UEFA Cup 2004-05
(From 13-07-2004 to 18-05-2005)
COMPETITION
SYSTEM
·
145 teams (best qualified clubs
in domestic leagues, domestic Cup winners,
title holder, and extra participants) play three qualifying rounds
on a home and away basis. The access of participants in these rounds
depends on how their country is ranked in UCR (direct berths)
or other factors (extra berths). The aggregate score of both
games decides the winner. Ties are resolved with: 1) the “away goals
double value” rule; 2) a 30 minutes extra-time after regulation; 3)
a penalty shoot-out (pk).
·
The 40 surviving teams after
the last qualifying round participate in a Group Stage, divided in 8
groups of 5 teams each. The champions, runners-up, and third-ranked
teams of these groups qualify for a First Knock-Out Round, with winners
advancing further to Second Knock-Out Round, Quarterfinals and Semifinals.
The criteria to determine the final classification within
the groups are (in this order): 1) total points earned; 2) goal average;
3) away goals; 4) UEFA Country Ranking at the beginning of the season.
·
A final game is played at a predetermined
venue. |
|
PARTICIPANTS AND BERTH ASSIGNMENT 115 entrants as
a result of UEFA Country Ranking (UCR) for the period 1999-2003 and
30 more entrants depending on different factors. The berth assignment
is as follows: Direct berths (115): 2 countries (places 7-8 in UCR) with
4 teams; 12 countries (places 1-6 and 16-21 in UCR) with 3 teams; 34
countries (places 9-15 and 22-52 in UCR, except Extra berths (30): 3 teams qualified via Intertoto Cup 2004 (IC). 3 teams qualified via Fair Play (ranking of countries whose teams receive the fewest number of yellow and red cards). 24 teams qualified via Champions League 2004-05 (16 losers of Third Qualifying Round and 8 third-placed teams after the League Stage). |
FIRST
QUALIFYING ROUND |
|||
50 TEAMS. Runners-up
in Leagues of countries
ranked 25-52 in UCR
1999-2003
(except Liechtenstein,
Kazakhstan, Andorra,
and San Marino). League
champions of Andorra
and San Marino. Cup
champions of countries
ranked 26-52 in UCR
(in green), except
Kazakhstan, Andorra,
and San Marino. 3 teams
qualified via Fair Play
(in pink). |
|||
NORTHERN SECTION |
|||
FC Levadia (Tallinn)
(EST) - Bohemian FC (IRL) |
0-0 |
3-1 |
|
Haverfordwest County AFC (WAL) - FH (Hafnarfjörður) (ICE) |
0-1 (a) |
1-3 |
|
Östers IF (SWE)
- Total Network Solutions
FC (WAL) |
2-0 |
2-1 (i) |
|
Portadown FC (NIR)
- FK Žalgiris (Vilnius)
(LIT) |
2-2 |
0-2 |
|
B68 (Toftír)
(FAR)
- FK Ventspils (LAT) |
0-3 |
0-8 |
|
FC Haka (FIN) - FC Etzella Ettelbruck (LUX) |
2-1 |
3-1 |
|
FK Ekranas (LIT) - F91 Dudelange (LUX) |
1-0 |
2-1 |
|
FC Vaduz (LIE)
- Longford Town FC (IRL) |
1-0 |
3-2 (j) |
|
B36 (Tórshavn)
(FAR) - FK Liepājas Metalurgs (LAT) |
1-3 |
1-8 (k) |
|
Glentoran FC (NIR)
- AC Allianssi (FIN) |
2-2 |
2-1 |
|
ÍA (Akranes) (ICE)
- TVMK (Tallinn)
(EST) |
4-2 |
2-1 |
|
SOUTHERN-MEDITERRANEAN
SECTION |
|||
FK Sileks (MAC)
- NK Maribor (SVN) |
0-1 (b) |
1-1 |
|
Marsaxlokk FC (MAL) - NK Primorje (SVN) |
0-1 (c) |
0-2 (l) |
|
SS Pennarossa (SMR) - NK Željezničar (BOS) |
1-5 (d) |
0-4 |
|
CS Oţelul Galaţi (ROM) - KS Dinamo Tiranë
(ALB) |
4-0 (e) |
4-1 |
|
FC Santa Coloma (AND)
- FK Modriča Maksima
(BOS) |
0-1 (f) |
0-3 (m) |
|
AS Omónia Levkosías
(CYP)
- FK Sloga Jugomagnat
(MAC) |
4-0 |
4-1 |
|
KS Partizani (ALB)
- Birkirkara FC (MAL) |
4-2 |
1-2 (n) |
|
CENTRAL-EAST
SECTION |
|||
FK Il’ichjovets (UKR) - FA Banants (ARM) |
2-0 |
2-0 |
|
SK Tbilisi (GEO) - Şəmkir FK (AZE) |
1-0 |
4-1 |
|
FK BATE (BLR) - SK Dinamo (Tbilisi) (GEO) |
2-3 |
0-1 |
|
FA Shirak (ARM)
- FC Tiraspol (MOL) |
1-2 (g) |
0-2 |
|
FC Nistru (MOL)
- FK Shakhtjor (BLR) |
1-1 (h) |
2-1 (o) |
|
FA Mika (ARM)
- Budapest Honvéd FC (HUN) |
0-1 (g) |
1-1 |
|
FK Dukla Banská Bystrica
(SVK) - Qarabağ
FK (AZE) |
3-0 |
1-0 (p) |
|
(a) Played in Cardiff.
