 (25-41) |
97-69 (44-33) |
6-8 (d): Taugrés Baskonia - GS Nikas Peristéri |
83-70 (40-35) |
66-51 (39-30) |
9-11 (e): Tofaş SK - KK Benston |
64-57 (29-36) |
56-51 (32-25) |
10-12 (f): Telemarket Virtus Roma - AO Sporting |
78-66 (40-26) |
81-76 (36-36) |
13-15 (g): Cáceres CB - KK Zrinjevac |
81-74 (43-39) |
78-88 (40-41) (a) |
14-16 (h): PAOK BC - Benetton Pallacanestro Treviso |
85-78 (38-45) |
84-60 (44-35) |
(a) Game played on 21-01-1997. |
1/4 FINAL (12-02-1997 / 19-02-1997) |
||
a-c (A): CB Unicaja Málaga - MKS Mazowszanka |
74-60 (35-28) |
84-57 (46-29) |
b-d (B): Áris BC - GS Nikas Peristéri |
75-65 (40-36) |
71-64 (43-28) |
e-g (C): Tofaş SK - Cáceres CB |
64-59 (26-28) |
75-81 (31-34) |
f-h (D): Telemarket Virtus Roma - Benetton Pallacanestro Treviso |
73-63 (36-34) (a) |
91-62 (44-31) |
(a) Game played on 13-02-1997. |
1/2 FINAL (5-03-1997 / 12-03-1997) |
||
A-C: MKS Mazowszanka - Tofaş SK |
74-77 (33-37) |
90-76 (49-32) |
B-D: Áris BC - Benetton Pallacanestro Treviso |
77-73 (44-40) |
87-86 (29-42) (a) |
(a) The score in the second leg at the end of regulation was 72-68, so it was necessary to play an extra-time to decide the winner of this match. |
FINAL (FIRST LEG) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VENUE: Alexandrio Melathron (Thessaloníkê) DATE: 26-03-1997 (18:45 h) ATTENDANCE: 5.500 REFEREES: Miguel Ángel Betancor (SPA), Bruno Gasperin (FRA) FOULED OUT: “Piculín” Ortiz (37’), Sioutis (40’) / Avdić (37’) TOP SCORER: José “Piculín” Ortiz (19), Rashard Griffith (19) [Incidents: The game was delayed half an hour over the official tip-off time (the actual starting time was 7:15 pm) due to a failure in the electronic scoreboard. In the second half, with Tofaş leading 38-50, the game was interrupted due to the constant throwing of objects onto the court.] |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Áris BC - Tofaş SK |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
66-77 (27-38) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RESUMEN (SUMMARY) El Tofaş turco se impuso a domicilio al Aris de Salónica en el partido de ida de la final de la Copa Korać gracias en gran parte a la extraordinaria aportación de su pívot norteamericano Rashard Griffith, autor de 19 puntos y 14 rebotes. El encuentro, que venía precedido de un ambiente caldeado debido a la rivalidad histórica entre los pueblos griego y turco, y que ya tuvo un serio precedente en la accidentada final de la Copa de Europa de 1993 entre el Aris y el Efes Pilsen, estuvo plagado de incidentes. El partido comenzó con media hora de retraso sobre el horario previsto por avería en el marcador electrónico, y durante el transcurso del mismo el comisario FIBA, el checo Ľubomír Kotleba, se vio obligado a suspender el juego en varias ocasiones debido al continuo lanzamiento de objetos a la pista. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FINAL (SECOND LEG) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VENUE: Bursa Atatürk Spor Salonu (Bursa) DATE: 3-04-1997 (19:30 h) ATTENDANCE: 5.000 REFEREES: Stefano Cazzaro (ITA), Reuven Virovnik (ISR) FOULED OUT: Murat (39’), Levent (39’) / Shackleford (38’) TOP SCORER: Steve Rogers (26) [Incidents: The second leg, originally scheduled for 2-04-1997 (Wednesday), was moved to the next day to avoid coincidence with the football World Cup qualifier Turkey-Netherlands, which was also played in Bursa. As in the first leg, the game had to be interrupted for several minutes near the end (with Aris leading 67-85) due to the constant throwing of objects onto the court, and when it was resumed it did it with empty stands as a safety measure.] |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tofaş SK - Áris BC |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
70-88 (34-37) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RESUMEN (SUMMARY) De forma totalmente inesperada, el Aris de Salónica consiguió remontar en Turquía la ventaja de once puntos que había logrado el Tofaş Bursa en Salónica para acabar ganando 70-88 y conquistar la Copa Korać. Los griegos dominaron durante todo el partido gracias a su mejor juego de equipo, por encima de las individualidades del cuadro turco, en el que únicamente Steve Rogers (26 puntos) destacó. Gran artífice en la victoria del Aris fue su pívot norteamericano Charles Shackleford, auténtico dominador de los rebotes, que permitió rápidos contragolpes culminados por sus compañeros. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ROSTERS
(FINALISTS) (Numbers in blue indicate the 10 players
registered
for
the
final) |
|
Áris BC (Άρης BC) |
Tofaş SK |
4. José Rafael “Piculín” Ortiz Rijos (PF) 5. Panagiotis Liadelis (Παναγιώτης Λιαδέλης) (G) 6. Tzanis Stavrakopoulos (Τζανής Σταυρακόπουλος) (F) 8. Mikhail Misunov (Михаил Мисунов) (C)* 8. Alan Tomidy (C) 8. Srđan Jovanović (PG)** 9. Giannis Sioutis (Γιάννης Σιούτης) (PG) 10. Georgios Floros (Γιώργος Φλώρος) (PG) 10. Alexis Papadatos (Αλέξης Παπαδάτος) (G) 11. Mike Nahar (C) 12. Dinos Angelidis (Ντίνος Αγγελίδης) (PF) 13. Aris Cholopoulos (Άρης Χωλόπουλος) (F) 14. Charles Shackleford (C) 15. Mario Boni (F) 17. Walter Berry (PF) Georgios Papoulidis (Γιώργος Παπουλίδης) (PF) COACH: Soulis Markopoulos (Σούλης Μαρκόπουλος)
* Misunov, born in the former Soviet Union, is usually known in Greece by his adopted name after becoming a naturalized citizen of this country: Michalis Misounov (Μιχάλης Μισούνοφ). ** Jovanović and Subotić, born in the former Yugoslavia, are usually known in Greece by their adopted name after becoming naturalized citizens of this country: Sergian Karageorgiou (Σέρτζιαν Καραγεωργίου) and Lefteris Subotić (Λευτέρης Σούμποτιτς), respectively. |
4. Tayfun Kuyan (PF) 5. Cüneyt Erden (PG) 6. Vladan Alanović (PG) 7. Şemsettin Baş (F) 8. Hüseyin Demiral (C) 9. Steve Rogers (G) 10. Murat Konuk (PF) 11. Levent Topsakal (G) 12. Tolga Öngören (PG) 13. Serdar Çağlan (PF) 14. Samir Avdić (PF)* 15. Rashard Griffith (C) Ertuğrul Güler (F) Polat Kocaoğlu (PF) COACH: Atilla Çakmak * The Bosnian power forward Samir Avdić is usually known in Turkey as Samir Aydın. |
|
©
www.linguasport.com
Website
designed and maintained by Santiago Velasco
|