(b) Played in
Skopje.
(c) Played in
Ta’Qali. (d) Played in Serravalle.
(e) Played in
Constanţa. (f) Played in Andorra
la Vella.
(g) Played in
Erevan. (h) Played in Chişinău. (i) Played in Wrexham. (j) Played in Dublin. (k) Played in Rīga. (l) Played in Nova Gorica. (m) Played in Ugljevik. (n) Played in Ta'Qali. (o) Played in Minsk. (p) Played in Baku. |
SECOND
QUALIFYING ROUND |
|||
64 TEAMS. 25 winners
of First Qualifying
Round. Runners-up in Leagues of countries
ranked 16-24 in UCR
1999-2003.
Third-placed teams in Leagues of countries
ranked 12-21 in UCR.
Cup champions of countries
ranked 9-25 in UCR (in
green). |
|||
Gençlerbirliği
SK (TUR) - HNK Rijeka (CRO) |
1-0 |
1-2 |
|
FK Levski (BUL) - FK Modriča Maksima |
5-0 |
3-0 (i) |
|
Ihoud Bnei Sakhnin MK (ISR) - KS Partizani |
3-0 (a) |
3-1 |
|
FK Železnik (SMN) - FC Steaua Bucureşti (ROM) |
2-4 |
2-1 |
|
FK Budućnost (Banatski
Dvor) (SMN) - NK Maribor |
1-2 (b) |
1-0 |
|
NK Željezničar - FK Liteks (BUL) |
1-2 |
0-7 |
|
NK Dinamo (CRO) - NK Primorje |
4-0 |
0-2 (j) |
|
AS Omónia Levkosías - CSKA (Sofija) (BUL) |
1-1 |
1-3 |
|
CS Oţelul Galaţi - FK
Partizan (SMN) |
0-0 (c) |
0-1 |
|
AEK (Lárnax)
(CYP) - Maccabi Petah-Tikva MK (ISR) |
3-0 (d) |
0-4 (a) |
|
FK Terek (RUS) - WKP Lech Poznań (POL) |
1-0 (e) |
1-0 |
|
SK Slavia Praha (CZE) - SK Dinamo (Tbilisi) |
3-1 |
0-2 |
|
SK Rapid (AUT) - FK Rubin (RUS) |
0-2 |
3-0 |
|
FK Il’ichjovets - FK Austria Wien (AUT) |
0-0 |
0-3 |
|
FK Dukla Banská Bystrica - FC Wil (SWI) |
3-1 |
1-1 (k) |
|
FC Nistru - SK Sigma Olomouc (CZE) |
1-2 (f) |
0-4 |
|
FC Artmedia Bratislava
(SVK) -
FK Dnipro (UKR) |
0-3 |
1-1 |
|
FC Superfund (AUT) - FK Zenit (RUS) |
3-1 |
0-2 |
|
Újpest FC (HUN) - Servette FC (SWI) |
3-1 |
2-0 |
|
FK Metallurg (Donetsk) (UKR) - FC Tiraspol |
3-0 |
2-1 |
|
SK Tbilisi - Legia Warszawa
(POL) |
0-1 |
0-6 |
|
KS Amica Wronki (POL) - Budapest Honvéd FC |
1-0 |
0-1 |
pk:5-4 |
Glentoran FC - IF Elfsborg (SWE) |
0-1 |
1-2 |
|
KSK Beveren (BEL) - FC Vaduz |
3-1 |
2-1 |
|
Odd Grenland (NOR) - FK Ekranas |
3-1 |
1-2 |
|
FK Ventspils - Brøndby IF (DEN) |
0-0 |
1-1 |
|
Hammarby IF (SWE) - ÍA (Akranes) |
2-0 |
2-1 |
|
Stabæk IF (NOR) - FC Haka |
3-1 (g) |
3-1 |
|
FK Bodø/Glimt
(NOR) - FC Levadia (Tallinn) |
2-1 |
1-2 |
pk:8-7 |
FH (Hafnarfjörður) - Dunfermline Athletic FC
(SCO) |
2-2 (h) |
2-1 (l) |
|
FK Žalgiris (Vilnius)
- AaB
(Ålborg)
(DEN) |
1-3 |
0-0 |
|
Östers IF - FK Liepājas Metalurgs |
2-2 |
1-1 (m) |
|
(a)
Played in Tel Avīv. (b) Played in Beograd. (c) Played in Constanţa. (d) Played in Levkosía. (e) Played in Moskva. (f) Played in Chişinău. (g) Played in Oslo. (h) Played in Reykjavík. (i) Played in Ugljevik. (j) Played in Nova
Gorica. (k) Played in Zürich. (l) Played in Perth. (m) Played in Rīga. |
FIRST
ROUND |
|||
80 TEAMS. 32 winners
of Second Qualifying
Round. Third-placed
teams in Leagues of
countries ranked 7-11
in UCR 1999-2003. Fourth-placed teams in Leagues of countries ranked 4-8
in UCR. Fifth-placed
teams in Leagues of
countries ranked 1-8
in UCR. Sixth-placed
teams in Leagues of
countries ranked 1-3
in UCR. Cup champions
of countries ranked
1-8 in UCR (in green). 3 teams qualified via Intertoto Cup 2004
(in blue). 16 losers
of Third Qualifying
Round of Champions League 2004-05 (in red). |
|||
Grazer AK (AUT) - FK Liteks |
5-0 |
0-1 |
|
FK Metallurg (Donetsk) - SS Lazio (ITA) |
0-3 |
0-3 |
|
FK Bodø/Glimt - Beşiktaş JK (TUR) |
1-1 |
0-1 |
|
Shelbourne
FC (IRL) - Lille
OSC (FRA) |
2-2 |
0-2 (d) |
|
Heart of Midlothian FC (SCO) - SC Braga (POR) |
3-1 |
2-2 |
|
FK Austria Wien - Legia Warszawa |
1-0 |
3-1 |
|
FK Dukla Banská Bystrica - SL Benfica (POR) |
0-3 |
0-2 |
|
FK Partizan - FC Dinamo Bucureşti (ROM) |
3-1 |
0-0 |
|
Parma
FC (ITA) - NK Maribor |
3-2 |
0-0 |
|
Real Zaragoza CD (SPA) - SK Sigma Olomouc |
1-0 |
3-2 |
|
Sporting CP (POR) - SK Rapid |
2-0 |
0-0 |
|
Newcastle United FC (ENG) - Ihoud Bnei Sakhnin MK |
2-0 |
5-1 (e) |
|
FC Steaua Bucureşti
- CSKA (Sofija) |
2-1 |
2-2 |
|
TS Wisła (POL) - SK Dinamo (Tbilisi) |
4-3 |
1-2 |
|
FC Utrecht (NED) - Djurgårdens IF (SWE) |
4-0 |
0-3 |
|
Millwall FC (ENG) - Ferencvárosi TC (HUN) |
1-1 |
1-3 |
|
FC
Schalke 04 (GER) - FK Liepājas Metalurgs |
5-1 |
4-0 |
|
Maccabi Haifa MK (ISR) - FK Dnipro |
1-0 (a) |
0-2 |
|
FK Terek - FC Basel (SWI) |
1-1 (b) |
0-2 |
|
Odd Grenland - SC Feyenoord (NED) |
0-1 |
1-4 |
|
AaB (Ålborg) - AJ Auxerre (FRA) |
1-1 |
0-2 |
|
Sevilla
FC (SPA) - CD Nacional (POR) |
2-0 |
2-1 |
|
ND
Gorica (SVN) - AEK
(Athína) (GRE) |
1-1 |
0-1 |
|
Royal Standard Club de Liège (BEL) - VfL Bochum (GER) |
0-0 |
1-1 |
|
FK Zenit - FK Crvena Zvezda (SMN) |
4-0 |
2-1 |
|
Trabzonspor Kulübü (TUR) - Athletic Club de Bilbao (SPA) |
3-2 |
0-2 |
|
Újpest FC - VfB Stuttgart (GER) |
1-3 |
0-4 |
|
Néos Paniónios PAE (GRE) - Udinese Calcio (ITA) |
3-1 |
0-1 |
|
FK Levski - KSK Beveren |
1-1 |
0-1 |
|
NK Dinamo - IF Elfsborg |
2-0 |
0-0 |
|
FH (Hafnarfjörður) - TSV Alemannia Aachen (GER) |
1-5 (c) |
0-0 (f) |
|
Middlesbrough FC
(ENG) - FC Baník Ostrava (CZE) |
3-0 |
1-1 |
|
Club Brugge KV (BEL) - La Berrichonne Football (FRA) |
4-0 |
2-1 |
|
PAOK (Thessaloníkê) (GRE) - AZ (Alkmaar) (NED) |
2-3 |
1-2 |
|
FK Ventspils - KS Amica Wronki |
1-1 |
0-1 |
|
FC Sochaux-Montbéliard (FRA) - Stabæk IF |
4-0 |
5-0 (g) |
|
PAO Egáleo (GRE) - Gençlerbirliği SK |
1-0 |
1-1 |
|
CS Marítimo (POR) -
Rangers FC (SCO) |
1-0 |
0-1 |
pk:2-4 |
Hammarby IF - Villarreal
CF (SPA) |
1-2 |
0-3 |
|
Maccabi Petah-Tikva MK
- SC Heerenveen (NED) |
0-5 |
(*) |
|
* Due to a general strike in Israel, UEFA
decided that this match
should be played as
a single game in Holland
(in this case, the “away
goals double value”
rule doesn't apply). (a)
Played in Tel Avīv. (b) Played in Moskva. (c) Played in Reykjavík. (d) Played in Villeneuve d'Ascq. (e) Played in Tel Avīv. (f) Played in Köln. (g) Played in Oslo. |
GROUP STAGE |
GROUP A |
|
GROUP B |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 1 |
Competition Day 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SC Feyenoord - Heart of Midlothian
FC |
3-0 |
FC Steaua Bucureşti - Standard de Liège |
2-0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FC
Schalke 04 - FC Basel |
1-1 |
Athletic Club de Bilbao
- Parma FC |
2-0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: Ferencvárosi TC. |
BYE: Beşiktaş JK. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 2 |
Competition Day 2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heart of Midlothian FC - FC
Schalke 04 |
0-1 |
Parma FC - FC Steaua Bucureşti |
1-0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ferencvárosi TC - SC Feyenoord |
1-1 |
Beşiktaş JK - Athletic Club de
Bilbao |
3-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: FC Basel. |
BYE: Royal Standard Club de Liège. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 3 |
Competition Day 3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FC
Schalke 04 - Ferencvárosi TC |
2-0 |
Royal
Standard de Liège - Parma FC |
2-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FC Basel - Heart of Midlothian FC |
1-2 |
FC Steaua Bucureşti - Beşiktaş JK |
2-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: SC Feyenoord. |
BYE: Athletic Club de Bilbao. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 4 |
Competition Day 4 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ferencvárosi TC - FC Basel |
1-2 |
Athletic Club - FC Steaua Bucureşti |
1-0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SC Feyenoord - FC Schalke 04 |
2-1 |
Beşiktaş JK - Royal Standard de Liège |
1-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: Heart of Midlothian FC. |
BYE: Parma FC. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 5 |
Competition Day 5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heart of Midlothian - Ferencvárosi TC |
0-1 |
Royal
Standard de Liège - Athletic Club |
1-7 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FC Basel - SC Feyenoord |
1-0 |
Parma FC - Beşiktaş JK |
3-2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: FC Schalke 04. |
BYE: FC Steaua Bucureşti. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
GROUP C |
|
GROUP D |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 1 |
Competition Day 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FK Dnipro - Club Brugge KV |
3-2 |
SK Dinamo - FC Sochaux-Montbéliard |
0-2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Real Zaragoza CD - FC Utrecht |
2-0 |
Néos Paniónios PAE - Newcastle United |
0-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: FK Austria Wien. |
BYE: Sporting CP. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 2 |
Competition Day 2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FC Utrecht - FK Dnipro |
1-2 |
Newcastle United FC - SK Dinamo |
2-0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FK Austria Wien - Real Zaragoza CD |
1-0 |
Sporting CP - Néos Paniónios PAE |
4-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: Club Brugge KV. |
BYE: FC Sochaux-Montbéliard. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 3 |
Competition Day 3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Club Brugge KV - FC Utrecht |
1-0 |
SK Dinamo - Sporting CP |
0-4 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FK Dnipro - FK Austria Wien |
1-0 |
FC Sochaux - Newcastle United FC |
0-4 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: Real Zaragoza CD. |
BYE: Néos Paniónios PAE. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 4 |
Competition Day 4 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FK Austria Wien - Club Brugge KV |
1-1 |
Sporting CP - FC Sochaux-Montbéliard |
0-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Real Zaragoza CD - FK Dnipro |
2-1 |
Néos Paniónios PAE
- SK Dinamo |
5-2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: FC Utrecht. |
BYE: Newcastle United FC. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 5 |
Competition Day 5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Club Brugge KV - Real Zaragoza CD |
1-1 |
Newcastle United FC - Sporting CP |
1-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FC Utrecht - FK Austria Wien |
1-2 |
FC Sochaux - Néos Paniónios PAE |
1-0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: FK Dnipro. |
BYE: SK Dinamo. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
GROUP E |
|
GROUP F |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 1 |
Competition Day 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
PAO Egáleo - Middlesbrough FC |
0-1 |
KS Amica Wronki - Rangers FC |
0-5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SS Lazio - Villarreal
CF |
1-1 |
AJ Auxerre - Grazer AK |
0-0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: FK Partizan. |
BYE: AZ (Alkmaar). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 2 |
Competition Day 2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FK Partizan - PAO Egáleo |
4-0 |
Grazer AK - KS Amica Wronki |
3-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middlesbrough FC - SS Lazio |
2-0 |
AZ - AJ Auxerre |
2-0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: Villarreal CF. |
BYE: Rangers FC. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 3 |
Competition Day 3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SS Lazio - FK Partizan |
2-2 |
KS Amica Wronki - AZ |
1-3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Villarreal
CF - Middlesbrough FC |
2-0 |
Rangers FC - Grazer AK |
3-0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: PAO Egáleo. |
BYE: AJ Auxerre. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 4 |
Competition Day 4 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
FK Partizan - Villarreal
CF |
1-1 |
AZ - Rangers FC |
1-0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
PAO Egáleo - SS Lazio |
2-2 |
AJ Auxerre - KS Amica Wronki |
5-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: Middlesbrough
FC. |
BYE: Grazer AK. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 5 |
Competition Day 5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middlesbrough FC - FK Partizan |
3-0 |
Rangers FC - AJ Auxerre |
0-2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Villarreal
CF - PAO Egáleo |
4-0 |
Grazer AK - AZ |
2-0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: SS Lazio. |
BYE: KS Amica Wronki. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
GROUP G |
|
GROUP H |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 1 |
Competition Day 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
KSK Beveren - VfB Stuttgart |
1-5 |
TSV Alemannia Aachen - Lille OSC |
1-0 (x) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SL Benfica - SC Heerenveen |
4-2 |
FK Zenit - AEK (Athína) |
5-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: NK Dinamo. |
BYE: Sevilla FC. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 2 |
Competition Day 2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VfB Stuttgart - SL Benfica |
3-0 |
Lille
OSC - FK Zenit |
2-1 (y) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
NK Dinamo - KSK Beveren |
6-1 |
Sevilla FC - TSV Alemannia Aachen |
2-0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: SC Heerenveen. |
BYE: AEK. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 3 |
Competition Day 3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SL Benfica - NK Dinamo |
2-0 |
FK Zenit - Sevilla FC |
1-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SC Heerenveen - VfB Stuttgart |
1-0 |
AEK - Lille OSC |
1-2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: KSK Beveren. |
BYE: TSV Alemannia
Aachen. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 4 |
Competition Day 4 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
NK Dinamo - SC Heerenveen |
2-2 |
Sevilla FC - AEK |
3-2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
KSK Beveren - SL Benfica |
0-3 |
TSV Alemannia Aachen - FK Zenit |
2-2 (x) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: VfB Stuttgart. |
BYE: Lille OSC. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Competition Day 5 |
Competition Day 5 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
SC Heerenveen - KSK Beveren |
1-0 |
Lille
OSC - Sevilla FC |
1-0 (y) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VfB Stuttgart - NK Dinamo |
2-1 |
AEK
- TSV Alemannia Aachen |
0-2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
BYE: SL Benfica. |
BYE: FK Zenit. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
FIRST KNOCK-OUT ROUND |
|||
32 TEAMS. 24 qualified
teams after Group Stage.
8 third-placed teams
after the League Stage
of Champions
League 2004-05
(in red). |
|||
Grazer AK - Middlesbrough
FC |
2-2 |
1-2 |
|
SC Heerenveen - Newcastle United FC |
1-2 |
1-2 |
|
FC Basel - Lille OSC |
0-0 |
0-2 (c) |
|
Parma
FC - VfB Stuttgart |
0-0 |
2-0 |
|
Sporting CP - SC Feyenoord |
2-1 |
2-1 |
|
TSV Alemannia Aachen - AZ
(Alkmaar) |
0-0 (a) |
1-2 |
|
FK Austria Wien - Athletic Club de Bilbao |
0-0 |
2-1 |
|
FK Partizan - FK Dnipro |
2-2 |
1-0 |
|
Valencia CF (SPA) - FC Steaua Bucureşti |
2-0 |
0-2 |
pk:3-4 |
AFC Ajax (NED) - AJ Auxerre |
1-0 |
1-3 |
|
CSKA (Moskva)
(RUS) - SL Benfica |
2-0 (b) |
1-1 |
|
Fenerbahçe
SK (TUR)
- Real Zaragoza CD |
0-1 |
1-2 |
|
Panathinaïkós
AO (GRE)
- Sevilla
FC |
1-0 |
0-2 |
|
FK Shakhtar (UKR) - FC Schalke 04 |
1-1 |
1-0 |
|
Olympiakós SFP (GRE) - FC Sochaux-Montbéliard |
1-0 |
1-0 |
|
FK Dynamo (Kyïv)
(UKR) - Villarreal CF |
0-0 |
0-2 |
|
(a)
Played in Köln.
(b) Played in
Krasnodar. (c) Played in Villeneuve
d'Ascq. |
SECOND KNOCK-OUT ROUND |
|||
Middlesbrough FC - Sporting CP |
2-3 |
0-1 |
|
Sevilla FC - Parma FC |
0-0 |
0-1 |
|
FC Steaua Bucureşti - Villarreal CF |
0-0 |
0-2 |
|
Lille OSC - AJ Auxerre |
0-1 (a) |
0-0 |
|
Olympiakós SFP - Newcastle United FC |
1-3 |
0-4 |
|
FK Shakhtar - AZ (Alkmaar) |
1-3 |
1-2 |
|
FK Partizan - CSKA (Moskva) |
1-1 |
0-2 (b) |
|
FK Austria Wien - Real Zaragoza CD |
1-1 |
2-2 |
|
(a)
Played in Villeneuve
d'Ascq. (b) Played in Krasnodar. |
1/4 FINALS |
|||
Villarreal CF - AZ (Alkmaar) |
1-2 |
1-1 |
|
CSKA (Moskva)
- AJ Auxerre |
4-0 |
0-2 |
|
Newcastle United FC
- Sporting CP |
1-0 |
1-4 |
|
FK Austria Wien - Parma FC |
1-1 |
0-0 |
|
1/2 FINALS |
|||
Parma FC - CSKA (Moskva) |
0-0 |
0-3 |
|
Sporting CP - AZ (Alkmaar) |
2-1 |
2-3 |
|
TOP SCORER: Alan Shearer (Newcastle
United FC) - 11 goals |
ROSTERS (FINALISTS) |
|
CSKA (ЦСКА) |
Sporting CP |
Goalkeepers 1. Veniamin Mandrykin (Вениамин Мандрыкин) (30-08-81) 35. Igor’ Akinfeev (Игорь Акинфеев) (8-04-1986) 51.
Sergej Zhideev (Сергей Жидеев) (2-04-1987) 77. Vladimir Gabulov (Владимир Габулов) (19-10-1983) Denis Trunkin (Денис Трункин) (1-01-1985) Defenders 2. Deividas Šemberas (2-08-1978) 4. Sergej Ignashevich (Сергей Игнашевич) (14-07-1979) 6. Aleksej Berezutskij (Алексей Березуцкий) (20-06-82) 15. Chidi Odiah (17-12-1983) 24. Vasilij Berezutskij (Василий Березуцкий) (20-06-82) 28. Bogdan Shershun (Богдан Шершун) (14-05-1981) 39. Ivan Taranov (Иван Таранов) (22-06-1986) 44. Evgenij Klimov (Евгений Климов) (21-01-1985) 45. Vitalij Denisov (Виталий Денисов) (23-02-1987) 50. Anton Grigor’ev (Антон Григорьев) (13-12-1985) 57. Sergej Gorelov (Сергей Горелов) (29-04-1985) Oleg Maljukov (Олег Малюков) (16-01-1985) Sergij Bronnikov (Сергій Бронніков) (30-05-1986) Midfielders 7. Daniel da Silva Carvalho (1-03-1983) 8. Rolan Gusev (Ролан Гусев) (17-09-1977) 10. Osmar Daniel Ferreyra
(9-01-1983) 17. Miloš Krasić (1-11-1984) 18. Yurij Zhirkov (Юрий Жирков) (20-08-1983) 19. Juris Laizāns (6-01-1979) 20.
Alexandro Silva de Sousa “Dudu Cearense” (15-04-83) 22. Evgenij Aldonin (Евгений Алдонин) (22-01-1980) 25. Elvir Rahimić (4-04-1976) 36. Aleksej Nikolaev (Алексей Николаев) (12-01-1985) 37. Kirill Kochubej (Кирилл Кочубей) (6-10-1986) 46. Renat Yanbaev (Ренат Янбаев) (7-04-1984) 49. Sergej Grichenkov (Сергей Гриченков) (8-07-1986) 52. Pavlo Stepanets (Павло Степанец) (26-05-1987) Sergej Semak (Сергей Семак) (27-02-1976) Jiří Jarošík (27-10-1977) Valerij Safonov (Валерий
Сафонов) (13-05-1987) Forwards 9. Ivica Olić (14-09-1979) 11. Vágner Silva de Souza
“Vágner Love”
(11-06-1984) 13. Sergej Samodin (Сергей Самодин) (14-02-1985) 38. Sergej Pravosud (Сергей
Правосуд) (18-02-1986) 40. Aleksandr Salugin (Александр
Салугин) (23-10-1988) 48. Vartan Mazalov (Вартан Мазалов) (14-10-1983) Dmitrij Kirichenko (Дмитрий Кириченко) (17-01-1977) Serghei Dadu (23-01-1981) Aleksandr Gejnrikh
(Александр Гейнрих) (6-10-1984) COACH:
Valerij Gazzaev (Валерий Газзаев) (7-08-1954) *NOTE: The full squad of CSKA players for the Eurocups season 2004-05 actually spans two Russian League seasons, 2004 and 2005, which ran from March to November (thence the unusually large amount of listed players). The numbers above correspond to the 2005 season. |
Goalkeepers 1. Nélson Alexandre Gomes
Pereira (20-10-1975) 12. Tiago Alexandre Batista
Ferreira (16-04-1975) 13.
Mário Jorge Quintas Felgueiras (12-12-1986) 76. Ricardo Alexandre Martins
Soares Pereira (11-02-1976) Defenders 4. Ânderson Corrêa Polga (9-02-1979) 6. Hugo Miguel Fernandes
Vieira (11-08-1976) 14. Joseph Enakarhire (6-11-1982) 15. Miguel Ângelo
Moita Garcia (4-02-1983) 18. Mário Sérgio Leal Nogueira
(28-07-1981) 21. Martinho Martins Mukana “Paíto”
(5-07-1982) 22. Roberto Luís Gaspar de Deus
Severo “Beto” (3-05-1976) 23. Rui Jorge de Sousa
Dias Macedo de Oliveira (27-03-73) Midfielders 5. Carlos Jorge Neto Martins
(29-04-1982) 8. Pedro Alexandre dos
Santos Barbosa (6-08-1970) 11. Rodrigo Álvaro Tello
Valenzuela (14-10-1979) 20. Daniel Miguel Alves Gomes “Danny”
(7-08-1983) 24. Miguel Luís Pinto Veloso
(11-05-1986) 26. Fábio Rochemback (10-12-1981) 27. Custódio Miguel Dias
de Castro (24-05-1983) 28. João Filipe
Iria Santos Moutinho (8-09-1986) 37. Rogério Fidélis Régis
(28-02-1976) 45. Hugo Miguel Ferreira
Gomes Viana (15-01-1983) 77. Paulo César Fonseca do Nascimento
“Tinga” (13-01-78) Forwards 9. Marius Niculae (16-05-1981) 10.
Ricardo Manuel Andrade e Silva Sá Pinto (10-10-1972) 17. Roudolphe M’Bela Douala (25-09-1978) 25. Paulo Sérgio Moreira
Gonçalves (24-01-1984) 31. Liédson da Silva Muniz
(17-12-1977) 36. Carlos Miguel Mondim
Saleiro (25-02-1986) 87. Mauricio Ricardo Pinilla
Ferreira
(4-02-1984) 99. João Soares
da Mota Neto (21-11-1980) Yannick dos Santos Djaló (5-05-1986) COACH: José Vítor dos Santos Peseiro (4-04-1960) |
RESUMEN
DEL PARTIDO (GAME SUMMARY) |
El CSKA de Moscú se convirtió
en el primer equipo ruso en conquistar un torneo
continental al imponerse justamente al Sporting
de Lisboa, en una final de la Copa de la UEFA
disputada en el propio estadio del equipo portugués.
El éxito del fútbol ruso contrastó con la inmensa
decepción de los aficionados portugueses, que
vieron cómo el CSKA se convertía en su segunda
“bestia negra”, tras la derrota sufrida por la
selección nacional ante Grecia en la final de
la pasada Eurocopa, también en terreno luso. Los “leones” lisboetas partían
a priori con la ventaja del factor campo y público
a su favor, pero finalmente no pudieron superar
la presión de ser considerado favorito en casi
todas las apuestas. La inmensa mayoría de los
50.000 espectadores que abarrotaban las gradas
del José Alvalade eran seguidores del Sporting,
que esperaban una victoria de su equipo al amparo
de su afición. Este deseo se vio aún más próximo
tras el gol inicial de Rogério. Sin embargo, el
CSKA salió convencido de sus posibilidades tras
el descanso, y logró remontar el encuentro con
goles de Aleksej Berezutskij, Zhirkov y el brasileño
Vágner Love. Precisamente fue el gol de este último,
a falta de un cuarto de hora para el final, el
que supuso un importante golpe moral a las aspiraciones
lisboetas, ya que se produjo en el contragolpe
posterior a una clarísima ocasión del Sporting,
en la que Liédson, a puerta vacía, remató al poste,
después de que el balón tropezara en su compañero
Rogério. Pese a llevar el peso del
partido en su práctica totalidad, el Sporting
cometió el pecado imperdonable de volcarse en
ataque dejando huérfana la defensa. En competiciones
europeas, y más en una final a partido único,
se volvió a demostrar que no siempre gana quien
más ataca, sino quien mejor defiende y descubre
antes los defectos en la táctica del adversario.
Y éste fue precisamente el CSKA, que supo contener
las oleadas lusas y esperar su oportunidad en
ataques aislados y contragolpes. Peseiro, que
había recibido críticas antes de la final por
su excesivo conservadurismo, decidió buscar la
victoria desde el principio. Optó por poner
desde el comienzo en el centro del campo a Rogério
en lugar de Custódio, y en defensa dejó fuera
a los habituales Rui Jorge y Ânderson Polga.
Por su parte, el CSKA echaba en falta una mayor
aportación de su mejor referencia atacante, el
brasileño Vágner Love, y no encontraba
su sitio sobre el terreno de juego. El planteamiento
de Peseiro funcionó
perfectamente en la primera mitad, ante un CSKA
romo en ataque, aunque tras el descanso tardó
demasiado en introducir los cambios necesarios
para frenar la recuperación del equipo ruso. Con el gol de Rogério mediada la primera mitad y cerca de 50.000 hinchas
a su favor, el Sporting se las prometía muy felices.
Pasaban los minutos y el CSKA era incapaz de tejer
una jugada que terminara con excesivo peligro
para la portería de Ricardo. En todo momento el
cuadro lisboeta tenía el control del partido,
y parecía únicamente cuestión de tiempo conseguir
el segundo tanto que sentenciara la final. Sin
embargo, el equipo ruso consiguió remontar el
marcador en la segunda mitad de forma totalmente
inesperada, gracias sobre todo a la aportación
atacante del extremo brasileño Daniel Carvalho,
que encauzó el peligroso fútbol de contraataque
del CSKA. A los diez minutos de la reanudación,
uno de los gemelos Berezutskij,
Aleksej, se encargó de empatar el encuentro tras
una falta lanzada por el propio Carvalho, y poco
después fue Zhirkov el que culminaba un contragolpe
ruso, aprovechando una asistencia del brasileño,
para darle la vuelta al marcador. Increíblemente,
el Sporting de Lisboa, que en todo momento llevó
el peso del encuentro, se veía de repente con
un resultado adverso ante un rival que había aprovechado
al máximo sus escasas oportunidades. En la recta
final del partido el Sporting pudo empatar, pero
le faltó suerte y precisión. El tercer gol del
CSKA supuso un mazazo terrible para las aspiraciones
portuguesas, y en la recta final del partido los
poco más de 2.000 seguidores rusos comenzaron
a celebrar anticipadamente el enorme éxito de
su equipo. Sin duda, el protagonista de la final fue el joven brasileño Daniel Carvalho, que ya en 2003 fue considerado como el mejor jugador del Mundial Sub-20 y que en el futuro habrá que seguir con atención, puesto que puede convertirse en uno de los cracks del fútbol mundial. |
::::: GAME
DETAILS (SPANISH CLUBS) :::::
::::: GAME
DETAILS (OTHERS) :::::
::::: ROSTERS (SPANISH CLUBS) :::::
|
©
www.linguasport.com
Website
designed and maintained by Santiago Velasco
|